معرفی کامل جاذبه های دهلی + آدرس

جاذبه های دهلی

پایتخت هند یعنی شهر دهلی اولین مقصدی است که هنگامی که برای دیدن هند سفر می کنید، با آن روبرو می شوید. شاید بعضی از گردشگران فقط در فرودگاه دهلی بمانند و مقصد دیگری را انتخاب کنند اما بیشتر افراد برای دیدن جاذبه های دهلی وارد این شهر می شوند. در سفر به دهلی خود لیستی از جاذبه های این شهر را با خود داشته باشید تا بدون دردسر و به راحتی بتوانید مقصدهای بازدید خود را انتخاب کنید. در مجله ی گردشگری الی گشت سعی می کنیم تا از میان ۵۵ جاذبه درون شهر دهلی، مهم ترین آن ها را به شما معرفی کنیم.

معرفی-کامل-جاذبه-های-دهلی

دروازه هند | India Gate

مطالب مرتبط:
معرفی بیمارستان ها و مراکز درمانی دهلی + آدرس
قلعه قدیمی یا پورانا کویلا، قدیمی ترین بنای دهلی
معرفی بهترین هتل های ۳ ستاره دهلی در هند

بنایی تاریخی و فرهنگی است. دروازه هند در واقع طاق پیروزی است که در بیشتر شهرهای جهان مشابه آن را می بینید. با این تفاوت که تزئینات روی طاق هندی بوده و این بنا امروزه در مرکز شهر دهلی نو به نمادی از شهر دهلی تبدیل شده است. این بنا به سربازان هندی که در جنگ جهانی اول کشته شدند، تقدیم شده است. اینجا اولین مکانی است که بیشتر تورهای هند گردشگران را به دیدنش می آورند. ساخت دروازه هند که طراحی معماری به نام ادوارد لوتینز (Edward Lutyens) بود، حدود ۱۰ سال طول کشید. ارتفاع طاق این بنا، ۴۲ متر است و حتما دیدن آن را در لیست خود قرار دهید.

 • آدرس: Rajpath, India Gate, New Delhi, Delhi 110001, India
دروازه هند در دهلی-جاذبه های دهلی

راشتراپاتی بهاوان | Rashtrapati Bhawan

با بنایی تاریخی و فرهنگی در میان جاذبه های دهلی روبرو هستید. بنایی که تمام مردم شهر آن را می شناسند و به کاخ نایب السلطنه هند مشهور است. در حال حاضر این کاخ به عنوان خانه رئیس جمهور هند استفاده می شود. طراح این بنا با طراح دروازه هند یکی بوده و ساخت آن از سال ۱۹۱۱ شروع شد و پس از گذشت ۱۹ سال به پایان رسید. در غرب این بنا، باغی بسیار زیبا به سبک مغولی ساخته اند که برای بازدید عموم باز است. می توانید در تورهای بازدید این کاخ و باغ آن شرکت کنید.

 • آدرس: Rashtrapati Bhawan, President’s Estate, New Delhi, Delhi 110004, India

قلعه سرخ | Red Fort or Lal Qila

از جاذبه های دهلی است که در دسته بناهای تاریخی و فرهنگی قرار می گیرد. بنایی عظیم که از همان ابتدا به خاطر رنگ سنگ هایی که دارد توجه شما را به خود جلب می کند. قلعه سرخ یا لال کیلا قلعه و استحکامی بوده که ۲ کیلومتر را در بر گرفته و ۱۸ متر از دیوارهای باروهای آن رو به رودخانه و ۳۳ متر از نمای دیواره های استحکامی آن رو به شهر است. این بنا که توسط شاه جهان در سال ۱۶۳۸ ساخت آن شروع شده بود، تا سال ۱۶۴۸ ادامه یافت و در نهایت با تزئینات معماری ایرانی، هندی و اروپایی به یکی از شاهکارهای معماری تبدیل شد. درون این بنا فضاهایی مانند سالن انتظار، خانه درام، فضای سفید رنگ مرمرینی برای مهمانان خصوصی، مسجد مروارید، کاخ رنگ ها و حمام سلطنتی را می توانید ببینید.

