چرا به درون طبیعت سفر می کنیم؟

ارتباط با طبیعت

ارتباط با طبیعت حافظه شما را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند تا دوباره احیا شوید و پر انرژی به دنیای مدرن بازگردید. دلیلی که در بالا آورده شد، یکی از پر اهمیت ترین دلایل ارتباط برقرار کردن و سفر به درون طبیعت است. بیشتر جوامع بشری در شهرها زندگی می کنند و ارتباط خود را با طبیعت از بین برده اند. هر چه قدر که شما از طبیعت دورتر باشید بیشتر دچار مشکلات روحی و روانی و حتی جسمی می شوید، چرا که علم جدید این موضوع را اثبات کرده است. در این مطلب با ما در مجله الی گشت همگام باشید تا مزایا و دلایل ارتباط با طبیعت را برای شما بیان کنیم. پس از خواندن این مطلب امیدواریم که بیشتر برای سفر به درون طبیعت و تورهای طبیعت گردی ثبت نام کنید و اشتیاق چنین سفرهایی را در خود بیشتر کنید.

ارتباط با طبیعت

هر چه تکنولوژی بیشتر می شود، بیشتر به طبیعت نیازمندیم

مطالب مرتبط:
راهنمای طبیعت گردی در کوه های قفقاز
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در بلغارستان
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در فرانسه

ما دارای حقی انسانی برای ارتباط با طبیعت هستیم. به طوری که معنای طبیعت برای ما حالتی روحی و روانی دارد و در نتیجه چنین حقی، برای ما مسئولیت هایی به وجود می آید که باید آن ها رعایت کنیم. امروزه بسیاری از افراد، از چنین مفهوم و کانسپتی حمایت می کنند؛ خصوصا هر فرد جوانی که به اینترنت دسترسی دارد. حق هر فردی در طول زندگی و حیاتش است که با طبیعت ارتباط نزدیک داشته باشد و این موضوع هر چه ما در زمان به جلو می رویم بیشتر می شود. چرا که ارتباط با طبیعت بخشی از هویت بشری ما انسان هاست.

انسان ها به طبیعت عشق می ورزند و به آن برای ارائه احساست خود نیاز دارند

محققان دریافته اند که صرف نظر از فرهنگ متفاوت مردم، ما انسان ها، تصاویری از طبیعت، به خصوص دشت های هموار و سرسبز را تصور کرده و نقاشی می کنیم. از این تصاویر انرژی می گیریم و آن را جزوی از وجودمان می دانیم. وابستگی ذاتی ما به طبیعت ممکن است توضیح دهد که چرا ما ترجیح می دهیم در خانه هایی زندگی کنیم که پنجره هایی رو به مناظر جهان طبیعی دارد یا در کل خانه هایمان را در نزدیکی و ارتباط با طبیعت می سازیم.

مزایای ارتباط با طبیعت

زمانی که از طبیعت دوریم، رنج می بریم

یک پروفسور استرالیایی به نام گلن آلبرشت Glenn Albrecht، مدیر موسسه سیاست توسعه پایدار و فناوری در دانشگاه موردوچ Murdoch University، اصطلاح سولاستالجیا solastalgia را معرفی کرده است. او ترکیبی از کلمه لاتین سولاسیوم solacium به معنی راحتی و همانند کلمه solace به معنی تسکین و ریشه یونانی (درد) algia را برای ساخت این کلمه استفاده کرده است تا مفهوم آن را به درستی ارائه دهد. او معنای این کلمه را این گونه توصیف می کند: “دردی است که زمانی که شناخت از محیط وجود دارد، نسبت به جایی که در آن زندگی می کنیم و به آن عشق می ورزیم ولی ناگهان و براساس اتفاقی ناگهانی از دست می دهیم، تجربه می کنیم.” این رنج و دوری از طبیعت می تواند کم کم درون شما بیشتر شما و آرامش روحی شما را مختل کند.

