بلیط هواپیما

تنها نقطه از جهان که برای هیچ کشوری نیست!+ تصویر

بئر طویل | Bir Tawil

کم و بیش یکی از آرزوهای هر انسانی این است که دستکم یک نقطه از این جهان هم به اسم او باشد و یک گوشه بر روی این کره جایی باشد که با خیال راحت بتواند در آن جا ادامه حیات بدهد. حس مالکیت در همه ی انسان ها کم و بیش وجود دارد و همه می خواهند که مالک جا و مکان خاص و اشیا مورد علاقه شان باشند. کشورها هم همین طور، آنها می خواهند که قلمروی حکومت شان هر روز توسعه پیدا کند و مناطق بیشتری از زمین را تحت تسلط خود داشته باشند بنابراین در رسیدن به این هدف از هیچ تلاش و کوششی دریغ ندارند و هر چه که از دستشان بیاید را انجام می دهند. اما یک نقطه روی زمین هست که هیچ کس حاضر نیست مسئولیت مالکیت آن را بر عهده بگیرد و صاحب آن باشد! عجیب به نظر می رسد اما واقعیت دارد! الی گشت امروز می خواهد شما را به این نقطه بی صاحب زمین ببرد تا درباره ی آن بیشتر بدانید، با ما به بئر طویل بیایید.

بئر طویل

بئر طویل کجاست؟

مطالب مرتبط:
پایان همه چیز در این صحراست!
عجایب صحراهای دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

ناحیه‌ ای به وسعت ۲۰۶۰ کیلومتر مربع در آفریقا و در ساحل نیل یا دقیق تر بگوییم در مرز سودان و مصر که تحت قیومیت هیچ کشوری در جهان نیست و به شکل چهار ضلعی است که نام این زمین بیر طویل یا بئر طویل است. اگرچه که این ناحیه چهار ضلعی است اما گاهی مثلث بیر طویل هم به آن می گویند. بیر طویل محل زندگی طایفه آبابدا است این طایفه در ناحیه آسوان در کشور مصر است که سال ۱۹۰۲ تحت قیومیت دولت مصر درآمد. همزمان، از آن جا که طوایف سودانی در ناحیه ای به نام حلایب در منطقه ای به شکل مثلث در شمال و شمال شرقی بیر طویل ساکن بودند این منطقه هم تحت قیومیت سودان درآمد.

بئر طویل تنها نقطه بی صاحب جهان

این دو ناحیه هر دو در یک نقطه که به شکل  چهارضلعی بودند با هم هم مرز بودند. با این حال مصر هنوز این منطقه را تحت کنترل و اداره خود دارد ولی در هیچ نقشه‌ ی دولتی  بخشی از مصر به حساب نیامده است. این ناحیه از معدود نقاط جهان است که تحت قیومیت هیچ کشوری قرار ندارد. زمین بئر طویل زمینی قهوه ای رنگ است و این شنزار قهوه ای رنگ که در روز زیر نور خورشید زیبایی خاصی پیدا می کند یکی از جاذبه های طبیعی است که هر گردشگر و طبیعت گردی را به خود جذب می کند. مرز جنوبی این شنزار خطی صاف است، وادی کبیر در این ناحیه قرار دارد و در نواحی شمالی این صحرا کوه طویل با ارتفاع  ۴۵۹ متر واقع شده است همچنین در ناحیه شرقی کوه هنگران زرقا با ارتفاع ۶۶۲ متر دیده می شود.

صحرایآفریقا

اما در حال حاضر بئر طویل چه سرنوشتی دارد؟ آیا کسی حاضر شده مالکیت آن را رسما به عهده بگیرد؟ بیابانی که اگر فردی اهل طبیعت گردی و دوستدار جاذبه های صحرا و بیابان باشد قطعا آرزو می کند که این منطقه مال او باشد تا بتواند با خیال راحت و بدون هیچ دغدغه ای در این بیابان روزگارش را سپری کند و در خلوتش فارغ از هر هم و غمی و بیش و کمی روح و روانش را به صحرا بسپارد و از سکوت و تنهایی و آرامش محیطش تا می تواند لذت ببرد. اما خب این فقط در حد رویا و آرزو است و چنین چیزی برای خیلی ها میسر و ممکن نیست و ای کاش که می شد! جالب است بدانید که اولین بار سال ۲۰۱۴ بود که معلوم شد بئر طویل بی صاحب است.

جاذبه های صحرا

اگرچه که در طی تاریخ حکومت ها تلاش زیادی کردند تا بر این منطقه ادعای مالکیت داشته باشند اما هیچ وقت این مساله میسر نشد و این دولت ها به خواست و آرزوی دیرین خود نرسیدند و تا امروز تنها سرزمین این دنیا است که از دست تسلط و زیاده خواهی حکومت های استعمارگر و توسعه طلب جان سالم به در برده و از رنگ و بوی نهادهای سیاسی و حکومتی در آن خبری نیست و همچنین هیچ نیروی نظامی در آن وجود ندارد، چقدر رویایی و دل انگیز! دیگر بهتر از این هم مگر وجود دارد سرزمینی دور از هیاهو و غوغای سیاست و حکومت و بلواهای بشری، نه ساختمان بلندی که نشود طلوع و غروب خورشید را دید، نه آسمان خراشی که جلوی زیبایی مهتاب را در شبهای مهتابی بگیرد و نه در و دیواری که دلت از آن بگیرد و نتوانی با ستارگان زیبا درد دل بگویی و به آن ها نگاه کنی. یک جهان وسعت بی انتها در مقابلت قرار دارد و تو را می کشاند به بی کرانگی روحت به آن جا که آزادی و رهایی است و بس. و نکته جالب تر این صحرا ناب بودن و خالص بودن این منطقه است که طبیعت آن کاملا بکر و دست نخورده باقی مانده است البته اگر در آینده نزدیک این منطقه هم با جنگ و خونریزی و درگیری و مسائلی از این دست آشنا نشود اینجا بهشتی از آرامش ناب و سکوت است.

بیابان سودان

گویا اخیرا این سرزمین بکر و ناب صاحب پیدا کرده و مردی آمریکایی تبار به بئر طویل رفته و پرچمی را که با فرزندانش تهیه کرده بود به نشان فتح و مالکیت این سرزمین بی آب و علف در آن جا قرار داده است و استقلال این سرزمین را رسما اعلام کرده و  دختر یکی یکدانه اش را ملکه ی بئر طویل معرفی کرده است. خب طبیعی است که در دنیای ارتباطات امروز این خبر به سرعت همه جا پخش شود و این مرد و دخترش که یک شبه ره صد ساله پیموده و بی هیچ جنگ و درگیری و خونریزی به مقام والایی رسیده و ملکه یک سرزمین بی صاحب شده سوژه مناسبی برای رسانه ها شوند و بازار بحث و گفتگو با آن ها به سرعت داغ شود. این مرد آمریکایی هدفش از این کار را  خوشحال کردن دخترش بیان کرده و گفته که آرزوی دختر من در زندگی اش همیشه این بود که ملکه ی یک سرزمین باشد و من هم خواستم این آرزو را برآورده کنم! خب این هم از سرزمینی که به هیچ دولتی و کشوری تعلق ندارد.

نقطه بی مالک دنیا
خلیج آبی موریس، بهشتی دست نخورده
خلیج آبی موریس، بهشتی دست نخورده
گردشگاه های اطراف شهر مراکش
گردشگاه های اطراف شهر مراکش
الفبای دیدنی های موریس
الفبای دیدنی های موریس
چگونه کلیمانجارو را فتح کنیم؟
چگونه کلیمانجارو را فتح کنیم؟