در برابر حمله ی مارها چه کنیم

اقدامات ضروری در برابر حمله مار

مارها در مکان ها و شرایط مختلفی زندگی می کنند، حتی ممکن است در حیاط پشتی خانه تان هم یکی از آن ها را پیدا کنید. اما در بیشتر این موقعیت ها، مارها موجودات بی خطری هستند، همانطور که در بعضی دیگر ازشرایط می توانند بسیار خطرناک باشند. اگر در سفرهایتان یا هر شرایط دیگری با مارها روبرو شدید، بهتر است با دانستن نکات اصلی و ضروری رفتار با آن ها، خودتان را از شرایط خطرناک دور کنید. با الی گشت همراه باشید تا با نکاتی برای رفتار مناسب در برابر حمله ی مارهای خطرناک آشنا شوید.

مار

نکته های اولیه:

۱- حفظ آرامش

مطالب مرتبط:
در هنگام حمله ی کوسه چه اقداماتی باید انجام بدهیم؟
هنگام حمله سگ چه کنیم؟

اولین موردی که باید رعایت کنید این است که با آگاه شدن از شرایط منطقه ای که به آن سفر می کنید، می توانید تا حد زیادی از روبرو شدن با مارها جلوگیری کنید. اما در هر صورت، اگر با یک مار روبرو شدید، اولین کاری که باید انجام بدهید حفظ آرامش است. حفظ آرامش به شما کمک می کند تصمیم بهتری بگیرید و واکنش های ناگهانی از خودتان نشان ندهید. یادتان باشید این شما هستید که در مسیر حرکت مار قرار گرفته اید و او به دنبال شما نیست.

حفظ آرامش

۲- دور شدن

یکی از موثر ترین کارهایی که در روبرو شدن با مارها می توانید انجام بدهید، این است که خودتان را از موقعیت دور کنید. اگر نمی توانید برگردید و از مار دور بشوید، سعی کنید به صورت دایره ای دور مار حرکت کنید و تا جای ممکن فاصله را بیشتر کنید. به هیچ عنوان سعی نکنید مار را بگیرید و یا به او صدمه ای بزنید. در هر موقعیتی فقط سعی کنید از آن فاصله بگیرید.

دور شدن

۳- ایجاد صدا

یکی از راه هایی که به کمک آن می توانید مارها را از خودتان دور کنید، ایجاد صدای بلند است. مارها ارگان های مخصوص دریافت صوت مثل گوش را ندارند، اما نسبت به ارتعاشات بسیار حساس هستند. اگر با فریاد زدن و ایجاد صدای بلند، این ارتعاشات را ایجاد کنید احتمال این که مار به محیطی آرام تر فرار کند بسیار زیاد است. می توانید فریاد بزنید، پایتان را به زمین بکوبید و یا با هرچیزی که دم دستتان است ایجاد صدا کنید.

فریاد زدن

درمان زخم:

۱- اقدامات بعد از گزیدگی

در برخی موارد ممکن است امکان دور شدن و برخورد نکردن با مار را نداشته باشید و دچار مارگزیدگی بشوید. اگر شما یا فرد دیگری دچار مارگزیدگی شدید، کارهایی وجود دارد که باید انجام بدهید. در این شرایط بهتر است زیاد حرکت نکنید. محدود کردن حرکت می تواند مانع از جریان پیدا کردن سم در بدنتان بشوید. بهتر است از علایم گزیدگی هم آگاه باشید تا بدانید واقعا گزیدگی اتفاق افتاده است یا نه. دیدن جای نیش، ورم کردن زخم، تب، گیجی و احساس ضعف از علایم رایج مار گزیدگی هستند.

زخم

۲- کمک های پزشکی

برای هر نوع گزیدگی نیاز دارید از کمک های پزشکی استفاده کنید؛ حتی اگر زخم به نظرتان کوچک و بی اهمیت بیاید. بسته به جایی که هستید ممکن است نیاز باشد تا با آمبولانس تماس بگیرید. می توانید با اورژانس تماس بگیرید و از آن ها بخواهید راهنمایی تان کنند. در این شرایط ممکن است از شما بخواهند به نزدیک ترین درمانگاه بروید و یا برایتان آمبولانس بفرستند. سعی کنید نوع مار و یا شکل ظاهری آن را به مسئول کمک کننده یا پزشک اطلاع بدهید.

