آیا پترا واقعا شهر طلسم شده اردن است؟

درباره پترا در اردن

شهر پترا یکی از عجیب ترین شهرهای دنیا در کشور ادرن است که تمام آن در دل کوه کنده شده است، شهری در دل صخره های سرخ رنگ که هنوز هم مساله ی چگونگی ساخت آن برای محققان و دانشمنادان به طور کامل مشخص نشده است. بعضی ها بر این باورند که انسان نمی توانسته جایی با این ظرافت را بسازد و در نتیجه نیروهای ماورالطبیعه این شهر را ساخته اند. گمانه های زیادی درباره ی این موضوع وجود دارد، در ادامه همراه الی گشت باشید و از این شهر جادویی و واقعیات آن بیشتر بدانید:

کمی از پترا

شهر پترا
مطالب مرتبط:
سفر به دنیایی اسرارآمیز در شهر گمشده پترا
در خاورمیانه به چه شهرهایی سفر کنیم؟

کلمه ی پترا در زبان یونانی به معنای «صخره» است و به این دلیل که این شهر کهن در دل صخره ها کنده شده است، روی آن نام پترا را گذاشته اند. شهر تاریخی پترا که در زمان های دور پایتخت حکومت نبطی ها بوده است، در کشور اردن قرار دارد. این شهر باستانی تا حدود ۲۰۰ سال مرکز حکومت نبطی ها بود و همان دوران، دوران شکوفایی این شهر محسوب می شد.

به دلیل معماری و نوع ساختی که دارد، در گذشته توانسته ایستادگی های زیادی  در برابر حکومت های دیگر مخصوصا حکومت رومیان کند. پترا که در آن دوران در اوج شکوفایی خود بود، از نظر بازرگانی و تجاری یک قدرت مهم شد و به یک مرکز مهم داد و ستد کالاهای مختلف مثل ادویه هندی، عاج فیل، ابریشم مصری و طلای چین تبدیل شد.

این رونق تجاری، حاکمان رومی را وسوسه کرد تا به این شهر لشکرکشی و حمله کنند و این اتفاق هم افتاد و رم توانست شهر را از آن خود کند.

پترا در اردن

امروزه پترا به عنوان یکی از جاذبه های درخشان گردشگری مانند نگینی می درخشد و توانسته توریست های زیادی را به خود جذب کند. این شهر تاریخی، یکی از عجایب هفتگانه ی دنیا محسوب می شود و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است.

یکی از مکان های ددینی پترا، قصر البنت است که به عقیده ی خیلی از افراد، ساخته ی دست بشر نیست و موجودات فرا زمینی آن را ساخته اند چرا که بشر از ساخت چنین مکانی آن هم در آن دوران عاجز بوده است. بعضی ها هم بر این عقیده اند که این موجودات حتی مدتی را در آنجا زندگی کرده و بعدا بدون بر جای گذاشتن هیچ اثری از خود، آنجا را ترک کرده اند.

ورودی پترا

حتی وقتی با افراد محلی این منطقه صحبت کنید هم در تمام گفته هایشان حرف از موجودات ماورایی است آنها می گویند که حتی شب ها هم صدای این موجودات را می شنوند و به همین دلیل توریست ها به هیچ وجه در شب به این منطقه نمی روند و افراد محلی هم از مناطق سنگی این شهر می ترسند و بصورت گروهی از آن بازدید می کنند. حتی باستان شناسانی که از این منطقه دیدن کرده اند هم وجود این سر و صداها را تایید کرده اند اما هنوز واقعا مشخص نیست که شهری در این مقیاس و با تمام ظرافت ها چطور در دل کوه کنده شده است.

پترا در تهدید است

پترا مطمئنا یکی از برجسته ترین یادگارهای کهن بشر در خاورمیانه تا به امروز است اما متاسفاته عوامل طبیعی مثل طوفان های شن و باران های موسمی، آن را در خطر نابودی قرار داده است. علاوه بر این، تعداد زیاد توریست ها هم این شهر را بیشتر از گذشته تهدید می کند.

شهری نفرین شده که هزاران سال زیر خاک مدفون مانده!
شهری نفرین شده که هزاران سال زیر خاک مدفون مانده!
کشف نان ۱۴ هزار ساله! + تصویر
کشف نان ۱۴ هزار ساله! + تصویر
اقوام بدوین یا بدوی چه کسانی هستند؟
اقوام بدوین یا بدوی چه کسانی هستند؟
سفر به دنیایی اسرارآمیز در شهر گمشده پترا
سفر به دنیایی اسرارآمیز در شهر گمشده پترا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code