۶ جاذبه دیدنی شهر خیوه ازبکستان

 خیوه، شهری با جاذبه های متمرکز در ازبکستان

خیوه شهری خاص با تاریخی چند صد ساله است که خیابان های آن کاملاً‌ حس و حال خیابان های تمدن شرقی قرن های ۱۷ تا ۱۹ را دارند. ولی فقط برخی تجهیزات شهری که در این محیط نصب شده باعث می شود که حس و حال سفر در زمان شما خدشه دار شود و کمی تناقض پیش بیاید. بازدید از خیوه برای گردشگران خیلی آسان خواهد بود. چرا که اکثر جاذبه های این شهر در حومه ی قلعه ایچان متمرکز شده اند. قلعه ای که دیوارهای بلند ۱۰ متری دسترسی به آن را غیرممکن کرده است.

جاذبه های خیوه

اگر تاریخ خیوه را بررسی کنیم، مشخص می شود که در این شهر و آثارش در مقایسه با شهرهایی مثل بخارا و یا سمرقند ازبکستان آنقدر قدیمی نیستند و خیوه به نوعی شهری جدیدتر محسوب می شود. خیلی از مدرسه ها، مساجد، مناره ها و عمارت هایی که در این شهر قرار دارند متعلق به قرن های ۱۷ تا ۲۰م می شوند. اما این امر هرگز نباید باعث شود که به زیبایی های شهر و هنر معمارانی که این شهر را ساختند شک کنید.

مطالب مرتبط:
۵ دلیل برای سفر به ازبکستان
راهنمای سفر به ازبکستان
چرا سمرقند را جواهر فرهنگ شرق میدانند؟

همانطور که پیش تر بیان شد، جاذبه های خیوه در فاصلی کمی از یکدیگر قرار دارند. این امر تبدیل به یکی از جاذبه های این شهر شده است. تصور کنید که از یک عمارت مربوط به قرن ۱۹ قدم بیرون می گذارید و بالافاصله وارد عمارت دیگری می شوید که در قرن ۱۷ ساخته شده است. علاوه بر این، بیشتر خیابان های این شهر مخصوص تردد با دوچرخه و یا پیاده روی هستند و فضای کافی برای ورود و حمل و نقل ماشین ندارند.

در حقیقت، اگر فقط بخواهید جاذبه های معروف تر خیوه را مشاهده کنید، یک روز زمانی کافی برای شما خواهد بود. ولی اگر بخواهید از تمام زیبایی های این شهر استفاده کنید و با جای جای آن آشنا شوید، قطعاً‌ احتیاج به زمان بیشتری خواهید داشت. در ادامه برخی از جاذبه های خیوه را به شما معرفی خواهیم کرد. با الی گشت همراه باشید.

قلعه ایچان

این قلعه بخشی تاریخی از شهر است. دیوارهای غظیمی دور این قلعه را گرفته اند که ارتفاع آن ها به ۱۰ متر می‌رسد. بیش از ۶۰ اثر از دوره های مختلف تاریخی از اواخر قرن ۱۶ تا قرن ۲۰م در این منطقه قرار گرفته اند.حتی مردم ساکن در این منطقه هم هنوز به گذشته علاقمند هستند و بیشتر مشغول تولید صنایع دستی مربوط به تاریخ ازبکستان هستند.

جاذبه های خیوه

ارگ کنیا

این مجموعه را «قلعه ی قلعه» می نامیدند و در دروازه‌ی غربی قلعه ایچان قرار گرفته است. این مجموعه زمانی محل اقامت خان بوده است. آنچه از این قلعه باقی مانده است همانند قلعه ی ساخته شده نیست. چراکی بخشی از قلعه در گذر زمان نابود شد. یکی از مهم ترین جاذبه های این قلعه منظره ی آن است. اگر بالای این قلعه بروید تقریباً‌ دید کاملی به شهر و جاذبه های خیوه دارید.

جاذبه های خیوه

مدرسه محمد امین خان

روبه‌روی ارگ کنیا و درست در مقابل دروازه ی غربی، یکی از اصلی‌ترین جاذبه های ازبکستان قرار گرفته است: مدرسه محمد امین خان.  این مدرسه ی دو طبقه که مساحت آن ۶۲*۷۲ متر است، نه تنها بزرگترین مدرسه ی خیوه، بلکه بزرگترین مدرسه در آسیای میانه است. مدرسه محمد امین خان در اواسط قرن ۱۹م ساخته شد و اکنون اتاق های این مدرسه قرن ها پیش دانش آموزان را در خود جای می دادند، تبدیل به هتل شده است و از میهمانان و گردشگران این شهر میزبانی می کنند.

جاذبه های خیوه

مناره کالتا

تصور خیوه باستانی بدون مناره کالتا که اثری از معامری آسیایی است تقریباً‌ غیرممکن است. مناره کالتا تبدیل به نمادی واقعی از شهر شده است. این مناره ۱۵ متر در دل زمین عمق دارد و قطر پایه ی آن ۱۴.۵ متر است. مناره کالتا ۲۹ متر ارتفاع دارد، اما این ارتفاع نصف ارتفاع طراحی شده برای این مناره است. چراکه روند ساخت این مناره تکمیل نشد و این پرژوه نیمه تمام رها شد.

جاذبه های خیوه

مقبره پهلوان محمود (پوریای ولی)

در قلب قلعه باستانی ایچان،‌ گنبد فیروزه‌ای بزرگ پهلوان محمود از میان سایر ساختمان ها و جاذبه های خیوه قد برافراشته است. یهلوان محمود مرد و شاعری بزرگ و به نوعی قهرمان شهر خیوه بود. بعد از اینکه پوریای ولی فوت کرد، در نظر مردم خیوه تبدیل به یک فردی پرهیزگار و مقدس شد. ۳۰۰ سال بعد این مقبره کم نظیر را برای او ساختند که بعدها باز هم گسترش یافت و ساختمان هایی مثل خانقاه و مسجد هم درون آن قرار گرفتند.

جاذبه های خیوه

مسجد جمعه خیوه

یکی از جاذبه های دیدنی خیوه، مسجد جمعه‌ آن است. تاریخ رسمی ساخت این مسجد به اواخر قرن هجدهم باز می گردد. اما مطالعات نشان می دهند که این مسجد حتی در قرن ۱۰م هم وجود داشته است. این مسجد شامل یک سالن مستعطیل شکل ساده می شود که سقف های آن توسط ۲۱۳ ستون چوبی نگاه داشته می شوند و هریک از این ۲۱۳ ستون حکاکی های تزئینی مختلفی دارند. البته امکان ورود به مناره ی این مسجد هم وجود دارد تا از بالای آن به تماشای منظره ی بسیار زیبای شهر بپردازید.

جاذبه های خیوه
آشنایی با موزه امیر تیمور در تاشکند
آشنایی با موزه امیر تیمور در تاشکند
لاشه های چندین کشتی که به جای دریا در بیابان پیدا شدند!
لاشه های چندین کشتی که به جای دریا در بیابان پیدا شدند!
معرفی مدرسه باراک خان تاشکند
معرفی مدرسه باراک خان تاشکند
ازبکستان ویزای جدید الکترونیکی خود را معرفی کرد!
ازبکستان ویزای جدید الکترونیکی خود را معرفی کرد!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code