رفتن به این جاده در چین جرات می خواهد!

جاده تونلی گولیانگ چین

در کشور چین، روستای عجیب بسیار کوچکی به نام گولیانگ (Guoliang ) وجود دارد، روستایی که در بالای کوهی در دوردست قرار گرفته و این طور به نظر می رسد که خود را از تمام دنیا جدا کرده است. این روستا در بالای کوه تایهانگ (Taihang Mountains) قرار گرفته است و تنها یک راه دسترسی دارد و آن هم از طریق دره ای خطرناک است که بوسیله ی صخره های با شیب تند محاصره شده است. به دلیل خطرناک بودن بیش از اندازه ی مسیر، این روستا حتی تا مدتی قبل هم مثل شهر ارواح بود و تقریبا کسی به آن رفت و آمد نمی کرد، تا اینکه جاده ای به آن ساخته شد. جاده تونلی گولیانگ چین که حتی تماشا کردن آن هم دلهره آور است… در ادامه با الی گشت همراه باشید:

جاده تونلی گولیانگ چین
مطالب مرتبط:
بزرگ ترین پل طبیعی جهان، جاذبه اول گردشگری چین
سفری تصویری در میان زیباترین جاذبه های چین

روستای گولیانگ و جاده ی مشهور آن، داستان جالبی دارد. این روستا از زمان های بسیار دور بر بالای این کوه وجود داشت اما مسیر سخت دسترسی و عبور و مرور به آن، باعث به خطر افتادن جان خیلی ها شد و در نتیجه رفت و آمد به آن کمتر و کمتر شد تا اینکه خیلی ها ترجیح دادند دیگر به آن نروند و مردم این روستا در گوشه ی پرتی از دنیا تنها ماندند…

دولت تصمیم گرفت تا به این انزوا پایان دهد و جاده ای برای عبور و مرور روستاییان بسازد اما همه چیز در سال ۱۹۷۲ تغییر کرد. دولت چین به این نتیجه رسید که چندین میلیون سرمایه گذاری روی جاده ای که فقط قرار است توسط ۳۰۰ نفر استفاده شود، ارزش ندارد و بنابراین روستاییان تصمیم گرفتند تا خودشان جاده ای تونلی بسازند چون این تنها امید آنها برای ارتباط با دنیای بیرون بود.

جاده گولیانگ چین

ساخت جاده تونلی گولیانگ چین

این جاده توسط ۱۳ نفر روستایی و در طول ۵ سال ساخته شد، آنها توانستند در این مدت، تونلی ۱۲۰۰ متری را در دل صخره ها بکنند. عرض این جاده ی تونلی ۴ متر است و به اندازه ای هست که ۲ وسیله بتواند از آن رد شود. البته ساخت این تونل توسط افرادی که هیچ آموزشی ندیده بودند بسیار خطرناک بود، آنها با مواد منفجره ای که در دست داشتند از صخره های شیب تند بالا می رفتند تا بتوانند سنگ های تونل را بکنند و متاسفانه تعدادی از آنها هم در این راه کشته شدند اما با این حال، دست از ساخت و ساز برنداشتند تا اینکه نهایتا در روز ۱ می سال ۱۹۷۷، این جاده بازگشایی شد.

داخل جاده تونلی گولیانگ چین

این جاده ی تونلی دارای تعداد زیادی روزنه رو به دره است. سطح جاده و دیواره های تونل هم به خاطر ابزاری که روستاییان برای ساخت آن استفاده کرده اند، بسیار سفت و محکم است و از این نظر امنیت بالایی دارد. اما باید گفت که جاده تونلی گولیانگ چین در فصل های سرما و در شرایطی که جاده خیس باشد، بسیار خطرناک می شود و می تواند بسیار بیشتر از حد تصور لغزنده باشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به چین تصمیم گرفتید تا به عنوان یک فرد خوش ذوق از این جاده دیدن کنید، حتما احتیاط کنید بخصوص اگر در فصل بارندگی باشد، مطمئنا هیچ کس دلش نمی خواهد که از بالای این صخره های مرتفع و تیز به پایین بیفتد!

جاده ی گولیانگ چینجاده ی گولیانگ چین

در هر صورت، نتیجه ی ساخت این جاده ی تونلی آن هم توسط مردمانی که دانشی در این زمینه نداشتند و با ابزارهای ابتدایی، یک موفقیت تمام و کمال بود و به لطف تلاش مردم این روستا، حالا روستا بوسیله ی ماشین کاملا در دسترس است و به جاذبه ای تبدیل شده که هزاران بازدید کننده هر سال دارد.

معرفی باشکوه ترین مساجد تاریخی استانبول
معرفی باشکوه ترین مساجد تاریخی استانبول
۱۲ ماجراجویی غافلگیر کننده در تونس
۱۲ ماجراجویی غافلگیر کننده در تونس
گردش ۴ روزه در پاریس
گردش ۴ روزه در پاریس
جاذبه های فرهنگی و تاریخی دنیزلی ترکیه
جاذبه های فرهنگی و تاریخی دنیزلی ترکیه
  1. Avatar
    سید مهدی

    شما به این میگید جاده ترسناک من یه جاده خاکی تو کوه دره بود پیچ در پیچ در حدی داشتم بالا میوردم با ۴۰کیلومتر یک ساعت و نیم طول کشید از اون موقع در ماشین ترمز گازش همه چیش خراب شد میله هم نبود جلو پرت شدن بگیره دیگه قلط کنیم بریم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code