بلیط هواپیما

با جاذبه های عجیب ریودوژانیرو بیشتر آشنا شوید

آشنایی با جاذبه های ریودوژانیرو

کشور برزیل همواره به دلیل جاذبه های گردشگری و زیبایی های که دارد، جزو محبوب ترین کشورها با جذاب ترین تورهای مسافرتی بوده است. جاذبه های ریودوژانیرو گردشگران بسیاری را به این مکان دعوت می کند. وسیع ترین کشور آمریکای جنوبی است و در میان وسیع ترین کشورهای جهان مقام پنجم را دارد. این کشور منطقه وسیعی را بین مرکز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس در بر گرفته و با کشورهای اروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، سورینام و گویان فرانسه همسایه است. حیات وحش این کشور در جنگل های بارانی آمازون و آبشار ایگواسو هر ساله طبیعت دوستان زیادی را به کشور برزیل جذب می کند. با مجله الی گشت همراه بوده تا شما را با جاذبه های ریودوژانیرو در برزیل بیشتر آشنا نماییم.

در اینجا قصد داریم به معرفی جاذبه های عجیب و بی نظیر برزیل بپردازیم.

جاذبه های برزیل و ریودوژانیرو

ریودوژانیرو | Rio de Janeiro

مطالب مرتبط:
برزیلی ها چه غذاهایی می خورند؟
سد ایتایپو | پروژه ای عظیم در مرز برزیل و پاراگوئه
استادیوم ماراکانا چگونه خود را به عنوان نماد فوتبال برزیل مطرح کرد!

ریودوژانیرو شهر بسیار بزرگی است که چشم اندازها، فستیوال ها، رستوران ها و تأسیسات اقامتی منحصر به فرد و زیبایی را در خود جای داده است. این شهر بعد از سائوپائولو بزرگ ترین شهر برزیل می باشد و در ساحل اقیانوس اطلس جنوبی واقع است. تمامی این چشم اندازهای جغرافیایی پر از جاذبه های ریودوژانیرو است. این بندر به یکی از عجایب هفتگانه طبیعی دنیا تبدیل شده است. بسیاری به اشتباه ریو را پایتخت برزیل می دانند. سواحلی نظیر کوپاکابانا و ایپانما، جاذبه های مشهوری نظیر مجسمه مسیح نجات بخش، استادیوم ماراکانا، کوه های کله قندی و مراسم کارناوال باعث شده، مردم، ریودوژانیرو را “شهر حیرت آور” بنامند. این شهر را از مهم ترین جاذبه های برزیل باید دانست.

جاذبه های ریودوژانیرو

استادیوم ماراکانا از جاذبه های ریودوژانیرو  | Maracanã

استادیوم ماراکانا که دولت ایالتی ریو مالک آن است، در سال ۱۹۵۰ برای میزبانی از مسابقات جام جهانی فوتبال افتتاح شد. مهمترین بازی های باشگاه های ریو شامل فلامینگو، فلومینس، بوتافوگو و واسکوداگاما در این ورزشگاه انجام می شود. این استادیوم از مهم ترین جاذبه های ریودوژانیرو بوده که میزبان رویدادها، مراسم و کنسرت های مختلفی بوده است. ماراکانا تا مدت ها بزرگ ترین استادیوم فوتبال دنیا بود. در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ این استادیوم بازسازی شد و با طراحی صندلی های مجزا در حال حاضر گنجایش ۷۸۸۳۸ تماشاگر را دارد.

ماراکانا هم اکنون بزرگ ترین استادیوم برزیل و از این لحاظ در آمریکای جنوبی بعد از استادیوم مانومنتال پرو، رتبه دوم را دارد.

ماراکانا به معنی پرنده سبز است.

این نام، از رودخانه ای در جنوب شرقی ریو گرفته شده است. در استادیوم ماراکانا، موزه ای ساخته شده که مخصوص تاریخ فوتبال برزیل، بوده و عکس ها، مجسمه ها، ماکت ها، لوازم، لباس ها و اشیای ارزشمندی در این موزه در معرض نمایش گذاشته شده است.