طبیعت احساسات ما را زنده می کند

دانشمندان اخیرا دریافتند که انسان ها توانایی ردیابی به وسیله عطرها و حس بویایی را دارند. بعضی از انسان ها، خفاش ها را در این گونه توانایی از قبیل حس بویایی و شنوایی امواج برگشتی رقیب انسان می دانند. مطالعات نظامی نشان می دهد که برخی از سربازان در مناطق جنگی، بعضی از خصوصیات جزئی مناطق را می توانند ببینند و در نتیجه بمب های پنهان را به راحتی شناسایی کنند؛ به طور گسترده این افراد بیشتر دربرگیرنده افرادی بود که در مناطق روستایی و حومه شهر و در ارتباط با طبیعت بزرگ شده و رشد یافته اند. در نتیجه آگاهیشان از محیط اطراف بیشتر است.

افرادی که در ارتباط با طبیعت هستند، باهوش تر هستند

خصوصیات و تجارب هر فرد در ارتباط با طبیعت هوشمندانه تر می شود. با گذراندن صرف زمان بیشتری در خارج از منزل، نورون های بدن و خلاقیت طبیعی ما پرورش یافته و بیشتر می شود. به عنوان مثال، در دانشگاه میشیگان، محققان نشان دادند که پس از یک ساعت ارتباط برقرار کردن با طبیعت، عملکرد حافظه و دقت افراد ۲۰٪ بهبود یافته است. در محل کاری که با طبیعت ارتباط دارد، کارکنان مولدتر و پویاتر هستند و روزهای کمتری را به خاطر بیماری به مرخصی می روند.

ارتباط با طبیعت و خوبی های آن

طبیعت شفا می دهد

محققان پنسیلوانیا دریافتند که بیمارانی که از پنجره اتاق هایشان می توانستند درخت ها را ببینند، به مدت کمتری در بستر بیماری می ماندند و نیاز کمتری به داروهای ضد درد داشتند. همچنین تیم پزشکی و پرستاری چنین بیمارانی، رضایت بیشتری از احوالات آن ها داشتند. بنابراین هیچ گاه قدرت شفابخشی طبیعت را از یاد نبریم و به خاطر این موضوع هم که شده به درون طبیعت پا بگذاریم.

طبیعت، در کاهش افسردگی و افزایش قوای جسمی موثر است

باز هم در این زمینه، برای اثبات حرف خود، به تحقیقات محققان مراجعه می کنیم. محققان در سوئد افرادی را پیدا کرده اند که به پیاده روی آرام در طبیعت و یوگا می پردازند. آن ها دریافتند که این افراد نسبت به دیگر افرادی که همان میزان کالری را در محیط های شهری می سوزانند، کمتر دچار احساساتی همانند نگرانی، عصبانیت یا افسردگی می شوند.

طبیعت، اجتماعات و تعلقات گروهی را می سازد

سطوح عصبی و هورمون های مرتبط با پیوندهای اجتماعی در طول تعاملات بین حیوانات و انسان ها افزایش می یابد. محققان دانشگاه راچستر گزارش دادند که قرار گرفتن در ارتباط با طبیعت باعث می شود؛ مردم روابط نزدیکی با دیگر انسان ها داشته باشند. در جامعه ارزشمندتر رفتار کنند و همچنین درآمد بیشتری نیز به دست آورند.

ارتباط با طبیعت و حیوانات

طبیعت، خانواده و دوستان را در کنار هم نگه می دارد

راه های جدیدی برای عمیق شدن روابط بین دوستان و خانواده ها در طبیعت وجود دارد. می توانید با خانواده خود به باغبانی، پیاده روی و دیگر فعالیت های ورزشی و سفر در طبیعت بپردازید. با انجام چنین فعالیت های گروهی در طبیعت پیوندهای خانوادگی و دوستانه خود را تقویت کنید. در نهایت اینکه آینده طبیعت در خطر است. اگر ما همچنان به تخریب طبیعت اطرافمان ادامه دهیم، منابع طبیعی جهان نیز به شناخت و سلامت ما بی اهمیت خواهد بود. در نتیجه برای ارتباط با طبیعت اطرافمان و اینکه همیشه از این موهبت های الهی بهره مند باشیم، باید مراقب اعمال و رفتار خود در مقابل طبیعت باشیم.

منبع: theguardian.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code