 • آدرس: Netaji Subhash Marg, Lal Qila, Chandni Chowk, New Delhi, Delhi 110006, India

مسجد جامع

از بناهای مذهبی و جاذبه های دهلی که معماری دیدنی و منحصر به فردی دارد، مسجد جامع دهلی است. این بنای تاریخی که در منطقه دهلی قدیم قرار گرفته یکی از شاهکارهای معماری در انتهای امپراطوری شاه جهان و بزرگترین مسجد در هند است. حیاط این مسجد می تواند جمعیتی در حدود ۲۵۰۰ نفر را در خود جای دهد. ساخت و ساز این بنا در سال ۱۶۴۴ شروع شد و در سال ۱۶۵۸ پایان گرفت. از نکات جالبی که در مورد این بنا وجود دارد، کار کردن همزمان ۵۰۰۰ نفر هنرمند در ساخت آن است. مسجد جامع دهلی ۳ دروازه ورودی، ۴ گلدسته و ۲ مناره دارد که همگی از سنگ های مرمر قرمز رنگ ساخته شده است. ارتفاع مناره های این مسجد ۴۰ متر است.

 • آدرس: Jama Masjid Rd, Jama Masjid, Chandni Chowk, New Delhi, Delhi 110006, India

بیجای ماندال | Bijay Mandal

از دیگر بناهای تاریخی و فرهنگی که در دهلی نو قرار گرفته، بنایی به نام بیجای ماندال است. بنایی ساخته شده از سنگ لاشه قرمز رنگ و گنبدهایی بزرگ! بیشتر گردشگرانی که به دیدن این بنا می آیند، نمی دانند که به چه بنای تاریخی و با چه قدمتی نگاه می کنند. در واقع هنوز باستان شناسان نتوانسته اند که کشف دقیقی از تاریخ درست این بنا داشته باشند و نمی دانند که در میان سنگ ها و دیواره های این بنا، چه خاطراتی نهفته است. بعضی از منابع بیان کرده اند که در زمان پادشاهی به نام محمد بن توقلاق شبستان هزار ستون آن ساخته شده است و کل مجموعه احتمالا یکی از چهار بخش و ایالات شهر دهلی در گذشته بوده است.

 • آدرس: Begumpur, New Delhi, Delhi 110016, India

قطب منار | Qutub Minar

قطب منار از دیگر جاذبه های دهلی بو ده که به عنوان بلندترین مناره آجری دنیا شناخته می شود، چرا که ارتفاعی به اندازه ۷۲٫۵ متر دارد. این مناره به دست اولین حکمران مسلمان دهلی یعنی قطب الدین ایبک در سال ۱۱۹۳ ساخته شد. جالب اینجاست که این بنای مرتفع تنها یک طبقه پایه دارد و در طول زمان به این تک مناره بخش ها و ساختمان های دیگری اضافه شد. پسر شمس الدین التوتمیش حدود ۳ برج را به این منازه اضافه نمود. اهمیت این بنا بیشتر به این دلیل است که قطب منار اولین بنایی است که در دوران اسلامی هند ساخته شده و نمونه بارز چنین تزئیناتی است. اطراف آن هم اکنون پر از چندین سازه باستانی وجود دارد که در کل به آن، مجموعه قطب گفته می شود.

 • آدرس: Mehrauli, New Delhi, Delhi 110030, India

مسجد سونهری | Sunehri Masjid

مسجدی در میان جاذبه های دهلی قرار دارد که تنها مکانی مذهبی برای عبادت نیست. در دوران باستان، کشور هند اغلب توسط دیگر حاکمان و دیگر سرزمین ها مورد غارت قرار می گرفت و نه تنها ثروت آن غارت می شد بلکه خونریزی های بسیاری هم رخ می داد. این ماجراها و داستان ها یک پادشاه آن دوره را بر آن داشت که مسجدی بسازد و شرح چنین حوادثی را در آن بازگو کند. این مسجد که توسط روشن-اود داولا ظفر خان (Roshan-ud Daula Zafar Khan) در منطقه چاندی چوک هند ساخته شده در میان گردشگران بسیار معروف است.

