بلیط هواپیما

این شهر آمریکا ۱۰۰۰ سال در آتش می سوزد+ تصویر

شهر سنترالیای آمریکا | Centralia

تا به حال در فیلم ها و یا کتاب های مختلف، داستان های زیادی دباره ی شهر ارواح شنیده ایم. شهرهایی که زمانی هزاران نفر جمعیت داشته اند اما اتفاقی باعث متروک شدن آن می شود. این اتفاقات گاهی مانند وقایعی جنگ است و گاهی اتفاقات طبیعی، بالایای طبیعی و یا حتی خرافاتی که باعث تخلیه ی شهر می شود. این شهرها گاهی بعدها به جاذبه های گردشگری تبدیل می شوند، شهری که همه در مورد آن صحبت می کنند.  در ادامه می خواهیم راجع به یکی از همین مناطق یعنی شهر سنترالیای آمریکا صحبت کنیم. با الی گشت همراه باشید:

شهر سنترالیای آمریکا
مطالب مرتبط:
به زیباترین ساحل جنوب آمریکا خوش آمدید!
دره شگفت انگیز گرند کانیون در آمریکا + تصویر

شهر سنترالیای امریکا از آن دسته شهرهای ارواح است. شهری که قبل ها در روزگاران گذشته افراد بسیاری در آن زندگی می کردند و اما حالا محیطی روح مانند بیش نیست! سنترالیا در دل خود معدن عظیم و غنی ای از معدن های ذغال سنگ را دارد اما چندین سال است که این معدن در آتش می سوزد، حتی همین حالا و هر لحظه امکان آن وجود ندارد. اما چطور چنین فاجعه ای امکان دارد؟

در واقع شروع این ماجرا به ۵۵ سال قبل بر می گردد. در سال ۱۹۶۲، معدن شهر سنترالیای آمریکا برای اولین باز به طرز عجیبی آتش گرفت، دلیل آن به طور قطعی مشخص نیست اما حدسیاتی وجود دارد که می تواند از زباله های دهانه ی معدن بوده باشد.

شهر سنترالیا آمریکا

در ابتدا مردم خیلی این قضیه را جدی نگرفتند و به آن به چشم یک اتفاق معمولی نگاه کردند تا اینکه اتفاقات وحشتناکی افتاد و زندگی همه ی ساکنان شهر در معرض خطر قرار گرفت. از آن زمان این معدن بی وقفه در آتش سوخته است در واقع چیزی بیشتر از نیم قرن… که این اتفاق دوباره و دوباره افتاده و میافتد و به نظر می رسد که قرار است هزاران سال در شعله های آتش بسوزد.

در سال ۱۹۸۰، دولت سنترالیا دستور داد که مردم شهر را به طور کامل تخلیه کنند و این اتفاق هم افتاد، طبق آمارها در سال ۲۰۱۳ فقط ۷ نفر در این شهر ساکن بوده اند. در واقع نشست زمین و گازهای سمی گوگرد و کربن اجازه ی زندگی معقولی به ساکنان نمی دهد و همیشه و هر لحظه خطر سوختن در آتش دوباره وجود دارد.

شهر سنترالیا در آمریکا

حتی تا حالا بارها سعی شده تا تونل های این معدن با ماسه کاملا مسدود شود تا اکسیژن کافی به آتش نرسد، اما همه ی اقدامات بی نتیجه بوده است. این آتش در عمق ۱۰۰ متری زمین است و احتمالا تا ۱۰۰۰ سال دیگر در حال سوختن باشد. در حال حاضر ۵۵ سال است که شهر سنترالیای آمریکا در آتش می سوزد و روز به روز هم در حال گسترده شدن است.

موزه بستنی، خوشمزه ترین و رویایی ترین موزه دنیا
موزه بستنی، خوشمزه ترین و رویایی ترین موزه دنیا
طوفان هاروی و اعلام حالت فوق العاده در تگزاس
طوفان هاروی و اعلام حالت فوق العاده در تگزاس
کیسی، شهر کوچک با اشیا غول پیکر!
کیسی، شهر کوچک با اشیا غول پیکر!
نگاه کردن به این خانه افسردگی را درمان می کند! + تصاویر
نگاه کردن به این خانه افسردگی را درمان می کند! + تصاویر