تماس با اورژانس

۳- استفاده از کمک های اولیه

اگر نمی توانید بلافاصله خودتان یا فرد آسیب دیده را به یک مرکز درمانی برسانید، بهتر است از جعبه کمک های اولیه استفاده کنید. هر گونه جواهرات و بدلیجاتی مثل حلقه، دستبند و یا لباس را از قسمت گزیده شده جدا کنید. زخم را به آرامی با آب و یک دستمال تمیز پاک کنید. حواستان باشد آب را با فشار روی زخم نگیرید. قسمت زخم شده را با بانداژ به آرامی و بدون فشار بپوشانید. به هیچ عنوان سعی نکنید زهر را با مکیدن خارج کنید.

کمک های اولیه

۴- آمادگی قبل از سفر

با آماده بودن در شرایط مختلف می توانید تا حد زیادی از صدمات جدی جلوگیری کنید. این را در نظر داشته باشید که با هر بار قرار گرفتن در محیط های طبیعی، خصوصا در ماه های گرم سال، امکان روبرو شدن با مارها را دارید. با آگاهی از این موضوع بهتر است جعبه ی کمک های اولیه، آنتی بیوتیک و حتی راهنمای استفاده از جعبه کمک های اولیه را به همراه داشته باشید. علاوه بر این، مقدار کافی آب با خودتان ببرید و در صورت گزیدگی برای پاک کردن و شستشوی زخم از آن استفاده کنید. حتما گوشی موبایل را همراه خودتان داشته باشید تا در مواقع ضروری بتوانید با اورژانس تماس بگیرید.

آمادگی قبل از سفر

شناسایی مارهای خطرناک:

۱- مشاهده طرز قرار گرفتن مار

همه ی مارها خطرناک نیستند، با وجود این بهتر است در محیط های طبیعی از هر ماری که می بینید فاصله بگیرید. نشانه های مشخصی می توانند در تشخیص مارهای خطرناک به شما کمک بکنند. به نحوه قرار گیری مار دقت کنید. ماری که در حالت پیچ خورده نشسته باشد، به احتمال زیاد قصد حمله دارد.

حالت قرار گرفتن

۲- مشاهده شکل ظاهری مار

بیشتر مارهای سمی، سرهای مثلثی شکل دارند. سم مارهای آبی یا دهان پنبه ای که می توان آن ها را یکی از سمی ترین مارهای دنیا دانست، به بافت های ماهیچه ای صدمه میزند. مردمک چشم بیضی شکل و وجود روزنه هایی زیر سوراخ های بینی مار، از دیگر نشانه های سمی بودن آن ها است.

شکل ظاهری

۳- دوری از مارهای زنگی

کوهنوردان و ماهی گیران معمولا زیاد به این نوع مار برخورد می کنند. این مارها را می توانید از طریق میزان صدایی که در انتهای دمشان ایجاد می کنند بشناسید. ممکن است بسیاری از این مارها صدایی از خودشان تولید نکنند، اما همچنان خطرناک هستند.

مار زنگی

۴- خلاص شدن از شر مار

همانطور که گفتیم بهترین راه خلاص شدن از شر مارها این است که تا جای ممکن از موقعیت دور شوید. اما اگر به هر دلیلی امکان این کار را نداشته باشید، می توانید اقدامات دیگری هم انجام بدهید. اگر در حیاط خانه تان ماری را دیدید، می توانید به آرامی و با فشار کم با شلنگ به او آب بپاشید. اگر در فضای بسته مثل یک خانه با مار روبرو شدید او را در اتاق و یا فضایی بسته حبس کنید و تله چسبی گیر بیاندازید.

خلاص شدن

منبع: www.wikihow.com

  1. Avatar
    پرنیان

    به نظر من خیلی چیز های خوبی نوشت شده بود و خیلی هم مفید و به درد بخور بود ولی می توانست بهتر هم باشد مثلا ::چگونه نیش مار را از بدنمان در بیاریم

  2. Avatar
    بهروز

    با سلام یه روش هم استفاده از کپسول دی اکسید کربن هستش که آتش نشانها هم معمو لا استفاده می کنند . چون مارها خونسرد هستند و به خواب می روند . با تشکر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code