 • آدرس: ۱۸۴۱, Main Chandni Chowk Road, New Delhi, Delhi 110006, India

مرکز ملی ایندیرا گاندی | Indira Gandhi National Centre

هنر بخش اجتناب ناپذیر طبیعت بشری است و شاید تنها فعالیتی باشد که آزادی بیان را در خالص ترین شکل آن ارائه می دهد. مرکز ملی و هنری ایندیرا گاندی یک مرکز دولتی است که برای حفظ آثار هنری و ارتقای هنر در این کشور بنا شده است. این بنا در یادبود مادر ایندیرا گاندی در ۲۴ مارس ۱۹۸۷ و توسط رئیس جمهور وقت یعنی راجیو گاندی ساخته شده است.

 • آدرس: ۱۱, Man Singh Rd, near Andhra Bhavan, Rajpath Area, Central Secretariat, New Delhi, Delhi 110011, India

مسجد جمالی کمالی | Jamali Kamali Mosque

دوباره در میان جاذبه های دهلی به سراغ بنایی مذهبی و البته تاریخی آمده ایم. هنگامی که به دیدن این مسجد تاریخی می آیید، نمی توانید از تماشای ساختار جذاب و مرموز این مسجد چشم بردارید. اگر به یکی از پارک های هندی در مهراولی (Mehrauli) بروید، با بنایی قرمز رنگ به نام مسجد جمالی کمالی و مقبره ای باستانی روبرو می شوید. نام این مسجد نشان دهنده نام دو نفری است که این مسجد وقف آن ها شده و به نامشان ساخته شده است. یکی از این افراد شیخ جمالی کامبو (Shaikh Jamali Kamboh) و دیگری دوست او، شخصی به نام کمالی بوده است. بنای مسجد در قرن شانزدهم و از سنگ های لاشه قرمز و مرمر ساخته شده است.

 • آدرس: Mehrauli Archaeological Park, New Delhi, New Delhi, India

بنای لوتوس | Bahai or Lotus

یکی از بناهای مدرن و جاذبه های دهلی بنایی است که به خاطر ظاهری که دارد بسیار معروف است. شکل این بنا که شبیه گل لوتوس بوده، توسط معماری ایرانی-کانادایی به نام فریبرز صهبا در سال ۱۹۸۶ طراحی شده و ۲۷ سازه سقفی گلبرگی سفید دارد. جدای از ماهیت مذهبی این بنا، شکل بنا و محیط پیرامون آن، اینجا را به یکی از پربازدید ترین جاذبه های شهر دهلی تبدیل کرده است. این بنا جاذبه های معماری بسیاری را به دست آورده و در بسیاری از مجلات و روزنامه ها مورد توجه قرار گرفته است.

 • آدرس: Lotus Temple Rd, Bahapur, Shambhu Dayal Bagh, Kalkaji, New Delhi, Delhi 110019, India

یادبود موتینی | Mutiny Memorial

یکی از بناهای تاریخی و یادبود هند که اشاره به یک قرن پیش دارد، بنای یادبود موتینی از جاذبه های دهلی است. در آن زمان هنگامی که هند تحت استعمار بریتانیا و در حال مبارزه برای استقلال خود بود، اولین درگیری رخ داد و سربازان بسیاری جان خود را از دست دادند. برای اینکه مردم قهرمانی و فداکاری اولین سربازان کشته شده برای استقلال هند را از یاد نبرند چنین بنایی ساخته شد.

