جاذبه های گردشگری شهر بجنورد در خراسان شمالی

جاذبه های بجنورد

شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی است، استانی که از شمال با کشور ترکمنستان همسایه است. نام این شهر در لهجه شیرین شمال خراسانی بُژنُرد تلفظ می شود. تاریخ احداث شهر کنونی به سال ۱۱۰۰ هجری قمری باز می گردد تا قبل از آن جرمگان مرکز این ناحیه بود که به دست چنگیز خان مغول ویران شد. اگرچه این شهر نسبتا کوچک است اما جاذبه های بجنورد بسیارند و شامل دیدنی های طبیعی و تاریخی می شوند. برای سفری به دل شهر بجنورد با الی گشت همراه شوید.

جاذبه های بجنورد

بابا امان

مطالب مرتبط:
برگزاری جشنواره بومی و گردشگری قره قازان در شهرستان شیروان
ماجرای جالب سفر زوج آلمانی_سوئیسی به ایران!

بابا امان را می توان در صدر جاذبه های بجنورد قرار داد که یکی از قدیمی ترین پارک های گردشگری در ایران می باشد. بابا امان گردشگاهی است با آبشار مصنوعی که در کیلومتر ۱۰ جاده بجنورد به سمت مشهد احداث شده است. پارکی با وسعت ۲۵هکتار که درون آن چندین استخر ساخته شده است. درون پارک نزدیک به ۴۰۰۰۰۰ درخت چنارک، زالزالک، اقاقیا و زردآلو وجود دارد که عمر برخی از آن ها به ۴۰۰ سال می رسد.

از کنار این مورد از جاذبه های بجنورد شاخه ای از رودخانه اترک می گذرد که موجب زیباترین شدن هرچه بیشتر آن شده است علاوه بر آن چندین چشمه نیز از دل زمین جوشیده اند که تماشای آن ها خالی از لطف نخواهد بود. چشمه این مجموعه تفریحی ۳۰۰ الی ۴۰۰ لیتر در ثانیه آبدهی دارد. این چشمه از چهار نقطه درون تپه‌ می ‌جوشد و به درون استخرهایی می ‌ریزد که با اختلاف سطح ساخته شده‌ است. در این مکان تفریحی، آرامگاهی وجود دارد که منصوب به شاهزاده اسماعیل فرزند امام موسی کاظم (ع) و مشهور به امام‌ زاده بابا امان است.

بابا امان

بش قارداش

گردشگاه بش قارداش ۷ کیلومتر با بجنورد فاصله دارد و در یک کیلومتری جاده بجنورد به اسفراین قرار گرفته است. دلیل انتخاب بش قارداش (در زبان ترکی به معنی پنج برادر) به خاطر افسانه ای است که می گوید در روزگاران قدیم ۵ برارد در  شهر بجنورد زندگی می کردند که بسیار آزاده بودند و با ظلم و ستم حاکمان مخالفت می کردند. در یک تعقیب و گریز آن ها به این جا رسیدند و از پروردگار یاری جستند در همان زمان خدا به یاریشان آمد و پنج حفره در دل کوه ایجاد کرد تا آن ها بدان پناه ببرند و از میان آن ها چشمه هایی جاری گشت.

جالب است بدانید که این محل از زمان پادشاهی ساسانیان و اشکانیان مورد استفاده بوده و در آن زمان محل عبادتگاه پیشوایان زرتشتی قرار داشته ‌است و به دلیل اقامت چهار فصل مغ به چهارمغان شهرت یافته ‌است. این گردشگاه تفریحی دارای ۳ استخر می ‌باشد که ۲ استخر آن برای شنای کودکان و بزرگسالان درست شده‌ است. در سال ۱۳۸۰ این مکان جزو اثار ملی ایران به ثبت رسید.

