بلیط هواپیما

جاذبه هایی در ترکیه که شما را به سفری تاریخی می برند!

جاذبه های تاریخی ترکیه

در سراسر کشور ترکیه تاریخی بلند و استوار نهفته است. اگر به ناحیه دریای سیاه در سمت شمال ترکیه، جایی در اطراف استانبول تا کرانه های مرزهای گرجستان بروید آثار تاریخی بسیاری را می بینید که شاید تاکنون چیزی درباره آن ها نشنیده اید. الی گشت را همراهی کنید تا روی دیگری از جاذبه های تاریخی ترکیه را به شما نشان دهیم.

قلعه های جنوایی ها

عبادتگاه سوملا (Sumela)

مطالب مرتبط:
در مورد چای: نوشیدنی ملی ترکیه!
این جای رویایی رادیده اید؟ | دره پروانه در ترکیه

عبادتگاه سوملا جایی بر روی صخره ها در نزدیکی شهر ترابزون قرار گرفته و یکی از قدیمی ترین عبادتگاه های جهان مسیحیت و از جاذبه های برجسته ای است که در سفر به ناحیه دریای سیاه نباید بازدید از آن را از دست داد. گفته می شود که سازنده این عبادتگاه که راهبی آتنی به نام بارناباس بوده به این کوه های مه آلود و سربه فلک کشیده آمده تا شمایل چوبی مریم مقدس که توسط سنت لوک نقاشی شده بود را پیدا کند. با گذشت قرن ها و آمدن امپراتوری های مختلف این صومعه بزرگ و بزرگ تر می شود و در نهایت برای آن ۷۲ اتاق ساخته می شود. در سال ۳۸۵ پس از میلاد مسیح، با کندن دل صخره ها دو اتاق ساخته می شود تا نقاشی حضرت مریم در آنجا نگهداری شود. این کلیسای صخره ای، نقاشی های دیواری زیادی دارد که نمونه هایی از آن در استانبول و کاپادوکیه هم وجود دارد.

عبادتگاه سوملا

شهر تاریخی مودورنو

در نیمه راه مسیر استانبول به آنکارا شهری کوهستانی به نام مودورنو را می بینید که خانه هایی تاریخی و زیبا دارد. این شهر که در گذشته در مسیر جاده ابریشم قرار داشت محل توقف کاروان هایی بود که به سمت قسطنطنیه در رفت و آمد بودند. در این شهر پایگاه های نظامی و تجاری زیادی از دوره عثمانی به جا مانده که ارتباط نزدیکی با سلطان های عثمانی داشتند. مودورنو شهری سنتی است که اهمیت تاریخی زیادی دارد، قصرهای چوبی قدیمی که یادگار قرن نوزده هستند با دیوارهای مقاوم خود به صورت ردیف در مرکز شهر دیده می شوند. در آنجا لباسشویی های سنتی ای را در کنار رودخانه می بینید که همچنان توسط اهالی شهر استفاده می شوند و در بازار قدیمی آن بیشتر مغازه ها همچنان از کرکره های قدیمی خود استفاده می کنند.

شهر تاریخی مودورنو

پل سنگی دره فیرتینا

دره سرسبز فرتینا در شرق شهر ریزه دهها پل سنگی دارد که یادگار دوران عثمانی هستند و به صورت قوسی شکل بر روی رودخانه فیرتینا و شاخه های مختلف آن کشیده شده اند. این دره که به تولید چای، عسل و فندق های خوشمزه معروف است با این پل های سنگی بسیار زیباتر شده است.  قوس بلند این پل ها برای این است که در آن زمان سیل های زیادی در این ناحیه اتفاق می افتاده اما امروز با سدسازی هایی که انجام شده دیگر از آن سیل ها خبری نیست.

پل سنگی دره فیرتینا

قلعه های جنوایی ها در کناره دریای سیاه

در سال های ۱۳۰۰ و ۱۴۰۰ میلادی قبل از اینکه کریستف کلمب به اقیانوس اطلس برود دریانوردان جنوایی ها به سواحل ترکیه آمدند و بنادر تجاری و مسیرهایی را به وجود آوردند که کریمه را به نواحی مدیترانه متصل می کرد. آن ها برای خودشان هیچ قلعه ای نساختند و در عوض قلعه های به جا مانده از دوره بیزانس ر اشغال کردند و آن را گسترش دادند. به شهرهای سینوپ، آماسرا، آقچه قوچه و … در نواحی دریای سیاه که بروید آثار جنوایی ها کاملا در آنجا دیده می شوند. معروف ترین این آثار قلعه یوموس است که بر روی تپه ای بزرگ در کنار تنگه استانبول و دریای سیاه قرار دارد.

منبع: matadornetwork.com

مسجد جامع فهرج، تنها مسجد ۱۴۰۰ ساله ایران
مسجد جامع فهرج، تنها مسجد ۱۴۰۰ ساله ایران
زیگورات چغازنبیل کجاست؟
زیگورات چغازنبیل کجاست؟
سنت ویتوس، بزرگ ترین کلیسای پراگ
سنت ویتوس، بزرگ ترین کلیسای پراگ
امپراطوری قدرتمند چین در شهر ممنوعه + ویدیو
امپراطوری قدرتمند چین در شهر ممنوعه + ویدیو