انواع حمل و نقل در چین

روش های مختلف حمل و نقل گردشگران در چین

چین یک کشور بزرگ، شامل ۲۲  استان، ۵ منطقه خود مختار و ۲ منطقه ویژه اداری (هنگ کنگ و ماکائو (است. امکان استفاده از راه ‌های زمینی و هوایی برای طی کردن مسافت‌ های طولانی در چین وجود دارد و این موضوع تا کنون اهمیت زیادی در جذب توریست به کشور داشته است. سه تعطیلات مهم ملی در چین وجود دارد که در آن زمان بزرگراه‌ ها، قطارها، هواپیماها و… مملو از مسافر می‌شوند. سال نو چینی که به آن جشنواره بهاره نیز گفته می‌شود، اولین مورد از این تعطیلات است. جشنواره بهاره چینی ‌ها معمولاً ۱۵ روز طول می کشد، این تعطیلات اواخر ماه ژانویه تا اواسط فوریه است که در سال ‌های مختلف زمان آن فرق می‌کند. دو تعطیلات دیگر چین که با نام تعطیلات هفته طلایی شناخته می‌شود، اول ماه می و اول ماه اکتبر است و هر کدام یک هفته به طول می‌انجامد. تعطیلات ماه می مربوط به روز کارگر و تعطیلات ماه اکتبر نیز روز ملی در این کشور است. با الی گشت همراه باشید تا از انواع حمل و نقل در چین بیشتر بدانید.

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به چین
قصر تابستانی پکن در چین
تاکسی در چین

در طول تعطیلات عمومی مورد بحث، میلیون‌ها نفر از مردم چین برای دیدار خانواده‌های خود به زادگاهشان می‌روند و یا به گشت و گذار در مکان‌های محبوب و جذاب این کشور مبادرت می‌کنند. احتمالا توریست ‌ها تمایل ندارند که در میانه‌ این شلوغی‌ها در چین باشند و از سویی دیگر در زمان این تعطیلات هزینه‌ های مربوط به بلیط قطار، هواپیما، اقامت در هتل و هزینه‌های ورودی مکان‌های توریستی بسیار گران است و از این جهت نیز مشکلاتی برای توریست‌ها به وجود می‌آید.

چند موضوع مهم که باید در سفر به چین مورد توجه قرار گیرد:

پرواز‌ ها به مقصد چین و پروازهای داخلی

فرودگاه بین المللی هنگ کنگ در جزیره لانتو (Lantau) واقع شده است و البته یک خط راه‌ آهن سریع و راحت به منطقه تجاری و مرکزی این شهر دارد. شانگهای دو فرودگاه دارد که فرودگاه هونگ چیائو قدیمی تر است و عمدتا برای پروازهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما، فرودگاه پودونگ (Pudong) مدرن و بزرگتر است و برای پروازهای بین ‌المللی از آن استفاده می‌شود. یک قطار سریع ‌السیر هم به حمل مسافران از فرودگاه پودونگ به مرکز شانگهای مبادرت می‌کند.
فرودگاه پکن بعد از فرودگاه بین ‌المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا در رتبه دوم جهان به لحاظ ترافیک مسافری قرار دارد. از سویی دیگر، فرودگاه جدید داکسینگ ( (Daxingنیز در حدود ۳۰ مایلی جنوب پکن در حال ساخت است که در سال ۲۰۱۸ به عنوان بزرگترین فرودگاه جهان تکمیل می شود.

فرودگاه های چین

بهترین تجربه‌ها در چین

بازار حمل و نقل هوایی داخلی چین به سرعت در حال رشد است، به طوری که در حال حاضر بیش از ۱۸۰  فرودگاه تجاری در این کشور فعال هستند. حداقل ۹ خط هوایی جدید طی سال ‌های اخیر به عرصه حمل و نقل هوایی چین اضافه شده است که برخی از آنها بر روی مسیرهای کم هزینه تمرکز کرده‌اند. گفتنی است؛ از سال ۲۰۱۳ ممنوعیت سرمایه‌گذاری در خطوط هوایی برای بخش خصوصی برداشته شده و به همین سبب فضا برای سرمایه‌گذاری‌ های بیشتر مهیا شده است.
بر اثر تاسیس خطوط هوایی داخلی جدید در چین مانند شانگهای ایرلاینز (Shanghai Airlines)، تیانجین ایرلاینز (Tianjin Airlines)  (بخشی از خط هوایی چاینا ایسترن (China Eastern))، ایکسامن ایرلاینز (Xiamen Airlines) و دراگون ایر (Dragonair)، امکان ارائه خدمات گسترده به مسافران برای سفر به مقصدهای کوچکتر که قبلا فقط می‌توانستند با قطار و اتوبوس به آنجا بروند، به وجود آمده است. مهم اینکه، در صورت خریداری بلیط پرواز ایالات متحده به چین از سایت ‌هایی مانند پرایس لاین (Priceline) یا اکس پدیا (Expedia) پول کمتری پرداخت می‌شود، نسبت به اینکه همین بلیط از وب سایت شرکت هواپیمایی خریداری شود. از سویی دیگر، اگر در یک منطقه بزرگ شهری زندگی می‌کنید، امکان بررسی پروازهای موجود به چین از طریق آژانس‌های مسافرتی چینی وجود دارد.
آژانس ‌های مسافرتی چینی، به این دلیل که با خطوط هوایی مختلف همکاری می‌کنند، همیشه بلیط‌های دارای تخفیف را برای ارائه در اختیار دارند. همچنین، تقریبا تمام آژانس ‌های مسافرتی در محله چینی ‌ها کارکنان انگلیسی زبان دارند که با آغوش باز در خدمت مسافران هستند.
برای سفارش بلیط پرواز داخلی می‌توانید از وب سایت عالی سی تریپ (Ctrip) استفاده کنید و جالب اینکه، امکان رزرو هتل محل اقامت‌تان نیز از طریق آژانس‌ های مسافرتی و دفاتر فروش بلیط هواپیمایی وجود دارد.
شما همچنین می توانید رزرو هتل خود را از طریق میز رزرو، دفاتر فروش بلیط هواپیمایی و یا آژانس های مسافرتی محلی است. در مورد هزینه خدمات باید گفت که افراد گزینه ‌های متعددی در زمینه مبلغ کرایه پرواز پیش رو دارند و البته جای نگرانی در مورد مشکل زبان نیز وجود ندارد.
نکته مهم: پروازها در چین عمدتا تحت تثیر عواملی مانند مه‌آلود بودن هوا، شرایط آب و هوایی و جوی بد و البته آلودگی هوا قرار می‌گیرند و امکان لغو و یا تخیر آنها زیاد است. تمام پروازهای غیر نظامی و فعالیت‌های هوایی در چین به شدت تحت نظارت هستند و توسط ارتش چین کنترل می‌شود. گفتنی است؛ در صورت لزوم، سفر با قطارهای سریع ‌السیر می‌تواند یک جایگزین بسیار قابل اطمینان برای پروازهای هوایی باشد.

متروهای چین
چطور از فرودگاه استانستد لندن به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه استانستد لندن به مرکز شهر برویم؟
آشنایی کامل با سیستم حمل و نقل سنت پترزبورگ
آشنایی کامل با سیستم حمل و نقل سنت پترزبورگ
راهنمای حمل و نقل عمومی در هنگ کنگ
راهنمای حمل و نقل عمومی در هنگ کنگ
آیا سفر زمینی به ترکیه امن است؟
آیا سفر زمینی به ترکیه امن است؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code