پرواز رویاها در باغ آرزوهای کاتماندو

باغ آرزوهای کاتماندو | Garden of Dreams

کاتماندو، پایتخت رویایی کشور نپال، پر از جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی گوناگون است. این شهر زیبا باغی را درون خود جای داده که زیبایی بی حد و حصر آن بیانگر سبک نئوکلاسیک است. باغ آرزوهای کاتماندو (Garden of Dreams) به باغ ۶ فصل هم معروف است و در اوائل قرن بیستم یعنی سال ۱۹۲۰ ساخته شده است. انواع گونه های گل و گیاه، معماری های جالب، فضایی دلچسب و حوضچه های آب دلنشین، همگی این باغ زیبا را تشکیل می دهند. پیشنهاد می شود که در سفر به پایتخت نپال، حتما از این جاذبه طبیعی متفاوت دیدن فرمایید. الی گشت در ادامه این متن برای شما، هرچه که لازم است از این باغ بدانید را آورده است. با ما همراه باشید.

فضای باغ آرزوهای کاتماندو

باغ آرزوهای کاتماندو

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به کاتماندو
کاتماندو گردی: اینجاها را ببینید

باغ آروزها، همانطور که در مقدمه مطالعه کردید، به سبک نئوکلاسیک ساخته شده و در شهر کاتماندو قرار گرفته است. این باغ به دستور شخصی به نام قیصر سومشر رانا (Kaiser Sumsher Rana) در اوایل سال ۱۹۲۰ واقع شده است. بعد از اینکه ساخت باغ آرزوهای کاتماندو به اتمام رسید، به عنوان یکی از مجلل ترین باغ های خصوصی این شهر، در آن زمان نامیده شد. اگرچه این باغ، به صورت خصوصی برای قیصر سومشر رانا ساخته شد، اما طرح آن از سبک معروف ادواردین گرفته شده بود.

معماری به نام کیشور نارشینگ (Kishore Narshingh) که میدان معروف سینگا دوربار را طراحی و ساخته، این باغ را نیز طراحی کرده و به طور کامل در ساخت آن، نظارت داشته است. در داخل باغ، قیصر سومشر رانا، یک مجموعه نفیس از عمارت ها، چشمه ها، لوازم تزئینی باغ الهام گرفته از سبک اروپایی مانند ایوان، عمارت کلاه فرنگی، نرده های شیک، گلدان و خانه های پرنده ایجاد کرد. او شش چشم انداز چشمگیر را به وجود آورد که هر کدام به یکی از شش فصل نپال اختصاص یافت.

باغ آرزوها | کاتماندو

این عمارت ها، چارچوب معماری خاصی را برای باغ فراهم کرد که بسیار جالب و دوست داشتنی است و می توان گفت که یک حس شهری را به آرایش خاص گیاهان، گل ها و درختان اضافه کرد. البته باید این را هم اضافه کرد که در حال حاضر، تنها نصف باغ اصلی موجود می باشد.

بعد از فوت قیصر سومشر رانا، باغ به دست دولت نپال افتاد. بعد از این جریان، برای دهه های متوالی، باغ به صورت خوبی نگهداری و حفاظت نمی شد که شاید دلیل از بین رفتن بخشی از آن نیز، همین موضوع باشد. بعد از گذشت ۷ سال، باغ آرزوهای کاتماندو بالاخره بازسازی شد تا مانند شکل اصلی باغ شود. علاوه بر در نظر گرفتن طراحی ابتدایی این باغ، امکانات مدرن و به روزتری به آن اضافه گشت.

در حال حاضر، این باغ را می توان مکان بسیار خوبی برای فرار از شلوغی های زندگی روزمره دانست و جایی آن را قلمداد کرد که مردم می توانند کمی از شهر پر جنب و جوش کاتماندو فاصله گرفته و در آن به استراحت بپردازند. متراژ این باغ ۶۸۹۵ متر مربع است و داخل آن می توان ۳ عمارت، آمفی تئاتر، حوضچه های مرکزی، آلاچیق، گلدان های متنوع و ترکیبی از باغ های کوچک مشاهده کرد.