 • آدرس: Kamla Nehru Ridge, Civil Lines, Delhi, 110007, India

لال کوت | Lal Kot

لال کوت که به معنی قلعه قرمز هم هست در واقع استحکامات و برج و باروهای تاریخی و باستانی در دهلی هستند که در جنوب دهلی برای دفاع در مقابل دشمنان ساخته شده اند. این قلعه را اولین قلعه دهلی می دانند که با سنگ های قرمز رنگ ساخته شده است. اگر می خواهید با تاریخ دهلی بیشتر آشنا شوید، در ادامه بازدید از جاذبه های دهلی حتما به دیدن این سازه های عجیب بروید. این سازه دفاعی که در نوع خود جزو اولین سازه های دهلی است، توسط شخصی به نام آنانگپال اول حکمران تومار (Anangpal I) در حدود سال ۷۳۱ میلادی ساخته شده است. این سازه که طاق هایی از سنگ های مثلثی شکل یکپارچه دارد، طولی به اندازه ۲٫۲۵ کیلومتر را در بر گرفته است. نام دیگر آن کویلا رای پیتورا (Quila Rai Pithora) است. هر چند که در نقاط بسیاری می توانید به دیدن این استحکامات بروید اما نام یک منطقه بازدید از لال کوت را برایتان بازگو می کنیم.

 • آدرس: Press Enclave Marg | Near Lado Sarai, New Delhi 110002, India

گرودوارا بنگلا صاحب | Gurudwara Bangla Sahib

در ادامه این بنا پیشنهاد می دهیم که در میان جاذبه های دهلی به دیدن گرودوارا بنگلا صاحب (Gurudwara Bangla Sahib) هم بروید. این بنا هم در دهلی نو قرار گرفته و یکی از دیدنی ترین مکان های دهلی است. بنای سفید رنگ آن با گنبدهایی طلایی که بازتابی در حوض بزرگ کناری پیدا کرده اند، فضایی بسیار دیدنی و جذاب به وجود آورده اند.

 • آدرس: Hanuman Road Area, Connaught Place, New Delhi, Delhi 110001, India

مسجد آرام و کمتر شناخته شده بیگم پوری | Begumpuri Masjid

از آنجایی که دهلی در طول قرن ها شاهد حکمرانی افراد با عقاید متفاوتی بوده است، تنوع بناهای مذهبی در آن بسیار است. همچنین هر پادشاه مسلمانی که به دهلی حکمرانی می کرد، برای خود مسجدی می ساخت. مسجد بیگم پوری مسجدی در روستایی باستانی در جنوب دهلی است که به دوران حکومت توقلاق باز می گردد. این مسجد که در قرن چهاردهم ساخته شده، یکی از هفت مسجدی است که توسط نخست وزیر آن دوران فیروز شاه توقلاق، خان جهان جونان شاه ساخته شده است.

 • آدرس: Begumpur Village Malviya Nagar Near Mata Mandir, New Delhi, Delhi 110017, India

باغ وحش و پارک ملی | The National Zoological Park

باغ وحش دهلی یا چیدیا قار (Chidiya-Ghar) نام باغ وحش دهلی است که پر از حیوانات بومی و غیر بومی هند است. باغ وحش و مکانی که حداقل هر هندی و ساکن دهلی یک بار در طول زندگی خود از آن دیدن کرده است. فکر نکنیم باید یادآور شویم که کودکان بیشتر از یک بار دوست دارند به دیدن این باغ وحش و حیوانات جذاب درون آن بروند. باغ وحش یکی از جاذبه های دهلی برای پیک نیک و گردش یک روزه است و در تمام طول سال می توان برای بازدید وارد آن شد. این باغ وحش در سال ۱۹۵۹ و در زمینی به مساحت ۱۷۶ هکتار راه اندازی شد و پس از مدتی به پارک ملی تبدیل گردید.

