جاذبه های  طبیعی در معرض انقراض (بخش دوم)

همان طور که بسیاری از جاذبه های طبیعی کره زمین در طی سپری شدن میلیون ها سال به وجود آمده اند تعداد از آنها نیز به دلیل فعل و انفعالات طبیعی سیاره زمین، شرایط آب و هوایی، اکوسیستم دریا و خشکی از میان می روند.

درواقع این سیر همچنان ادامه دارد و همواره یک سری پدیده ها در حال از بین رفتن و یک سری پدیده های دیگر در حال شکل گیری می باشند. شاید در مورد گونه هایی که در حال به وجود آمدن هستند نتوانیم چندان با قطعیت و آگاهی کامل سخن بگوییم اما در مورد پدیده هایی که می دانیم در اثر گرم شدن کره زمین، آب شدن یخچال های طبیعی، سوراخ شدن لایه اوزون و  احتمالا به زودی از بین می روند می توانیم مطلبی چند صفحه ای نوشته و نظر شما را به آن جلب نماییم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
جاذبه های طبیعی در معرض انقراض (بخش اول)
عجایب طبیعی جهان
سیشل

سیشل [Seychelles]

سیشل، بهشت مناطق گرمسیری است، مجموعه ‌ای از ۱۵۰ جزیره در اقیانوس هند و محل قرارگیری ویلاهای لوکس بیشمار و استراحت ‌گاه‌های گران قیمت می باشد. جمعیت بومی این کشور حدود ۹۰ هزار شهروند می باشد. با این وجود این جزایر به خاطر فرسایش ساحل و مرگ سریع سدهای مرجانی در معرض خطر جدی قرار دارد. متخصصان بر این باورند که کل این مجمع الجزایر، ظرف ۵۰ تا ۱۰۰ سال آینده به زیر آب خواهد رفت.

رشته کوه ‌های آلپ  [The Alps]

رشته کوه‌ های آلپ قطعا جزو شگفت انگیزترین مکان های جهان و از معروف ‌ترین مناطق اسکی دنیا به شمار می رود. این کوه ها نسبت به کوه ‌های راکی در ارتفاع پایین ‌تری قرار دارد و به همین علت، بیش‌تر مستعد تغییرات آب و هوایی می باشند. سالانه حدود ۳ درصد از یخچال ‌های این رشته کوه از بین می‌روند و متخصصان بر این باورند که تمامی یخچال‌ های این منطقه تا سال ۲۰۵۰ به کلی ناپدید خواهند شد.

جزایر مگدالن، استان کبک، کانادا  [Magdalen Islands, Quebec, Canada]

سواحل شنی و صخره‌ های ماسه ‌ای این جزایر که در خلیج سنت لاورنس واقع شده اند، یک مکان دوست ‌داشتنی برای فرار از استرس و فشارهای زندگی مدرن است. اما متاسفانه حتی با وجود دیواری از یخ‌ های دریا که ناهنجاری ‌های آب و هوایی را تقلیل می‌بخشند، این مجمع الجزایر به طور منظم در معرض بادهای شدید قرار دارد و در نتیجه ساحل این جزایر سالینه تا ۴۰ اینچ فرسایش می یابند. البته مشکلات به همین جا ختم نمی‌شود و  دیوار یخ‌ های محافظ نیز در حال آب شدن می باشند. طوری که اگر پیش بینی متخصصان درست باشد، کل این یخ‌ها در ۷۵ سال آینده آب شده، طوفان‌های مستقیم به این سواحل هجوم آورده و فرسایش حتی بیش‌تر هم می‌شود و کل این منطقه را نابود می‌کند.

آلاسکا [Alaska]

تندرای آلاسکا، از دیگر مکان های شگفت انگیز جهان و از شاخص ‌ترین ویژگی ‌های ایالت شمالی آمریکا محسوب می شود. در حال حاضر تغییرات اقلیمی منجر به ذوب شدن لایه پرمافراست (لایه منجمد دائمی اعماق زمین) این مناطق شده است. این موضوع نه تنها به ساختار این ناحیه آسیب می‌زند بلکه اکوسیستم منطقه را نیز به طرز قابل توجهی تحت تاثیر قرار می دهد.

یخچال ‌های طبیعی آتاباسکا، آلبرتا، کانادا  [Athabasca Glacier, Alberta, Canada]

یخچال طبیعی آتاباسکای آلبرتا جزئی از یخزار کلمبیا است که مساحتی بالغ بر ۲.۳ مایل مربع (۶ کیلومتر مربع) دارد و پربازدید‌ترین یخچال‌ آمریکای شمالی به شمار می رود. این یخچال از ۱۲۵ سال پیش تاکنون در حال آب شدن بوده و در این دوره زمانی، لبه جنوبی آن حدود یک مایل عقب نشینی کرده است. متخصصان بر این باورند که در حال حاضر این یخچال با بیش‌ترین سرعت ممکن در حال آب شدن است و سالانه بین ۶.۶ تا ۹.۸ فوت (تقریبا ۲ تا ۳ متر) آن از میان می رود.

راهنمای سفر به گرگان
در جنگل راش سوادکوه دیگر خبری از آفتاب نیست!
چرا به سواحل وارنا ماسه های طلایی می گویند؟
معرفی مجموعه ابراهیم خان در کرمان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code