بلیط هواپیما

تحول در کسب و کارها با پیشرفت تکنولوژی

کسب و کارهایی که با ظهور تکنولوژی بی رونق خواهند شد

در هر مرحله‌ ای از پیشرفت بشر عده‌ای از نیروی کار حذف شده و با رواج تلفن همراه و اینترنت هم عده ای بیکار، عده ‌ای جایگزین و عده ‌ای هم فرصت شغلی جدید برای خود دست ‌وپا کرده‌اند. بد نیست اگر یادی بکنیم از تعدادی از این مشاغلی که با ورود تلفن‌ های همراه و اینترنت و اپلیکیشن ‌های جدید، منقرض خواهند شد. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
تکنولوژی در خدمت صنعت گردشگری و هتلداری
سفری بدون تکنولوژی; پیشنهاد عجیب شرکتی به کارمندانش
تکنولوژی

«مشاوران املاک» به بیکاری می رسند

اپلیکیشن ‌های جست‌ وجو که مشتری و فروشنده را به یکدیگر لینک می‌کند، بلای جان مشاغل واسطه ‌ای به‌خصوص مشاورین املاک شده؛ تا جایی که رئیس اتحادیه مشاوران املاک به صراحت گفته یکی از اپلیکیشن ها که حسابی در کار آن ‌ها اختلال ایجاد کرده را خراب می‌کند تا به ۱۲ هزار نفر همکار خود یاری برساند. این اپلیکیشن ‌ها سبب شده که مردم بتوانند واسطه را دور زده و بدون پرداختن هزینه اضافه به خرید وفروش و کرایه خانه بپردازند. البته این جست‌ وجوی اینترنتی به دلیل آن‌که نظارتی بر آن صورت نمی‌گیرد، امکان دارد، در برخی موقعیت ‌ها به مشکل‌ هم برسد ؛ برای همین عده‌ای هنوز ترجیح می ‌دهند به‌صورت سنتی معاملات خود را به سرانجام برسانند.

«نیازمندی ‌های روزنامه ‌ها» و اپلیکیشن ‌های هوشمند

سال‌ هاست که صفحه نیازمندی ‌های روزنامه ‌ها مانند واسطه ‌ای بین جویندگان شغل و کارفرماها قرار گرفته است. حالا با اپلیکیشن ‌ها جست ‌وجوهای اینترنتی، کم‌کم این نیازمندی ‌ها از رونق خواهند افتاد. افراد با جست ‌و جوی اینترنتی، از طرفی توانسته به‌صورت هوشمند دنبال شغل یا نیروی کار خود بگردند و درنتیجه هم در وقت خود صرفه‌ جویی بعمل آورده و ساعت‌ ها برای صفحات روزنامه وقت نگذارند، هم لازم نیست مسیری را تا دکه روزنامه ‌فروشی طی کنند و هم اینکه بهای کمتری برای آن بپردازند.

از «آژانس» سر کوچه تا اپلیکیشن‌ های تاکسی‌ یاب

تاکسی ‌تلفنی‌ ها را سال‌ های پیش باید فقط در آژانس ‌هایی که معمولاً در هر محله ‌ای یکی از آن‌ها وجود داشت، جست ‌وجو می‌کردیم و مدت‌ها برای گرفتن ماشین منتظر می‌ماندیم، اما بعدها با تاکسی‌تلفنی ‌های موبایلی و سیستم هوشمند، این تاکسی‌ها سریع ‌تر و ارزان ‌تر شده و دیگر نیاز به یک دکان برای آن وجود نداشت. حالا چند وقتی است که اپلیکیشن‌ های تاکسی‌ یاب روی دست این آژانس ‌های موبایلی هم برخاسته و با استفاده از درآمد تبلیغات خود، به مشتریان خدماتی مثل سفر رایگان یا نصف قیمت ارائه داده و مسافر را به صورت دقیق در جریان مسیر مسافرت قرار داده و درنتیجه به رقیبی جدی برای آژانس‌ های سنتی تبدیل خواهند شد.

technology vs people

شبکه ‌های مجازی، «نشریات» را کم ‌تیراژ خواهند کرد

فضای مجازی باعث شده تا مردم دیگر اخبار و اطلاعات را از این بستر دنبال کرده و همین باعث شده تیراژ روزنامه ‌ها پایین و پایین تر رود. شبکه‌ های پیام ‌رسان موبایلی اخبار را سریع و کوتاه مخابره کرده و افراد بدون هیچ زحمتی از داخل خانه می‌توانند از جزئیات اخبار آگاهی داشته و حتی در این فضا می‌توانند فعالانه عمل کنند و خود موج خبری بسازند و علاوه بر خبر در جریان حاشیه‌ های خبر هم قرار بگیرند. بسیاری از مردم حتی ترجیح داده اگر قرار است روزنامه‌ بخوانند، آن را به‌صورت پی ‌دی ‌اف بر صفحات مجازی دنبال کنند تا بر روی دکه‌ها.

اتمام انحصاری اینترنت پرسرعت برای «کافی ‌نت ‌ها»

شاید زمانی که اینترنت خانه ‌ها دیال آپ بود را هنوز فراموش نکرده باشید؛ اینترنتی که هم بسیار کند بود هم خط تلفن را اشغال می‌کرد؛ هم با صدای  قیژقیژش همه اهالی خانه را از وصل شدن ما به اینترنت باخبر می‌ ساخت! برای همین کافی ‌نت ‌ها با اینترنت پرسرعت خود خیلی شگفت ‌انگیز و رؤیایی بودند. بعدازاینکه افراد در خانه هم به اینترنت پرسرعت دسترسی یافتند، از شلوغی این کافی‌ نت‌ها کاست و در چند سال اخیر که اینترنت تلفن همراه راه ‌اندازی شده و هر فرد جداگانه و در گوشی موبایلش به اینترنت دسترسی دارد، تقریباً این کافی ‌نت ‌ها منقرض خواهند شد.

«گیم ‌نت ‌ها»ی شخصی در تلفن ‌های همراه

گیم نت ‌ها یکی از تفریحات دوست ‌داشتنی کودکی نسل جوان امروز به حساب می آمد و بچه‌ها حاضر بودند ساعت‌ ها وقت صرف کرده تا به این گیم نت‌ها بروند و در کنار دوستانشان از فوتبال تا بازی‌ های جنگی و زدوخوردی بازی کنند. زمانی که اکثر خانواده‌ ها رایانه خانگی نداشتند، رونق این گیم نت‌ها بیشتر و با کامپیوتر دار شدن آن‌ها استقبال از آن ها پایین رفت. الان این گیم نت‌ ها مشتری ‌های زیادی نداشته و بچه‌ها هم ترجیح می‌دهند با تبلت و تلفن همراه شخصی خودشان بازی کنند تا اینکه هزینه ‌ای داده و به خود زحمت رفتن تا گیم ‌نت‌ها را بدهند.

راهنمای کامل استفاده از گوگل ارث
راهنمای کامل استفاده از گوگل ارث
اپلیکیشن هایی با قیمت های باورنکردنی در اپ استور
اپلیکیشن هایی با قیمت های باورنکردنی در اپ استور
اپلیکیشن موبایل الی گشت
اپلیکیشن موبایل الی گشت
غاری که فضانوردان برای ماموریت بعدی خود در آن تمرین می کنند
غاری که فضانوردان برای ماموریت بعدی خود در آن تمرین می کنند