امروزه در این باغ وحش می توانید به تماشای ۱۳۵۰ حیوان و پرنده از ۱۳۰ گونه مختلف در جهان بروید. بخش های مختلفی در اینجا خواهید یافت. حتما به دیدن بخش های خزندگان، پستانداران و پرندگان که گونه های مختلف آفریقایی، استرالیایی و آمریکایی را جدای از بخش حیوانات اهلی به نمایش می گذارد و بسیار جذاب است. از دیدنی ترین حیوانات درون این باغ وحش، ببر سفید سیبری، ببر بنگال، طاووس، کرگدن و فیل هستند. حتی خرس قطبی را هم می توانید در این باغ وحش ببینید.

 • آدرس: Mathura Rd, Pragati Maidan, New Delhi, Delhi 110003

بنای گورودوارا سیس گنج صاحب | Gurudwara Sis Ganj Sahib

اینجا آرامگاه و مکان مقدسی از فردی جنگجو و مقتدر در طول تاریخ هند است. این بنای مذهبی برای مردم هندی بسیار با احترام بوده و نشان دهنده محبت و اعتقاد شده است. بازدید از بنای سفید رنگ این بنا و آشنایی با یکی دیگر از مذاهب هند را از دست ندهید. یادتان باشد که اینجا با هفتاد و دو ملت روبرو هستیم.

 • آدرس: Chandni Chowk Rd, Maliwara, Chatta Pratap, Chandni Chowk, New Delhi, Delhi 110006, India

نظام الدین درگاه | Nizamuddin Dargah

یکی از آرامگاه هایی که در میان جاذبه های دهلی قرار دارد، آرامگاه نظام الدین اولیا، فردی است که در میان صوفیان محترم شمرده می شود. این آرامگاه از سراسر جهان بازدید کننده دارد و هر روزه صدها نفر از این بنا بازدید می کنند. آرامگاه بزرگ حضرت نظام الدین با طاق های مرمرین، پنجره های مشبکی بسیار زیبا و چندین حیاط از مهمانانش استقبال می کند. بنای درون آرامگاه را با پارچه ای سبز رنگ پوشانده اند و بخورات گلاب و نورهای شمع تمام فضا را پوشانده اند. فضایی که شما را به یاد آرامگاه های ایران می اندازد. این بنا برای مسلمانان دهلی بسیار ارزشمند است.

 • آدرس: Boali Gate Rd, Nizamuddin, Nizammudin West Slum, Nizamuddin West, New Delhi, Delhi 110013

 آرامگاه فراموش شده میرزا غالب | The Forgotten Tomb Of Mirza Ghalib

یکی از آرامگاه های مهم دهلی، آرامگاهی متعلق به یکی از شاعران معروف زبان اردو است. میرزا غالب و اشعار او را تقریبا تمام مردم هند می شناسند و این اشعار با آن ها عجین شده است. حتی گاهی بعضی او را با شکسپیر مقایسه می کنند و میرزا غالب را شکسپیر هند می دانند. آثار حیرت آور، اشعار زیبا و داستان های کوتاه میرزا غالب را به عنوان یک سبک شعری در هند می شناسند. میرزا غالب شاعر شناخته شده ای در دربار و امپراطوری مغولان بود و تقریبا در زمان پادشاهی بهادر شاه ظفر (Bahdur Shah Zafar) زندگی می کرد. این شاعر عاشق دهلی بود و این شهر را به عنوان روح جهان نام می برد. آرامگاه او یک بنای کوچک مربعی شکل با مرمرهای سفید و بسیار محجوب است که نشان دهنده زندگی و افکار اوست و در محوطه ای بزرگ قرار گرفته است.

 • آدرس: Near the Dargah of Hazrat Nizamuddin, Central Delhi

بنای دیگامبار جین | Digambar Jain

از جمله بناهای مذهبی که در هند که با معماری عجیب همراه است، بنای دیگامبار جین نام دارد. این بنا که با نام لال مندیر (the Lal Mandir) هم شناخته می شود، را می توان قدیمی ترین بنای مذهبی در دهلی دانست. زمان ساخت این بنای قرمز رنگ را به دوران مغول نسبت می دهند و از آن زمان تاکنون، توانسته معماری و ظاهر خود را حفظ نماید. تمام این بنا از ماسه سنگ قرمز ساخته شده و درون آن را حجاری های زیبا، طلاکاری های باارزش و نقاشی ها پوشانده اند. این بنا حتی دارای کتابخانه ای قدیمی دارای نسخ خطی نیز هست.

 • آدرس: Netaji Subhash Marg, Opposite Red Fort, Chandni Chowk, New Delhi, Delhi 110006

بنای مذهبی شری کلکا جی | Shri Kalka Ji

یکی دیگر از بناهای مذهبی که در میان جاذبه های دهلی می توان یافت، بنایی رنگین با معماری عجیب در جنوب شرقی این شهر است. در محله نهرو پلیس می توانید به دیدن شری کلکا جی بروید. هر چند که آشنایی با هفتاد و دو ملت هند را به گردشگران پیشنهاد می دهیم اما برای بازدید از این بنا، بهتر است که با راهنمایی وارد آن شوید تا شما را در مورد آداب و رسوم مردم هندی آگاه کند. یادتان باشد که احترام به دیگر افراد را فراموش نکنید و اگر چندان مایل به دیدن این بنا نیستید، تنها کافیست که وارد آن نشوید. بنای شری کلکا جی حتی از بیرون نیز بسیار جذاب و دیدنی است. چنین معماری را در هیچ کجای جهان به جز دهلی نمی توانید ببینید. نوع گنبدهای قرمز رنگ این بنا که حالتی میان ستون و گنبد دارد و ترکیب رنگ های قرمز، طلایی و سفید در نمای آن، بسیار دیدنی و جذاب است.

 • آدرس: Metro Station, Near, Ma Anandmayee Marg, NSIC Estate, Block 9, Kalkaji, New Delhi, Delhi 110019

مرکز ملی علمی | National Science Center

شاید بازدید از مراکز علمی برای هر گردشگری خوشایند نباشد یا در اولویت نباشد. با این حال، اگر علاقه مند به دانش و مطالب علمی هستید و شاید در این زمینه ها فعالیت دارید، مرکز ملی علمی دهلی می تواند مکانی جذاب برای شما باشد. این موزه علمی که در نزدیکی میدان پراگاتی قرار دارد، برای عاشقان علم مکانی است که می توانند برای حداقل ۲ ساعت خود را مشغول نگه دارند. این موزه در سال ۱۹۹۲ افتتاح شده و گالری های مختلفی از جمله گالری دانش و تکنولوژی، گالری دانش بدن انسانی، گالری زندگی انسان های قبل از تاریخ، گالری تکنولوژی های ترکیبی و بخش آب؛ زندگی بخش را در این مرکز علمی می توانید دنبال کنید. بنای این مرکز نیز یکی از جذابیت ها و جاذبه های دهلی است.

 • آدرس: Bhairon Marg, Near Gate No.1, Pragati Maidan, New Delhi, Delhi 110001

بنای راج گات | Raj Ghat

راج گات در میان جاذبه های دهلی جایگاه مقدسی است که بدن رهبر هند یعنی مهاتما گاندی را سوزانده اند. بعد از قتل مهاتما گاندی در روز ۳۰ ژانویه سال ۱۹۴۸، بدن او را یک روز پس از آن، تشییع نموده و در راج گات سوزاندند. راج گات در ساحل غربی رودخانه یامونا واقع شده و از این رو بهترین مکان برای ساخت یادبود مهاتما گاندی محسوب می شود. این بنای ساده، سکویی مربع شکل با سنگی سفید و سیاه است که جملات «هی رام» بر روی آن ها حکاکی شده اند.

