بلیط هواپیما

اسنورکلینگ چیست؟

درباره اسنورکلینگ (Snorkelling)

اسنورکلینگ از آن دست تفریحات ماجراجویانه ای است که هم به قصد تفریح و هم در سطح حرفه ای به عنوان یک ورزش تخصصی در دنیا انجام می شود و شاید تا چندین سال پیش وقتی اسم اسنورکلینگ می آمد خیلی ها دقیقا نمی دانستند که صحبت از چه چیزی است اما امروزه این ورزش بیشتر در بین مردم جا افتاده است و در منطقه هایی که دریا، اقیانوس و یا دریاچه های کم عمق وجود داشته باشد از هیجان انگیزترین کارهاست. یکی از بهترین تفریحات دنیا اسنورکلینگ در آب ها است. با الی گشت باشید تا درباره اسنورکلینگ بدانیم  ببینیم به چه چیزهایی نیاز داریم:

اسنورکلینگ
مطالب مرتبط:
ماجراجویی در مصر، کشور فراعنه
اگر واقعا شجاع هستید در این مکان ها اسکای دایوینگ کنید

در حال حاضر بسیاری از اقامتگاه های استوایی، اسنورکلینگ را به عنوان بهترین تفریحشان ارائه می دهند و دقیقا بهترین نکته ای که درباره ی این تفریح یا ورزش وجود دارد این است که در آن فرصتی به دست می آورید تا حیات دریایی و انواع حیوانات و گیاهان زیر آب را ببینید. خیلی ها اسنورکلینگ را با غواصی اشتباه می گیرند در صورتی که در درجه ی اول باید بدانید که بین این دو، تفاوت زیادی وجود دارد.

تفاوت اسنورکلینگ با غواصی چیست؟

غواصی به معنای گشت و گذار در محیط زیر آب است در شرایطی که هم لباس مناسبی پوشیده باشید و هم حتما باید کپسول اکسیژن داشته باشید. در غواصی شما به عمق آب می روید و از آن جایی که دسترسی به سطح آب برای گرفتن اکسیژن ندارید، باید حتما کپسول اکسیژن همراهتان داشته باشید. ولی اسنورکلینگ فرق دارد، اسنورکلینگ به معنای جستجوی حیات آبی و گشت و گذار در دنیای زیر آب است اما برای اسنورکلینگ نیازی به کپسول اکسیژن نیست چرا که بر خلاف غواصی، شما در سطح آب هستید و می توانید اکسیژن مورد نیازتان را از طریق لوله ای که یک سر آن به بیرون آب است، تهیه کنید.

تفاوت دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که اسنورکلینگ در آب های کم عمق جواب می دهد چرا که شما نمی توانید به عمق آب بروید در حالیکه غواصی دقیقا برعکس آن است و هر چه که آب عمیق تر باشد، هیجانش بیشتر می شود.

غواصی و اسنورکلینگ

یا آموزش های خاص باشد، ببینید و از دیگر خوبی ها اسنورکینگ این است که  برای انجام آن اصلا نیاز به شرط سنی خاصی نیست چرا که آنقدرها فعالیت فیزیکی خاصی را نمی طلبد.

لوازم اسنورکلینگ

تنها چیزی که یک فرد اسنورکلر باید همراهش داشته باشد لوله ی مخصوص اسنورکلینگ است که این لوله در واقع تیوبی با طول تقریبی ۳۰ سانتیمتر و قطر۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتیمتر است. این تیوب به طور معمول  شکل L و یا J دارد و انتهای آن در داخل دهان قرار می گیرد و این لوله از لاستیک و پلاستیک ساخته شده است تا خاصیت انعطاف پذیری داشته باشید. بدین ترتیب یک سر این لوله در داخل دهان و یک سر دیگر آن در بیرون آب و روی سطح آب است و فردی که اسنورکلینگ می کند می تواند به راحتی اکسیژن مورد نیازش را از هوا بگیرد.