بش قارداش

عمارت مفخم

یکی از جاذبه های بجنورد این بنای قاجاری درخشان ترین اثر متعلق به این دوران در خراسان شمالی است. در این عمارات بناهایی دیگری از جمله آیینه‌ خانه، کلاه فرنگی، حوضخانه و سردر در باغ بزرگی قرار داشته که مجموعه دارالحکومه مفخم را تشکیل می ‌داده ‌اند. این عمارت با شکوه در دوران پادشاهی ناصرالدین شاه به دستور یارمحمد خان شادلو (سردار مفخم) بنا شد تا محلی باشد برای زندگی او و خانواده اش و همچنین بتواند در ان از مهمانان مهم دولتی و رجل سیاسی پذیرایی کند. این عمارت ۳۴ اتاق با دو تالار بزرگ دارد. این سازه تاریخی تاریخی در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است. بنای عمارت مفخم پس از مرمت و احیا به موزه بزرگ باستان ‌شناسی و مردم شناسی استان تبدیل شده است. نمای بیرونی ساختمان تصاویری از دو فرشته بالدار، چهره‌های انسانی، نقاشی از گل و گیاه و پرنده، طبیعت و طرح ‌های هندسی قرن سیزدهم را به نمایش گذاشته است.

عمارت مفخم

آتشکده اسپاخو

یکی از قدیمی ترین سازه ها که در استان خراسان شمالی یافت می شود این  مورد از جاذبه های بجنورد است که در جوار آن روستایی با همین نام قرار دارد. بررسی های که بر روی معماری آن به خصوص سقف گنبدی صورت گرفته  نشان می دهد که آن را در زمان ساسانیان بنا کرده اند. دلیل انتخاب این نام معنی آن است، گفته می شود که واژه اسپاخو، برگرفته از واژه هسپ یا اسپ است که واژه‌ ای پهلوی است. این واژه در گذر زمان به اسب تغییر یافته است و آن‌ گونه که به نظر می رسد در گذشته این جا محل پرورش اسب بوده است. این جاذبه در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای اسفیدان

ایفدان روستایی است که ساخت پلکانی دارد و در ۴۵ کیلومتری  جنوب شرقی بجنورد واقع شده است و از مناطق نمونه گردشگری استان خراسان شمالی است که در میان دره‌ ای سرسبز قرار گرفته است و پیرامون آن را کوه ‌های مرتفعی پوشانده است و از جنوب غربی به کوه آق‌ قیه و از شمال غربی به کوه اسب و از جنوب غربی به تنگه دهیر مزه منتهی می ‌شود. این روستا مانند شهر ماسوله ساخت پلکانی دارد. متاسفانه برنامه هایی که برای گردشگری شدن این روستا در نظر گرفته شده بود کم کم رو به فراموشی رفت.

اسپاخو

حسینیه جاجرمی

کتیبه موجود در جسینیه جاجرمی ها نشان دهنده این است که این مورد از جاذبه های بجنورد در اواخر حکومت قاجار و سال ۱۳۲۵ هجری قمری به دست محمد امین و مهدی رضایی بنا بجنوردی ساخته شده است. این دو برادر که در خانواده ای فرهنگی رشد یافته بودند برای تحصیل معماری به دانشگاه سن پولیان فرانسه رفتند و معماری ایرانی را با سبک گوتیک تلفیق نمودند که نتیجه ان حسینیه جاجرمی شد. در این ساختمان تمامی درها و پنجره ها و نورگیرها به سمت حیاط باز می شود. این نوع معماری اغلب در مناطق خشک و کویری مورد توجه بوده و در منطقه بجنورد چندان رایج نیست. مساحت آن ۶۰۰ متر مربع است. در بالای کتیبه ای که در ایوان شرقی نصب شده کتیبه ای با خط نستعلیق قرار داده شده که در آن گزیده ای از  ترکیب بند مشهور محتشم کاشانی در مرثیه شهدای کربلا (باز این چه شورش است) نوشته شده است.

بازار سنتی کاشان اثری بی نظیر از معماری صفوی
بازار سنتی کاشان اثری بی نظیر از معماری صفوی
وانشان، روستایی با قدمت ۳۰۰۰ سال در گلپایگان
وانشان، روستایی با قدمت ۳۰۰۰ سال در گلپایگان
کشف آثار باستانی در روستای فیلده رودبار
کشف آثار باستانی در روستای فیلده رودبار
باغ ایرانی عباس آباد | شاهکار دوره صفوی
باغ ایرانی عباس آباد | شاهکار دوره صفوی
  1. Avatar
    M.reza

    سلام. تصاویر مربوط به آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی است. لطفا خراسان رضوی را به خراسان شمالی اصلاح بفرمایید.با تشکر فراوان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code