با این توصیه ها، حرفه ای کویر نوردی کنید!

در کویر چه کنیم و چه چیزی بپوشیم؟

کویر هم از آن جاهایی است که آدم خودش را می خواهد. جاذبه های کویر شاید برای هر کسی جالب نباشد باید روحیه و البته مهارت های ویژه ای داشته باشید تا هم از این سفر لذت ببرید.

روحیه گردشگری طوری است که برای ارضاء حس کنجکاوی اش به هر جایی سرک می کشد اما کویر داستان خودش را دارد. اگر علاقه مند به سفرهای کویری هستید و به نحوی می خواهید آن را تجربه نمایید، در این مطلب با الی گشت همراه باشید تا یک سری اطلاعات لازم را در مورد آن به دست آورید.

مطالب مرتبط:
سرگرمی ها و تفریحات بیابان سفید مصر
معروفترین بیابان ها و صحراهای جهان از جهات گوناگون

کویر نوردی

با چه افرادی به کویر برویم؟

پیشنهاد می شود اگر تا به حال به کویر نرفته اید، برای گردش و اقامت در آن با تورهای طبیعت گردی که گردانندگان شان تجربیات خوبی دارند، همراه شوید. دقت داشته باشید که تور حداقل پنج سفر گروهی را به کویر تجربه و مدیریت کرده باشند.

چه بپوشیم؟

این سوال ممکن است گاهی خنده دار باشد ولی برای سفر به کویر حتما باید از قبل تکلیفش را معلوم کنید. اولین و مهم ترین ویژگی لباس سفر به کویر باید پوشاندن بدن در برابر آفتاب، گرما، حشرات، خزندگان و حفظ تعریق معمولی بدن است. لباس های سبک با رنگ روشن که از مواد و الیاف طبیعی مانند پنبه تهیه شده باشند برای سفر به مناطق کویری مناسب ترین لباس ها هستند.

چه شلواری بپوشیم؟

بهترین انتخاب برای سفرهای کویری، شلوارهای ارتشی است که جنس شان صددرصد پنبه می باشد. گشادبودن، داشتن جیب های فراوان، بند بالای مچ، ضخامت در ناحیه نشیمنگاه و زانوها از مهمترین ویژگی یک شلوار ارتشی مناسب کویرنوردی می باشد.

چه کفشی بپوشیم؟

پاهای شما حساس ترین نقطه بدن تان به حساب می آید چرا که با آن راه می روید و اگر آسیب بینند یا زخمی شود سفرتان مختل می شود. کفش مناسب کویرنوردی، پوتین است. پوتین پاهای شما را در برابر نیش مار و عقرب محافظت کرده و با حمایت از زانوها، کمک می کند قدم های محکمی بردارید. البته توجه داشته باشید که قبل از پوشیدن پوتین حتما یک جوراب ضخیم به پا داشته باشید. اگر ساق پایتان نیاز به مراقبت بیشتر دارند می توانید از مچ بندهای ورزشی نیز استفاده نمایید.

راهنمای کویر گردی

پابرهنه راه نروید

هیچ وقت بدون کفش در کویر راه نروید، زیرا شن کویر پاهای تان را اذیت کرده و کم کمک دچار سوختگی سایشی می کند. مراقب باشید نوک پاهای تان دچار آفتاب سوختگی نشود، چرا که آفتاب سوختگی در این نقطه از بدن بسیار دردناک بوده و با وجود آن دیگر نمی توانید پوتین بپوشید.

محافظت از پوست

اشعه خورشید در کویر به صورت تابش مستقیم خورشید، گرمایی شن ها و سنگ های زمین، بادهای گرم  و بازتابش نور خورشید از زمین به پوست بدن آسیب می رساند.

عینک های مخصوص کویر، روسری های بزرگ و نخی برای پوشاندن گردن، استفاده از کلاه دولایه، ضدآفتاب های پوستی و کرم های مخصوص لب را برای محافظت صورت و بدن در برابر نور خورشید فراموش نکنید.

کرم ضدآفتاب مناسب

مواد تشکیل دهنده کرم های ضدآفتاب به دو شکل از پوست محافظت می کنند. آنها یا اشعه ماورای بنفش UV خورشید را جذب و راه عبور آن را مسدود می نماید و یا اشعه UV را منعکس و متفرق می کنند. کرم های ضدآفتاب براساس میزان توانایی شان در جذب و دفع اشعه UV درجه بندی می شوند که به صورت معمول SPF نامیده می شوند. برای انتخاب کرم ضدآفتاب، عدد ۱۰ را در عدد SPF آن ضرب کنید. اگر SPF کرم شما ۱۵ باشد، شما ۱۵۰ دقیقه یا ۲ ساعت و نیم می توانید در آفتاب بمانید. و اگر می خواهید مدت زمان بیشتری در آفتاب بمانید باید مجددا از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. در کویر باید از کرم های ضد آفتاب، ضدآب و ضدعرق استفاده نمایید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد