جاذبه های ماندگار و فراموش نشدنی مادرید

plaza_mayor

تابستان های آفتابی مادرید آن را به مغناطیسی برای جذب مسافرانی تبدیل کرده است که طالب تعطیلاتی آرام بخش و بی دغدغه هستند،

ولی پایتخت کشور اسپانیا و بزرگترین شهر آن جایی برای بطالت گذراندن اوقات نیست. واقعیت این است که جاذبه های گردشگری مادرید، چه بازدید از موزه های هنری مادرید که در سطح بهترین‌های جهان هستند، چه تماشای شگفتی های معماری این شهر هنگام خوشی نوشیدن شیرقهوه a café con leche درکافه تریای کنارپیاده رو، چه گردش در بلوار گران و یا Gran Via و صرف غذا در اغذیه فروشی های آن، آنقدر جذاب و دلربا هستند که نمی توان آن ها را از دست داد. خوشبختانه معروفترین مکان های گردشگری مادرید در مرکز شهر واقع شده اند. بازدیدکنندگان نباید فرصت دیدار این جاهای شگفت آور را از دست بدهند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
جاذبه های گردشگری اسپانیا
غذای معروف اسپانیا چیست؟

prado_museum

Museo Reina Sofia موزه رینا سوفیا        

موزه مرکز ملی هنر رینا سوفیا The Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía به عنوان بخش تکمیلی مدرن موزه تاریخی پرادو Prado Museum طراحی گردید. این موزه در سال ۱۹۹۲به طور رسمی توسط ملکه سوفیا افتتاح گردید. این موزه که در ابتدا به عنوان بیمارستان بنا گردیده بود با ساخت بنایی که معمار فرانسوی ژان نوول Jean Nouvel در سال ۲۰۰۵ آن را طراحی نمود، گسترش یافت. موزه رینا سوفیا مجموعه بزرگی از آثار هنرمندان اسپانیایی از جمله کلکسیون بزرگی از آثار پابلو پیکاسو و سالوادور دالیه Salvador Dali   را در خود جای داده است. شاهکار پیکاسو، الگورنیکاEl Guernica، که هراس و وحشت جنگ داخلی اسپانیا را نشان می دهد، به تنهایی ارزش پرداخت ورودیه و بازدید از این موزه را دارد.

 

Mercado de San Miguel بازار سن میگل    

بازار سن میگل the Mercado de san Miguel که در نزدیکی میدان مایور Plaza Mayor قرار دارد مرکز خرید  مواد غذایی و خوراکی هاست. این بنا دارای دیوارهای شیشه‌ای است که اجناس مختلف از صدف و ماهی نمک سود گرفته تا کیک و پاستای تازه را در معرض دید مشتریان قرار می دهد. از آن جا که بازار در تعطیلات آخر هفته تا ۲ صبح باز است، به محلی تبدیل شده تا مسافران و مردم محلی شب ها گرد هم آیند و با صرف غذا و نوشیدنی خوش بگذرانند.

 

Plaza de Cibeles میدان سایبلیس

میدان سایبلیس  Plaza de Cibeles را که یکی از زیباترین میادین مادرید است، چندین بنای ساخته شده به سبک نئوکلاسیک از جمله قصر سایبلیس Palacio de Cibeles که سابقا به آن قصر ارتباطات Palacio de comunicaciones گفته می‌شد، و آرشیتکت معروف آنتونیو پالاسواز Antonio Palacois آن را طراحی کرده است، احاطه کرده اند. در وسط میدان مجسمه چشمه سایبلیس Fuente de la Cibeles قرار دارد که سمبل شهر نیز هست:  این چشمه پرشکوه ،الهه رومی به نام سیبل Cybele را سوار بر ارابه‌ای که شیرها آن را می کشند ، نشان می دهد. این چشمه که در سال ۱۷۸۰ توسط فرانسیسکو گوتی ایرز Francisco Gutierrez و روبرتو میشل Roberto Michel از سنگ مرمر بنفش ساخته شد روزگاری منبع آب مصرفی خانه های اطراف بوده است.

 

 Puerta del Sol  پورتادل سُل

پورتا دل سل یا « دروازۀ خورشید»  که در مرکز شهر مادرید قرار دارد، میعادگاهی است که هر سال شب سال نو هزاران نفر برای استقبال از سال نو آنجا گرد هم می آیند. تغییراتی که اخیرا در این میدان داده شده، ترافیک را کاهش داده و آن را به محلی تبدیل کرده که بازدیدکنندگان می توانند در آن گردش کنند و شگفتی‌های معماری آن را بستایند. در مرکز همه این شگفتی ها، ساعتی است که بر فراز ساختمان مرکزی استانداری Casa   de Correos   قرار دارد و با نواختن ضربات، فرا رسیدن سال نو را اعلام می دارد. در مقابل ساختمان این دفتر تابلویی قرار دارد که روی آن نوشته شده: کیلومتر صفر Kilometer Zero و نشان دهنده نقطه‌ای است که از آن جا اندازه گیری شبکه بزرگراهی کشور آغاز می شود. مجسمه خرس و درخت توت فرنگی واقع درمیدان پورتا دل سل نیز از دیگر دیدنی های این میدان است که نمادی از شهر مادرید است.

