بلیط هواپیما

برج ناقوس بلفری بروژ، از گذشته تا اکنون

برج  ناقوس بلفری بروژ واقع در شهر بروژ بلژیک که از سال ۱۹۹۹ میلادی در زمره میراث جهانی یونسکو ثبت شده است  از جمله برج های ناقوس دار و معروفترین آن در کشور بلژیک است. این برج ۸۳ متری–که در آسمان شهر بروژ خونمایی میکند—خانه ی ناقوس های کاریلیون است که شامل دسته ایی از ناقوس ها است که همزمان به صدا در می آیند. این موضوع حاکی از قدرت و ثروت این شهر قدیمی در دوران قرون وسطی است. امروزه، این مکان نقطه مرکزی شهر محسوب می شود که در زبان عامه مردم آنجا گروت مارکت و یا همان میدان بازار نامیده می شود. با الی گشت همراه شوید:

برج بلفری

تاریخچه این ساختمان

مطالب مرتبط:
مینیاتور اروپا در مینی اروپای بلژیک
سازه اتومیم، بلژیکی ترین شاهکار معماری بلژیک

آرشیوهای مربوط به این شهر قدیمی در اثر آتش سوزی که برای این اولین برج چوبی که در سال ۱۲۸۰ رخ داد از بین رفته است. بعد از این حادثه و بعد از ساخت تالار شهر در میدان بورژ، آرشیوهای موجود بهمراه کل فعالیت های اداری به این ساختمان انتقال داده شدند. این برج در سال ۱۲۹۶ از نوع ساخته شد. فونداسیون این برج از سنگ است و دارای یک پلکان مارپیچ چوبی است که به ناقوس کلیسا می رسد.

کف این ساختمان که محوطه بازار است در قرن پانزدهم توسعه پیدا کرد و به ارتفاع برج از سال ۱۴۸۳ تا سال ۱۴۸۷ مقداری افزوده شد. همچنین، یک بخش هشت ضلعی به قسمت فوقانی برج اضافه شد که بر روی آن مجسمه سنت مایکل نصب شده است.

بلفری بروژ1

آتش سوزیهای بلفری

در طول تاریخ خود، بلفری متحمل آتش سوزیهای فراوانی شد. برای مثال, در سال ۱۴۹۳ بار دیگر بخش فوقانی این برج طعمه حریق شد و تمام ناقوسها و پلکان چوبی آن از بین رفت. بخش فوقانی آن این بار بوسیله تندیس های شیر جایگزین شد. در سال ۱۷۴۱, حریق برای بار سوم  پی و کل  ساختمان را از بین برد و در پایان در سال ۱۸۲۲، بلفری شکل و شمایل امروزی خود را به دست آورد.

برخی نکات درباره بلفری

این برج ۸۳ متری به سبک معماری گوتیک  قرون وسطایی ساخته شده است. برای رفتن به بالای برج، باید از ۳۶۶ پله بالا برویم که در نهایت با ۴۷ ناقوس بلژیکی مواجه خواهیم شد که از نشانها و نمادهای این کشور قلمداد می شود. بالای در ورودی این برج یک بالکن وجود دارد و جایگاهی است که در دوران قرون وسطی برای آگاهی دادن به مردم بکار می رفت که در اطراف میدان بازار گرد هم می آمدند که البته جمع شدن مردم در این مکان به کمک به صدا درآمدن ناقوس های کلیسا صورت می گرفت. بدین گونه مردم در جریان قوانین اجرایی جدید و اعلامیه های عمومی قرار می گرفتند.

بروژ

این گونه برجها در زمان های گذشته کاربریهای مختلفی داشته اند ولی با توجه به زمان و مکانهای گوناگون تاریخی در شهرهای مختلف نقشهای متفاوتی بازی کرده اند. در دوران قدیم بسیار معمول بوده است که از این برجها برای مقاصد دیده بانی استفاده می شده است تا بدین گونه بتوانند به مردم در برابر خطرات احتمالی مثل حریق و یا هجوم دشمن اطلاع رسانی سریع و به وموقع انجام دهند. ولی کاربردهای دیگری نیز داشته اند و برای اموری چون خزانه داری, نگهداری زندانیان و یا ملاقات قضات نیز از آن بهره برداری شده است.

ولی شاید بتوان این گونه مطرح کرد که اصلی ترین کارکرد این برجها سر و سامان دادن به زندگی روزانه مردمان آن روزگار و شناختن زمان در اوقات مختلف روز بوده است. زنگوله های ناقوس ها برای مواردی چون اعلام اوقات روز, طلوع آفتاب, اعلام زمان منع رفت و امد, ساعات کاری, اعلام هشدار برای خطرات احتمالی و اعلام جمع شدن مردم حول میدان شهر بوده است. علاوه بر این, این ناقوسها چه در گذشته و چه در زمان حاضر نقش بی بدیلی در برگزاری هرچه با شکوه تر فستیوال ها و جشن های مردمان بلژیک داشته و دارد

بلفری 4

ساعات کاری و هزینه بلیط ورودی

بلفری تمام روزهای سال به استثنای روزهای اول ژانویه, بیست و پنج دسامبر و روز رستاخیز که بطور معمول در ماه می اتفاق می افتد سراسر سال باز است. ساعات بازدید از ۹:۳۰ صبح الی ۵ عصر است. ولی آخرین زمان خرید بلیط تا قبل از ساعت ۴:۱۵ می باشد. قیمت بلیط ورودی برای بزرگسالان ۸ یورو, برای افراد سالمند بالای ۶۵ سال و جوانان زیر ۲۵ سال ۶ یورو و برای کودکان زیر ۵ سال رایگان است.

منبع: brusselsnicetours.com

۱۰ دلیلی که شما را مجاب می کند از بروژ بلژیک دیدن کنید
۱۰ دلیلی که شما را مجاب می کند از بروژ بلژیک دیدن کنید
بهترین جاذبه های گردشگری بروژ در بلژیک
بهترین جاذبه های گردشگری بروژ در بلژیک
راهنمای سفر به بروژ
راهنمای سفر به بروژ
بروژ، شهر مینیاتوری بلژیک!
بروژ، شهر مینیاتوری بلژیک!