تمام محوطه اطراف مقبره را با گل ها، گیاهان و درختان سرسبز پوشانده اند و دیواری بلند از تمام این عناصر محافظت می کند. در نزدیکی این آرامگاه موزه هایی ساخته اند که به مهاتما گاندی اختصاص داده شده است. بنای جواهر لعل نهرو (Jawaharlal Nehru) نیز در شمال راج گات و در شانتی وان (Shanti Van) قرار دارد. همچنین این بنا به قلعه سرخ نزدیک است.

 • آدرس: Behind Red Fort, New Delhi, Delhi 110006

باغ پنج حس دهلی | The Garden Of Five Senses

یکی از باغات و جاذبه های دهلی که فضای سرسبز و خوش آب و هوایی برای گشت و گذار، مخصوصا در هنگام بعد از ظهرها دارد، باغ پنج حس دهلی است. مساحت این باغ ۲۰ هکتار و بسیار بزرگ است که در دهلی نو و در سال ۲۰۰۳ ساخته شد. یکی از مزیت های این پارک، داشتن ایستگاه توقف در میان اتوبوس های گردشگری دهلی است؛ پس هنگامی که می خواهید از شلوغی دهلی فرار کرده و در فضای سبز آرامش بیابید، این پارک را به شما پیشنهاد می دهیم. درون این باغ را با نام های مختلف جدا کرده اند و جاذبه های بسیاری را درون آن خواهید یافت.

از زیپ لاین گرفته تا رستوران های عالی را برای رفاه گردشگران در اینجا طراحی کرده اند. خاص باغ، باغ گل های مختلف، فواره های متعدد، منطقه خرید، درخت آرزوها، نیل باغ با استخر آبی بزرگش، انواع مجسمه های مدرن و دیدنی و آمفی تئاتر از جمله بخش های مختلف در این باغ هستند.

 • آدرس: Westend Marg, Saidulajab, Saiyad ul Ajaib, Saket, New Delhi, Delhi 110030

باغ لودهی | Lodhi Garden

یکی دیگر از باغ های زیبا و دیدنی در دهلی که می توانید ساعت ها در آن قدم زده و از مناظر و طبیعت آن به همراه بناهای درونش لذت ببرید. باغ لودهی که در قدیم به آن پارک لیدی ویلینگدون (the Lady Willingdon Park) هم گفته می شد، در واقع باغی است که اطراف آرامگاه های پادشاهان قدیم دهلی ساخته شده بود. مبارک شاه، ابراهیم لودی و اسکندر لودی هر یک آرامگاهی در میان درختان این باغ دارند. اگر در برنامه سفر به دهلی خود صبح زود به این پارک بیایید، خواهید توانست بیشتر از سکوت و آرامش با صدای پرندگان در باغ لذت ببرید. هنگام بازدید از جاذبه های دهلی این باغ زیبا را از یاد نبرید.

 • آدرس: Lodhi Rd, Lodhi Gardens, Lodhi Estate, New Delhi, Delhi 110003

قلعه قدیمی یا پورانا کویلا | Purana Quila

شهر باستانی و تاریخی دهلی باید هم پر از قلعه های مختلف باشد. در این شهر، قلعه قدیمی (Old Fort) یا پورانا کویلا یکی از جاذبه های دهلی است که در فضایی مستطیل شکل و به مساحت نزدیک به ۲ کیلومتر ساخته شده است. این قلعه را می توانید همانند یک موزه باستان شناسی واقعی و از نزدیک بدانید. در کنار دروازه اصلی این قلعه، موزه کوچکی قرار دارد که اشیای یافته شده در کاوش های قلعه را به نمایش گذاشته است. همچنین می توانید به طبقات بالایی دروازه بروید و از آنجا شهر دهلی را تماشا کنید. هر بعد از ظهر در این مکان نمایش نورپردازی و موسیقی برگزار می شود که بسیار تماشایی است.

