با پوشیدن این لباس ها، هندی شوید!

انواع لباس های هندی

یکی از بخش های غنی فرهنگ هر کشوری، نحوه ی پوشش و لباس های مردم آن کشور است که متاسفانه با پیشرفته شدن جوامع، این بخش بزرگ در حال محو شدن است. با این حال بعضی از کشورها هنوز هم در این بحبوحه توانسته اند با لباس هیا محلی شان، از نابودی این بخش از فرهنگ خود جلوگیری کنند که یکی از این کشورها هند است. لباس های هندی بسیار متنوع و با رنگ های شاد و منحصر بفردی هستند و جدای از این ها، هر مراسمی لباس خاص خود را در این کشور می طلبد. اگر دوست دارید تا با انواع لباس های هندی آشنا شوید، همراه الی گشت باشید:

indian people

ساری هندی (The Indian Saree)

یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین لباس های زنان هندی، ساری است. ساری، تکه ای پارچه به طول ۴ تا ۸ متر و عرض ۶۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر است که دور کمر پیچیده شده و بقیه ی آن روی شانه ها انداخته می شود. یکی از جذابیت های این لباس این است که هر بار می توان آن را به یک نوع پوشید، این لباس به دلیل جنس خنک و انعطاف پذیری زیادی که دارد بسیار توسط هندی ها استفاده می شود به طوریکه امروزه حدود ۷۰ درصد خانم های هندی از این لباس استفاده می کنند. بد نیست بدانید قدمت ساری به ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد.

saris

لهنگا چولی (Lehenga Choli)

مطالب مرتبط:
تجربه هایی که شما را عاشق آروناچال پرادش هند می کند
هنگام مصرف غذاهای خیابانی هند حواستان به این موارد باشد!

در هر قسمتی از هند، لباس های مختلفی پوشیده می شود، برای مثال یکی ازانواع لباس های هندی که در منطقه ی گجرات، راجستان و کوچ استفاده می شود و مخصوص خانم هاست، لهنگا چولی نام دارد. این لباس متشکل از یک بلوز و دامن است که به بلوز آن چولی گفته می شود و دامن آن هم بصورت کلوش است. سبک طرح هایی که در این لباس استفاده می شود از فرهنگ مغولی گرفته شده است و نقش ها و رنگ های متنوعی دارد. در این لباس، گلدوزی های زیبا و ظریفی کار می شود و به همین دلیل در مراسم های ازدواج و جشن های خاص استفاده می شود.

لهنگا چولی

لونگی یا پنچه (Panche or Lungi)

یکی از لباس های بسیار پر طرفداری که هم مردان و هم زنان هندی آن را می پوشند، لونگی نام دارد. لونگی پارچه ای نخی و رنگارنگ است که بیشتر در مراسم های غیر رسمی پوشیده می شود.

لونگی یا پنچه

شلوار قمیض و چوریدار (Salwar Kameez And Churidar)

از لباس های سنتی هندی که توسط خانم ها در مناطق کشمیر و پنجاب پوشیده می شود، شلوار قمیض و چوریدار است که از یک لباس بلند راحتی تا بالای قوزک پا و شلوار بلندی که روزی قوزک پا کاملا تنگ و محکم است، تشکیل شده است. خانم های هندی مخصوصا در مناطق گفته شده، از طرفداران پر و پا قرص این لباس هستند.

indian woman

لونگ (Dhoti)

لباس سنتی لونگ توسط مردان هندی پوشیده می شود. این لباس متشکل از پارچه ای است که در قسمت های کمر و قوزک پا تنگ است و طول آن حدود ۵٫۵ متر است. در بعضی از مناطق هند، این لباس را با جلیقه ای می پوشند و در مراسم های رسمی و غیر رسمی بر تن می کنند. دلیل شهرت این لباس، پوشیدن آن توسط رهبر مشهور هند مهاتما گاندی در مراسم های رسمی بود.

لونگ

شروانی (Sherwani)

یکی دیگر از لباس های امروزه ی آقایان در هند، شروانی است که در گذشته های دور به عنوان لباس درباری مورد استفاده بوده است و در واقع یک نوع کت است که قد آن تا زانو می رسد. روی این کت، گلدوزی و نقش و نگارهای هندی زده می شود که بسیار زیباست و با چوریدار پوشیده می شود. این لباس زیبا بیشتر در مراسم های خاص مثل ازدواج پوشیده می شود.

شروانی
برگزاری جشنواره گل نرگس به زودی در بهبهان
۷ لباس سنتی هندی ها
آداب و آیین گلاب گیری
لنج سازی، هنری قدیمی که در خطر فراموشی است!
  1. Avatar
    جاویده جعفری

    سلام از مدل لباس هندی سیاه مردانه خوشم آمده میخواهم خریداری نمایم لطفا همکاری نماید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code