بلیط هواپیما

ارمنستان و صومعه‌های فراموش نشدنی آن

صومعه گردی در ارمنستان

حدس می ‌زنید اولین کشور مسیحی در کجای این کره خاکی واقع شده است؟ شاید ایتالیا اولین جوابی باشد که به ذهن می ‌رسد، اما جواب صحیحی نیست، در اصل ارمنستان، نخستین کشور مسیحی است.

ارمنستان، کشوری کوچک در قفقاز است که اولین کشوری است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود در سال ۳۰۱ قمری پذیرفت. در واقع دین مسیحیت پس از مرگ عیسی مسیح، به سرعت در این کشور گسترش یافت. به همین دلیل هزاران بنا و شیء مذهبی در سراسر این کشور وجود دارد.

مطالب مرتبط:
در ارمنستان دیدن این مکان ها را فراموش نکنید
۱۰ جاذبه ی ارمنستان که حیرت زده تان می کند

کشور ارمنستان دارای لقب “موزه غیر مسقف مسیحیت” می ‌باشد که از نظر بنده نیز توصیفی بجا است.

یکی از دلایل اصلی که به این کشور سفر کردیم، صومعه ‌های فوق تماشایی موجود در سراسر حومه‌ های شهرهای ارمنستان بود.بسیاری از این صومعه ‌ها متعلق به صدها سال پیش بوده و اکثرا در دره‌ ها و یا در بالای کوه ‌ها یافت می‌ شوند. حتی تعدادی از این صومعه‌ ها در درون صخره‌های سنگی، کنده کاری شده‌اند.

به دلیل حجم زیاد صومعه ‌ها نمی ‌توان از تمام آن‌ها بازدید کرد. بنابراین ما به چند مورد از صومعه ‌های مورد علاقه خود می‌پردازیم تا بتوانید ابتدا از بهترین آنها بازدید کنید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بازدید از تمامی این صومعه ‌ها رایگان می ‌باشد.

tatev-armenia

۱٫ صومعه گغارد

گغارد یکی از قابل دسترس ‌ترین صومعه ‌های موجود، با یک ساعت فاصله از شهر ایروان می ‌باشد. این صومعه سنگی مثالی برای قدرت و تخصص معماران قرون وسطی این کشور است.

بناهای اصلی این صومعه در قرن ۱۳ میلادی ساخته شدند. اما چند مورد از قسمت ‌های این صومعه به سال ۱۱۷۷ بازمی‌گردد. جامعه نسبتا بزرگی از راهبان در این مکان زندگی می‌کردند. راهبان در این مکان به زندگی، مطالعه و کار می ‌پرداختند. این صومعه متشکل از یک مدرسه، اتاق کتابت و یک کتاب خانه بوده و به علاوه این مکان حاوی شمار مهمی از آثار مقدس می ‌باشد. معروف ‌ترین آن ها نیزه ‌ای بود که بدن عیسی مسیح بر روی صلیب زخمی کرد. که البته در حال حاضر این نیزه گم شده است.

چگونه به صومعه گغارد برویم؟

شمار زیادی از شرکت‌ های تور و هتل‌ ها دارای برنامه‌ های تفریحی سفر به این صومعه هستند. به علاوه قیمت آن‌ ها نیز مناسب می ‌باشد. همچنین شما می ‌توانید با استفاده از مینی بوس از ایستگاه گای در ایروان (نزدیک مغازه مرسدس بنز) به منطقه گارنی رفته و از آنجا با استفاده از تاکسی یا پیاده به این صومعه بروید. اولین مینی بوس در ساعت ۱۱ از ایروان حرکت کرده و هزینه آن ۳۰۰ درم می ‌باشد. ما در ارمنستان اتوموبیلی اجاره کرده بودیم که این امر به ما اجازه می ‌داد تا به سرعت به گغارد رسیده و به علاوه از چند حفره و چالاب دیدنی نیز در راه دیدن کنیم.

gerghard-armenia

۲٫ صومعه نوراوانک

صومعه نوراوانک در میان صخره‌ های قرمز در دره ‌ای واقع در اتوبان بین ایروان و گوریس ساخته شده است. اسقف ‌های رده بالا و شاهزاده‌ ها در این صومعه در قرن ۱۳ زندگی می‌ کردند. در سال ۱۲۳۸ مغول‌ها به این صومعه حمله کردند اما این مکان حس و حال مربوط به قرون وسطی را در خود حفظ کرده است. سفر یک روزه به نوراوانک از شهر ایروان، یکی از محبوب ‌ترین سفرها برای مسافران است. به همین دلیل می ‌بایست در صبح زود به این مکان مراجعه کنید تا بتوانید قبل از شلوغی به آنجا برسید. صومعه نوراوانک همچنین شامل موزه‌ کوچکی نیز می‌ باشد که حاوی چندین اثر هنری مربوط به قرون وسطی است.

چگونه به صومعه نوراوانک برویم؟

صومعه نوراوانک در ۱۱۶ کیلومتری جنوب شرقی ایروان واقع شده است. ما پیشنهاد می ‌کنیم با استفاده از تور یک روزه و یا با وسیله نقلیه شخصی از این مکان دیدن کنید. به علاوه مینی ون ‌های “مارشروتکی” نیز شما را بیرون از آرنی (در محل رستوران ادام) پیاده می ‌کنند که از آنجا می ‌توانید با ۶ کیلومتر پیاده روی به این صومعه برسید.

noravank-armenia
سیستم حمل و نقل در ارمنستان چگونه است؟
سیستم حمل و نقل در ارمنستان چگونه است؟
راهنمای سفر به ارمنستان – کشور ارمنستان را بیشتر بشناسید!
راهنمای سفر به ارمنستان – کشور ارمنستان را بیشتر بشناسید!
همه چیز درباره ی موزه تاریخ ارمنستان
همه چیز درباره ی موزه تاریخ ارمنستان
غار عظیمی که باورتان نمی شود یک انسان آن را ساخته!
غار عظیمی که باورتان نمی شود یک انسان آن را ساخته!