استادیوم-ماراکانا-جاذبه های ریودوژانیرو

جنگل تیجوکا | Tijuca

در میان جاذبه های ریودوژانیرو حتما جایگاه جنگل کوهستانی تیجوکا را با مساحت ۳۲ کیلومتر مربع باید در نظر گرفت. این جنگل، بزرگ ترین جنگل شهری دنیا است که منطقه غربی شهر را از منطقه جنوبی، مرکزی و شمالی آن جدا می کند. این جنگل توسط انسان ساخته شده و قبلاً برای کشت نیشکر و قهوه از آن استفاده می کنند. در تیجوکا گونه های جانوری و گیاهی باارزش و متنوعی را خواهید دید و هم اکنون به پارک ملی تبدیل شده است.

این جنگل های متراکم، ۳۰ آبشار را درون خود دارند. مهمترین جاذبه های جنگل تیجوکا، مجسمه مسیح رهایی بخش، کوه کورکوادو، آبشار کاسکاتینها، کلیسای میرینک و قله گاوآ است که هر یک از این ها جزو جاذبه های ریودوژانیرو هستند.

تیجوکا-جاذبه های ریودوژانیرو

باغ گیاه شناسی جاردیم | Jardim Botânico

امروزه در میان جاذبه های هر کشوری می توان باغ های گیاه شناسی را هم نام برد. از میان جاذبه های ریودوژانیرو باغ گیاه شناسی بوتانیک جاردیم یک باغ مجلل است که هم پارک و هم آزمایشگاه علمی دارد. امپراطور جان ششم باغ بوتانیک را در سال ۱۸۰۸ برای پروش گیاهان، چای و فلفل هایی که از آسیا برای خانواده سلطنتی وارد می شد، ساخت.

در حال حاضر بوتانیک جاردیم با بیش از ۸۰۰۰ گونه گیاهی، یکی از مهم ترین باغ های گیاه شناسی دنیا شده است. معروف ترین گونه های باغ شامل ارکیده، آناناسیان، سرخس، جنگل بامبوهای عظیم، مجموعه گیاهان دارویی، درختانی زیبا با گل های قرمز و کاکتوس های غول پیکر می شود.

جانواران جذابی نظیر طوطی های رنگی، مرغ مگس خوار، پروانه ها و میمون ها در این باغ زندگی می کنند.

بهترین مکان برای شروع بازدید از باغ، مکانی به نام (Grotto Kar Glasl) است. در اینجا می توانید لیلیوم های آبی عظیم در برکه ها، کاکتوس های غول پیکر و نمایی از مجمسمه مسیح در کورکوادو را ببینید. باغی که از جاذبه های برزیل هست.

یکی دیگر از مکان های پر طرفدار باغ، مسیری به نام Avenida das Palmas Imperiais بوده که در دو طرف آن ۲۰۰ نخل امپراطوری با قدمت ۳۰۰ سال، قرار گرفته است. همچنین یک باغ ژاپنی و دو رستوران تراس دار در این باغ ساخته شده است.

جاذبه های ریودوژانیرو-جاردیم

جشنواره ریو | Carnival in Rio de Janeiro

جشنواره ریو بزرگ ترین جشنواره دنیا بوده که تمام گردشگران آن را می شناسند. از میان جاذبه های ریودوژانیرو که هر ساله ۲ میلیون نفر در خیابان ها برای شرکت و یا بازدید از آن حضور می یابند. اولین فستیوال ریو در سال ۱۷۲۳ برگزار شد.

زمان برگزاری جشنواره ریو از ۲۱ تا ۲۶ فوریه ۲۰۲۰ است.

بیش از ۲۰۰ مدرسه مراسم جذاب و پر هیجانی را اجرا می کنند و در این میان، رژه مدرسه سنترو بر روی یک سازه غول پیکر، یکی از معروف ترین بخش های آن است.

مدرسه هایی که این جشنواره را برگزار می کنند، در این مراسم با یکدیگر رقابت می کنند. هر مدرسه موضوع و رنگی را برای نمایش انتخاب می نماید. رژه های اصلی این مراسم در ساحل معروف کوپاکابانا و گاهی در سواحلی مانند پلتفورما و اسکالا برگزار می شود.

کارناوال ریو-جاذبه های ریودوژانیرو

شوگرلوف | Sugarloaf Mountain

اگر به طبیعت گردی علاقه دارید، شما را با یکی از معروف ترین قله های این شهر که از جاذبه های ریودوژانیرو است، آشنا می نماییم. شوگرلوف (به معنی کله قند) قله ای ۳۹۶ متری در دهانه خلیج گوانابارای ریودوژانیرو است که به اقیانوس اطلس متصل می شود. این جاذبه به دلیل چشم انداز پانوراما رو به شهر و تله کابین هیجان انگیزش بسیار پرطرفدار است. کوه های گرانیتی زیادی در ریو وجو دارد، اما شوگرلوف تنها کوه گرانیتی است که درست در لبه آب بیرون آمده است.

تله کابین هایی با پنجره های شیشه ای که گنجایش حمل ۶۵ نفر را دارد، مسیر ۱۴۰۰ متری بین قله پائودو آسوکار و مورودا اورکا را هر ۲۰ دقیقه یک بار طی می کنند.

برای رسیدن به قله مسافران از دو تله کابین استفاده می کنند، اولی به قله کوتاهتر، مارو دا اورکا (۲۲۰ متر) و دومی به قله بلندتر، پائودو آسوکار صعود می کند. در طول مسیر حتی می توانید سنگ نوردانی که در حال صعود به کوه های بابیلون و اورکا هستند، را مشاهده کنید. در این مسیر اگر شانس داشته باشید، می توانید گونه های جانوری بی نظیری نظیر توکان، طوطی، میمون و پروانه ها را در میان درختان ببینید.

جاذبه های ریودوژانیرو-شوگرلوف

تالاب رودریگو دو فریتاس | Rodrigo de Freitas Lagoon

نام دیگر این آبگیر، “لاگوآ” بوده و در منطقه جنوبی ریودوژانیرو قرار دارد. آب اقیانوس اطلس توسط کانال جاردیم آلا به این تالاب وارد می شود. این تالاب در حال حاضر یکی از مهمترین جاذبه های ریودوژانیرو است و به قلب ریودوژانیرو معروف است. قشر مرفه ریو در محله لاگوآ زندگی می کنند.

این تالاب با ۴/۲ میلیون متر مربع مساحت، بهترین مکان برای ورزش ها، تفریحات آبی، قایق رانی و دوچرخه سواری در ساحل (مسیر اختصاصی ۵/۷ کیلومتری) است. تجهیزات تفریحی و کیوسک های اغذیه فروشی متنوعی در اطراف آن ساخته شده و چشم انداز خوبی به سواحل کورکوادو، ایپانما و لبلون دارد.

تالاب-جاذبه های ریودوژانیرو

مجسمه معروف ریودوژانیرو | Christ the Redeemer

مجسمه معروف ریودوژانیرو یا تندیس مسیح، مهم ترین جاذبه های ریودوژانیرو بوده که توسط مجسمه ساز فرانسوی به نام پل لندوفسکی طراحی شد. توسط مهندس برزیلی به نام هیتور داسیلوا کوستا و مهندس فرانسوی به نام آلبرت کاکوت ساخته شد. طول این مجسمه ۳۰ متر و پایه آن ۸ متر است، ۶۳۵ تن وزن داشته و عرض دستان باز شده ۲۸ متر است. این مجسمه با بتون آرمه (مسلح) و سنگ سوپستن در بین سال های ۱۹۲۲ تا ۱۹۳۱ ساخته شده است و در ارتفاع ۷۰۰ متری نوک قله کوه کورکوادو قرار گرفته است.
این مجسمه سمبل ریودوژانیرو و نماد کشور برزیل است.

ساخت مجسمه ۹ سال طول کشید (۱۹۲۲ تا ۱۹۳۱) که در آن زمان هزینه ای بالغ بر ۲۵۰۰۰۰ دلار داشت و در ۱۲ اکتبر ۱۹۳۱ بازگشایی شد. این مجسمه پس از بازسازی ها و مرمت های بسیار، هم اکنون به زیبایی بالای کوه ایستاده است.

مجسمه معروف ریودوژانیرو-جاذبه های ریودوژانیرو

سواحل ریودوژانیرو

مردم ریو فرهنگ ساحلی و آداب و رسوم منحصر به فردی دارند. سواحل ریو را می توان از جاذبه های ریودوژانیرو دانست. این سواحل، حتی برای گردشگران با تجربه و حرفه ای، نیز جذاب است. این سواحل عریض، تمیز و مجهز هستند و شن های سفید نرم دارند. سواحل اصلی خدمات متنوعی نظیر دوش، مسیرهای پیاده روی بر روی شن های سرد، سرویس های بهداشتی تمیز، چادر، صندلی اجاره ای، غذا و نوشابه ارائه می دهند.

سواحل شرقی شامل راموس، فلامینگو، بوتافوگو اورکا نیز، بسیار زیبا هستند اما برای آفتاب گرفتن مناسب نیستند. با حرکت از شرق به سمت سواحل جنوبی به ترتیب به سواحل مناسب برای شنا، موج سواری و در نهایت تفریح می رسید که معروف ترین آن ها لمه، کوپاکابانا، آرپوادور، ایپانما، لبلون و بارا دا تیجوکا هستند.

در اکثر سواحل معروف، فروشنده های دوره گرد وسایل مختلفی از جمله عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، وسایل شنا و بازی را در ساحل می فروشند. در زیر به معرفی معروف ترین سواحل ریودوژانیرو می پردازیم:

سواحل ریودوژانیرو-جاذبه های ریودوژانیرو

ایپانما | Ipanema Beach

از سواحل رایگان و از جاذبه های برزیل است. ایپانما منطقه ای در سواحل جنوبی شهر برزیل بوده که بین دو ساحل لبلون و آرپوادور قرار گرفته است. این منطقه از جاذبه های ریودوژانیرو است که بیشتر متعلق به بارون خوزه آنتونیو موریرا بود و اسم ایپانما از زادگاه این بارون در سائوپائولو گرفته شده است. شهرت این ساحل به دلیل آهنگ معروف”دختری از ایپانما” است که در سال ۱۹۶۲ توسط موسیقیدان پرآوزاه برزیل، آنتونیو کارلوس ژوبیم، ساخته شد.
ساحل آرپوادور یکی از پر طرفدارترین مکان های ایپانما است که البته بخشی از آن به کوپاکابانا تعلق دارد. تفریحات موج سواری، شنا، مشاهده غروب خورشید از پر طرفدار تری فعالیت های گردشگری در این ساحل هستند.

لبلون

لبلون ساحلی معروف در ریودوژانیرو و محل سکونت مرفه ترین افراد شهر است. این منطقه به داشتن گران ترین خانه ها در آمریکای لاتین معروف است. لبلون شباهت زیادی با ایپانما دارد اما نسبت به ایپانمای شلوغ و پر رفت و آمد، آرام تر است. زمین های بازی مخصوص کودکان آن از اسباب‌بازی‌ها و امکانات فراوان پر است. بازی و سرگرمی، شن‌بازی، ساختن قلعه‌ و ساختمان شنی در ساحل کودکان را، حسابی سرگرم می‌کند.

ایپانما-جاذبه های ریودوژانیرو

کوه کورکوادو

کورکوادو (در زبان پرتقالی به معنی گوژپشت) نام کوهی در مرکز ریودوژانیرو است. کوهی که می توان آن را مشهورترین جاذبه های ریودوژانیرو دانست. قله گرانیتی ۷۱۰ متری در جنگل تیجوکا که یک پارک ملی می باشد، واقع است. کورکوادو معمولاً با کوه کله قندی (شوگرلوف) اشتباه گرفته می شود. تپه کورکوادو در قسمت غربی مرکز شهر واقع است و از تمامی قسمت های شهر قابل رویت می باشد. در نوک این قله مجسمه ۲۸ متری مسیح (معروف به مسیح رهایی بخش) قرار گرفته است.

از جاده باریکی می توانید به نوک قله و مجسمه مسیح برسید.

پرطرفدار ترین جاذبه کورکوادو، مجسمه و سکوی چشم انداز آن است که هر ساله ۳۰۰۰۰۰ نفر از آن بازدید می کنند. از سکوی بالای کوه، چشم انداز پانورامای خیره کننده ای به ریو، کوه شوگرلوف، دریاچه لاگائو، سواحل کوپاکابانا و اپانما، استادیوم ماراکانا و زاقه های برزیل خواهید داشت. روزهای آفتابی، بهترین زمان برای بازدید است. بعد از ظهر ها هوا صاف تر و برای عکاسی و بازدید مناسب تر است.

منبع: touropia.com

سواحل شهر ریودوژانیرو (بخش اول)
سواحل شهر ریودوژانیرو (بخش اول)
۷ مسیر طبیعت گردی در برزیل
۷ مسیر طبیعت گردی در برزیل
جاذبه های گردشگری برزیل
جاذبه های گردشگری برزیل
چطور همه چیز را زیبا ببینیم + ویدیو
چطور همه چیز را زیبا ببینیم + ویدیو