معمولا اسنوکلرها همگی یک ماسک را دارند و همین سادگی باعث می شود که تقریبا همه بتوانند به راحتی اسنورکلینگ کنند با این حال چیزی که تفاوت بین اسنورکلرها را با هم مشخص می کند انتخاب محل مناسب این کار است. معمولا افراد حرفه ای تر سعی  می کنند تا در مناطقی که صخره های مرجانی وجود دارد این کار را انجام دهند و یا مناطقی که مثلا کشتی های غرق شده در آن وجود دارند این کار را انجام دهند. اصلی ترین دلیل که اولین بار اسنورکلینگ به خاطر آن اختراع شد این بود که بتوان حیات زیر آب را به راحتی مشاهده کرد و به تماشای موجوداتی زیر آبی مثل ماهی ها، صخره های مرجانی، جلبک ها، شکل گیری های صخره ای متفاوت و دیگر گیاهان زیر آب پرداخت.

درباره اسنورکلینگ

آیا برای اسنورکلینگ به آموزش نیاز است؟

اگر تا حالا اسنورکلینگ نکرده اید باید حتما این ورزش و تفریح را برای یک بار هم که شده امتحان کنید و جالب تر این که برای این کار نیاز به هیچ آموزش خاصی ندارید. تنها چیزی که باید بلد باشید این است که بتوانید شنا کنید و از طریق آن لوله به بیرون نفس بکشید و اکسیژن لازم را بگیرید که واقعا کار راحتی است حتی خودتان به تنهایی می توانید در چند دقیقه کار درست با آن را یاد بگیرید. البته به دلایل امنیتی بد نیست که اگر می خواهید برای بار اول آن را امتحان کنید، از کسی که این را امتحان کرده است بخواهید تا به شما آموزش درست آن را بدهد. افرادی که این تجهیزات را اجاره می دهند و یا حتی بعضی از راهنماهای تور هم به راحتی کار با آن را بلدند و می توانند شما را راهنمایی کنند. علاوه بر این، اگر کسی باشد که بتوان کار با آن را به شما یاد بدهد، می تواند در موارد دیگر هم مثل این که بهتر است چه نکات امنیتی ای را راعایت کنید یا این که چه دستورالعمل هایی را لازم است تا رعایت کنید را هم به شما یاد بدهد.

لوازم اسنورکلینگ

در بعضی از مناطق آفریقا مثل زنگبار که اسنورکلینگ در آن بسیار رواج دارد، کسی که این تجهیزات را به شما ارائه می دهد و کار با آن را به شما یاد می دهد، اطلاعات خیلی خوبی درباره ی حیات دریایی و موجودات و گیاهانی که در زیر آب زیست کرده و رشد می کنند هم دارد و این اطلاعات را در اختیار شما هم قرار می دهد تا ببینید که حیات زیر آب تا چه اندازه شکننده است و کوچک ترین دخل و تصرفی در آن می تواند باعث آسیب به گونه ها جانوری و گیاهی موجود در آب شود.

بدون شک اسنورکلینگ یکی از بهترین فعالیت های تفریحی دنیاست و بهترین شکل آن، انجام این فعالیت به همراه گروه است تا تنهایی، هم اینکه درجه ی امنیت تان بالاتر می رود و هم این که سرگرم کننده تر است. هم لذت می برید، هم یک نوع ورزش است  هم به خاطر این همه زیبایی ای که در زیر آب وجود دارد، قدردان نعمت های خداوند می شوید.

منبع: africanoverlandtours.com

ساختمان های معروف، ولی خیلی زشت!
ساختمان های معروف، ولی خیلی زشت!
۷ مورد از بهترین بناهای تاریخی صربستان
۷ مورد از بهترین بناهای تاریخی صربستان
سائوپائولو خیابان پائولیستا در برزیل+ تصویر
سائوپائولو خیابان پائولیستا در برزیل+ تصویر
تفریحاتی در بانکوک که نیازی به پرداخت پول ندارند!
تفریحاتی در بانکوک که نیازی به پرداخت پول ندارند!