از آبشار ویکتوریا و نحوه‌ی اکتشاف آن بیشتر بدانید

آبشار ویکتوریا

آبشار ویکتوریا یکی از زیباترین مکان‌های طبیعی دنیاست

ویکتوریا یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های آفریقا و منحصربه ‌فردترین آبشارهای دنیاست. رودخانه‌ی زامبزی در مسیر خود به پرتگاهی باریک به ارتفاع ۱۰۰متر سرازیر می‌شود و این‌گونه آبشار ویکتوریا شکل می‌گیرد. ویکتوریا تنها آبشار دنیاست که بیش از یک کیلومتر عرض و ۱۰۰ متر عمق دارد.

مطالب مرتبط:
- با ۳ مورد از اعجاب انگیزترین آبشارهای دنیا آشنا شوید
- آبشارهای شگفت انگیز ایگواسو

صدای جوش و خروش ویکتوریا را می‌توان از ۴۰ کیلومتری شنید و قطرات آبی که در اثر پاشیدن تا ارتفاع ۴۰۰ متری بالا می‌روند از فاصله‌ی ۶۰ کیلومتری به وضوح دیده می‌شوند.
همین قطرات آب سبب به وجود آمدن رنگین‌کمان‌هایی بسیار زیبا می‌شود که در اثر بازتاب نور ماه در قطرات آب هستند و به رنگین کمان ماه یا ماه‌کمان معروف‌اند. ماه‌کمان‌ها به دلیل شدت پایین‌ نور ماه همیشه خفیف‌تر از رنگین کمان‌های معمولی‌اند. تشخیص رنگ‌های این رنگین‌کمان‌ها برای انسان کمی دشوار است و اغلب این ماه‌کمان‌ها به سفیدی می‌زنند. اما در عکس‌هایی با اکسپوژر بالا رنگ‌ها کاملا قابل مشاهده‌اند.

رنگین کمان در آبشار ویکتوریا

در سال ۱۸۵۵، دیوید لیوینگ‌استون، پزشک بریتانیایی، این آبشار را کشف کرد و به افتخار ملکه ویکتوریا نام آن را ویکتوریا نهاد. محلی‌ها، اما، به این پدیده‌ی خلقت “Mosi-oa-Tunya” (مه‌ای که می‌غرد) می‌گفتند و از نزدیک شدن به آن وحشت داشتند. لیوینگ‌استون اولین اروپایی بود که موفق به عبور از جنوب تا شمال قاره‌ی سیاه (قاره‌ی آفریقا) شده است. او و گروهش که راهی این سفر شده بودند، ۳۰۰ نفر از جنگجویان یکی از قبایل آفریقایی همراهی می‌کردند، اما از میان آن‌ها، تنها دو نفر شهامت نزدیک شدن به ویکتوریا را داشتند.
لیوینگ‌استون چندان از کشف خود خرسند نشد، چون مانع از ادامه‌ی تبلیغات مذهبی آن‌ها شده بود. تا سالیان سال، هیچ کس به بازدید از آبشار ویکتوریا نمی‌رفت. اما امروزه این مکان به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است و محلی‌های ساکن زامبیا وزیمباوه دست از ترس خود برداشته‌اند و صنعت گردشگری را در این محل رونق داده‌اند.
در فصول کم آب (از سپتامبر تا دسامبر) سطح آب رودخانه زمبازی به حدی کاهش می‌یابد که می‌توان بیشتر نقاط آن‌ را با پای پیاده طی کرد. اما، در فصول دیگر ویکتوریا همچنان پرقدرت می‌غرد.
یکی از سرگرمی‌های جالب در آبشار ویکتوریا که بسیاری از گردشگران از آن بی‌اطلاع‌اند، استخری طبیعی به عرض ۱۰ متر است که درست در کنار یک صخره و در نزدیکی جزیره‌ی لیوینگ‌استون قرار دارد و راه باریکه‌ای آن را از پرتگاه عمیقی جدا می‌سازد. تعجبی ندارد که این مکان را استخر شیطان می‌نامند.
گردشگرانی که فرصت شنا کردن در این استخر را پیدا می‌کنند، شدت فشار آبی را که از ارتفاع ۱۰۰ متری به پایین می‌آید در همان نزدیکی احساس می‌کنند. این استخر در فصل‌های پر آب بسته است، چون ممکن است گردشگران در اثر فشار آب به درون پرتگاه کشیده شوند.
ویکتوریا بلندترین آبشار جهان نیست و نمی‌توان ارتفاع ۱۰۰ متری آن را با آبشار بلند انجل (tall Angel) ونزوئلا که ۹۷۹ متر ارتفاع دارد مقایسه کرد. اما بانجی جامپینگ پل ویکتوریا میان گردشگران بسیار محبوب است. کسانی را که تمایل به پرش دارند، طنابی ارتجاعی به خود می‌بندند تا با پریدن به سمت پایین لذت یک سقوط آزاد استثنایی را تجربه کنند. طناب تا نزدیکی آب کش می‌آید و پس از اینکه ده‌ها بار عقب و جلو رفت، در نهایت، فرد را به سمت بالا می‌کشند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code