 • آدرس: Mathura Rd, Near Delhi Zoo, New Delhi, Delhi 110003

آرامگاه صفدرجونگ | Safdarjung Tomb

آرامگاه صفدرجونگ را آخرین آرامگاه به سبک آرامگاه همایون در میان جاذبه های دهلی می دانند. بنایی که در سال ۱۷۵۴ ساخته شد و بسیار شبیه به آرامگاه همایون منتهی در ابعادی کوچکتر بود. در این مجموعه باغ، عمارت های کوچکتر مختلفی به نام های جنگلی محل (Jangli Mahal)، موتی محل (Moti Mahal)، بادشاه پسند (Badshah Pasand) و مدرسه قرار گرفته اند.

 • آدرس: Airforce Golf Course, Delhi Race Club, New Delhi, Delhi 110021

آرامگاه همایون | Humayun’s Tomb

تقریبا تمام گردشگرانی که وارد پایتخت هند می شوند یا در تور هند شرکت می کنند، به دیدن بنای آرامگاه همایون می روند. این بنا که یکی از جاذبه های میراث جهانی یونسکو در دهلی است، باغی بزرگ به سبک و سیاق معماری مغولی در هند است که در حدود سال ۱۵۶۵ میلادی توسط بیوه همایون، حمیده بانو بیگم برای همسرش ساخته شد. درون محوطه مربع شکل باغ با کانال های آب و مسیرهای پیاده روی طراحی شده است.

 • آدرس: Mathura Road Opposite, Hazrat Nizamuddin Aulia Dargah, Nizamuddin, New Delhi, Delhi 110013

بازار دیلی هات | Dilli Haat

از دیگر محله های دهلی که برای تفریح و سرگرمی یا خرید موقعیتی عالی دارد، دیلی هات است. این محله با ترکیبی از مغازه های سنتی و نماهای مدرن هر آنچه که برای خرید سوغاتی و گشت و گذار در محله های دهلی نیاز دارید را در اختیارتان قرار می دهد. بهترین رستوران ها و کافه ها را در این محله پیدا خواهید کرد و می توانید از غذاهای محلی دهلی و هندی سفارش دهید. بازاری که نه تنها مردم دهلی بلکه گردشگران خارجی را هم به سمت خود می کشاند.

 • آدرس: Metro Station, 21, Sri Aurobindo Marg, Dilli Haat, Kidwai Nagar West, Near INA, New Delhi, Delhi 110023

محله کونات پلیس | Connaught Place

یکی از بزرگترین مناطق تجاری در دهلی را محله کونات پلیس می نامند. نه تنها جاذبه های دهلی بسیاری در این محله پیدا می کنید بلکه برای خرید و شکم گردی هم منطقه ای مناسب است. مغازه ها، مراکز خرید، ادارات، رستوران ها و در مجموع هر آنچه که در سلیقه گردشگران بوده را در این محله می یابید. پیشنهاد می دهیم که یک بعد از ظهر را در میان مغازه ها و رستوران های این محله گردش کنید و با فرهنگ و زندگی مردم دهلی از نزدیک آشنا شوید.

از دیگر جاذبه های دهلی می توان به بنای بیرلا ماندیر، ایسککون (ISKCON)، قلعه توغلاق آباد (Tughlaqabad Fort)، بازار قدیمی چاندی چوک (Chandni Chowk) در میان قلعه سرخ و مسجد جامع، موزه راه آهن ملی و موزه ملی علوم کشاورزی را نام برد. جاذبه هایی که هر یک می تواند ساعت ها شما را در دنیای خود نگه دارد.

منبع: mapsofindia.com

گشتی در جاذبه های فرهنگی بلغارستان فقط چند دقیقه!
گشتی در جاذبه های فرهنگی بلغارستان فقط چند دقیقه!
در این شهر خانه ها را در زیر زمین می سازند!
در این شهر خانه ها را در زیر زمین می سازند!
نوروز در گرجستان و آذربایجان چگونه برگزار می شود؟
نوروز در گرجستان و آذربایجان چگونه برگزار می شود؟
ستون کنستانتین، یادگاری از رومی ها در استانبول
ستون کنستانتین، یادگاری از رومی ها در استانبول

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code