بلیط هواپیما

چرا بن بست های ادینبورگ معروف هستند؟

بن بست های ادینبورگ

ادینبورگ تعدادی از قدیمی ترین کوچه و خیابان های اسکاتلند و کشورهای اروپایی را دارد که همان حال و هوای دوران قدیم را حفظ کره اند. قسمت قدیمی شهر ادینبورگ از خیابانی تشکیل شده است که به آن «رویال مایل» می گویند که در دور و اطراف آن، تعداد زیادی کوچه هم وجود دارد. این کوچه ها، رویال مایل را به شمال و جنوب متصل می کننند و جالب است بدانید که تعدادی از آنها به حیاط هایی که هیچ دری ندارند، متصل می شوند! میخواهیم ببنیم چرا بن بست های ادینبورگ معروف هستند، با الی گشت همراه شوید:

بن بست های ادینبورگ
مطالب مرتبط:
ادینبورگ:‌هری پاتر در دنیای واقعی!
سیاه خانه های اسکاتلند! + تصویر

همانطور که گفته شد، بعضی از کوچه های قسمت قدیمی شهر ادینبورگ به حیاط هایی که هیچ دری ندارند، متصل می شوند و بسیار هم تنگ و باریک هستند و تعدادی از آنها به اندازه ای پهن اند که یک اسب می تواند به راحتی در آنها یورتمه برود. اما به بیشتر این کوچه ها و خیابان ها، بن بست می گویند چرا که انتهای آن ها به یک ملک و دارایی شخصی می رسد و به همین دلیل برای همه قابل دسترسی نیست.

در دوران قرون وسطی، رویال مایل به موازات زمین های شخصی قرار داشت اما مسیری در آن وجود داشت که به پشت این زمین ها می رسید. از آن جا که هر قطعه از این زمین ها در طول زمان ساخته شد، این مسیرها به خطوط باریکی تبدیل شدند که می توانستند حیاط ها و خیابان های پشتی رویال مایل را به هم متصل کنند. ساختمان های بلند که در اطراف بن بست های ادینبورگ ساخته شد، به آن ها شکلی دره مانند می داد و بسیاری از این بن بست ها هم شیب سرازیری بسیار تندی به پایین خیابان داشتند.

عکس بن بست های ادینبورگ

همه ی این ها در کنار هم، اتمسفر بسیار خاصی را برای بن بست های ادینبورگ به ارمغان آورد و باعث شد تا هر کسی که از این بن بست ها، پله ها را به سمت پایین می رود، احساس راه رفتن در زیر زمینی عجیب را داشته باشد.

بعضی از بن بست های خیابان رویال مایل، دروازه ی آهنی دارند که در شب این دروازه ها، بسته و قفل می شوند و فقط کسانی می توانند از این دورازه هاعبور کنند که کلید داشته باشند. معمولا نام گذاری بن بست های ادینبورگ هم از روی اسم یکی از ساکنان آپارتمان های آن منطقه بوده است.

بن بست های ادینبورگ اسکاتلند

یکی از معروف ترین بن بست های ادینبورگ که به عنوان یک جاذبه ی گردشگری هم شناخته می شود، بن بست Mary King است. گفته می شود که به دلیل شیوع طاعون در قرن هفدهم میلادی، از این بن بست به عنوان محلی برای قرنطینه استفاده می شده است تا از این طریق از شیوع طاعون جلوگیری شود. مردم این بن بست بر این باورند که روح افرادی که در طی طاعون مرده اند، این بست را به تسخیر درآورده اند.

بن بست های ادینبورگ در اسکاتلند

یکی دیگر از بن بست های ادینبورگ که شهرت زیادی دارد، بن بست Brodie است، این بن بست از روی نام شخصی برداشته است که در بین مردم آن زمان بسیار مورد احترام بوده است اما شب ها به یک دزد تبدیل می شده است!

ادینبورگ در انگلستان به روایت تصویر + ویدیو
ادینبورگ در انگلستان به روایت تصویر + ویدیو
بن بست ماری کینگ: ببینید، بترسید!
بن بست ماری کینگ: ببینید، بترسید!
معرفی فرودگاه بین المللی ادینبورگ اسکاتلند
معرفی فرودگاه بین المللی ادینبورگ اسکاتلند
ادینبورگ، دریای جذابیت!
ادینبورگ، دریای جذابیت!