باغ آرزوهای کاتماندو

بازسازی باغ آرزوهای کاتماندو

پروژه نوسازی باغ آرزوها توسط دولت اتریش تأمین مالی شده بود و توسط شرکت اکو هیمال  (Eco Himal) اجرا شد. این پروژه طوری اجرا شد که این باغ به یک سایت تاریخی پایدار تبدیل گردد و به راحتی بتوان آن را دوباره به منظور کسب مزایای بهتری، بازسازی و توسعه داد. باغ آرزوهای کاتماندو همچنین به این موضوع اختصاص داده شد که بتواند سطح کیفیت زندگی مردم محلی و البته سطح گردشگری کاتماندو را نیز بالا ببرد.

در حال حاضر، این باغ به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای گردش در جایی پر از آرامش محسوب می شود و به دلیل آن که داخل آن یک کتابخانه هم موجود است، شما می توانید علاوه بر استفاده از زیبایی های طبیعی آن، کمی هم در مورد تاریخ، فرهنگ و معماری مطالعه کنید. این باغ میزبان گروه های مختلف خصوصی و عمومی مانند تورها، برنامه های فرهنگی، کنسرت های کلاسیک و … نیز می باشد. اگر گروهی سفر می کنید، می توانید برای هماهنگی های لازم از اطلاعات با شماره تلفن ۹۷۷-۱-۴۴۲۵۳۴۰ تماس حاصل کنید و یا به این نشانی [email protected] ایمیل بزنید.

حوضچه معروف باغ آرزوهای کاتماندو

باغ آرزوهای کاتماندو از تاریخ ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷، همانطور که گفته شد، با همکاری دولت اتریش بازسازی و قابل استفاده مجدد شد. حالا، این جاذبه را مکانی پر از معماری های خاص و گونه های بسیار زیاد گل و گیاهی می نامند که از کشورهای مختلفی به آن وارد شده اند. این باغ به خودی خود ثابت کرد که می توان بسیاری از جاذبه هایی که برای سال ها دست نخورده و متروکه باقی مانده اند را دوباره احیا کرد و از آن برای کسب درآمد و شغل سازی مردم محلی استفاده کرد. البته بازسازی این گونه جاذبه ها علاوه بر آن، باعث رونق گردشگری هم می شوند.

گل های باغ آرزوهای کاتماندو

از زبان مسئولان باغ آرزوهای کاتماندو

باغ آرزوهای کاتماندو از زمانی که افتتاح شده، توانسته که گردشگران زیادی را به خود جذب کند. برای اینکه نظر بهتری به باغ داشته باشید، می توانیم بگوییم که این باغ، هویت ما است علاوه بر این که یک سایت میراث ملی است که می توانیم به آن افتخار کنیم. باغ آرزوها کیفیت زندگی ساکنین دره کاتماندو را بهبود بخشیده و همچنین باعث شده که گردشگران جایی را پیدا کنند که بتوانند ذهن، جسم و روح خود را با طبیعت پیوند دهند.

ما امیدواریم که بتوانیم از طریق رسانه ها، این باغ را علاوه بر سطح ملی، در سطوح جهانی نشان دهیم که این پروژه می تواند علاوه بر جذب توریست های ملی و بین المللی، نگاهی تازه به شهر کاتماندو را ایجاد سازد. باغ آرزوها، امروز به عنوان یک نمونه تبدیلی تاریخ به هنر مدرن به منظور جلب گردشگران محسوب می شود.

ما مشتاق فرصت هایی هستیم تا باغ را به عنوان محلی برای جوان سازی روح و فاصله گرفتن از شهر شلوغ و پرجنب و جوش ماتماندو معرفی کنیم تا افرادی که به باغ آرزوهای کاتماندو می آیند، هرگز خاطره آن را از یاد نبرند. پس به اینجا بیایید تا یک تجربه جدید از سبک نئوکلاسیک و ترکیب آن با بازسازی مدرن را تجربه کنید.

منبع: gardenofdreams.org

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code