 

Gran Via گران ویا

گران ویا  Gran Via  به برادوی مادریدBroadway of Madrid  معروف است زیرا “خیابانی است که هرگز نمی خوابد.” این بلوار زیبا در مرکز مادرید از میدان اسپانا Plaza de Espana تا Calle de Alcala امتداد دارد. اگرچه این خیابان اکنون از اجزای اصلی این پایتخت پرهیاهو به شمار می آید ولی در واقع بخشی است که تقریبا همین اواخر به شهر افزوده شده است. گران ویا Gran Via که در سال ۱۹۱۰ تکمیل گردید، خیابانی است که دو طرفش را سرتاسر صدها مغازه، رستوران و شرکت تجاری پوشانده است.  ساعتی که بر فراز بنایی به سبک باروک امریکایی قرار دارد، از چشم اندازهای محلی است.

 

Retiro Park پارک رتیرو

این پارک که به Praque del Buen  Retiro یا El Retiro معروف است گستره ای است ۳۵۰ جریبی از باغ ها، چشمه ها و عمارات که در نزدیکی مرکز شهر قراردارد. پارک رتیرو در ابتدا در دهه ۱۵۰۰ میلادی یک صومعه بود. زمانی که فیلیپ دوم در ۱۵۶۱ مقر سلطنت را به مادرید منتقل ساخت، به پارک سلطنتی تبدیل شد و از ۱۸۶۸ تاکنون بخشی از اموال عمومی است. پارک که مورد علاقۀ گردشگران و همچنین مردم محلی است، دریاچۀ مصنوعی  زیبایی دارد که مردم می توانند در آن به قایق سواری و کایاک سواری بپردازند. در ساحل شرقی دریاچه بنای یادبود آلفونس دهم قرار دارد که به شکل سازه ای با ستون های قوس دار است.Pesado de la Argentina  که به «مسیر مجسمه ها» Statue Walk معروف است، با مجسمه هایی از قصر سلطنتی که شاهان اسپانیا را طی قرن ها به تصویر می کشند، تزیین یافته است.

 

Prado Museum   موزه پرادو

موزه پرادو یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی مادرید است. این بنای متعلق به قرن هجدهم که توسط  ژان دو ویلانووا Juan de Villanueva  طراحی گردیده، یکی از با ارزش ترین مجموعه های هنری جهان را در خود جای داده است. وسعت بخشیدن به فضای موزه در سال ۲۰۰۷  عبور و مرور و تماشای آثار را برای بازدیدکنندگان آسان تر ساخته است، معهذا غیرممکن است بتوان در یک بار بازدید، همه آثار موزه مشتمل بر بیش از ۷۰۰۰ اثر هنری فرهنگی و تاریخی از قرن دوازدهم تا اوایل قرن  نوزدهم  را به طورکامل دید. بازدید کنندگان می توانند وقت خود را متمرکز برتماشای کلکسیون آثارهنرمندان اسپانیایی از جمله گویا Goya، ال گرسو El Greco، دا  ریبرا da Ribera و  ولاکوئز Velazquez  نمایند که بی تردید بهترین کلکسیون آثار نقاشان اسپانیایی در جهان است.

 

میدان مایور Plaza Mayor

تاریخچه میدان مایور که در میان میدان های  باشکوه مادرید از همه مشهورتر است، به ۱۶۱۹ میلادی برمی‌گردد، به زمانی که این میدان در بیرون مرزهای شهر قرار داشت و از آن برای گاوبازی استفاده می شد. در طی دوران تفتیش عقاید دراسپانیاSpanish Inquisition  بسیاری از متهمان به ارتداد و الحاد را در آن جا اعدام کردند. در امتداد سه ضلع از چهار ضلع این میدان مستطیل شکل سنگ فرش ، ردیف هایی از ساختمان های سه طبقه که در اواخر قرن هجدهم بنا شده، قرار دارند. این عمارت ها  با دیوارنگاری fresco تزیین شده اند ، دارای بالکن های زیبا با نرده های فرفورژه هستند، و سقف آن ها  به شکل مناره های بلند و نوک تیز خوش ساختی از جنس سنگ لوح خاکستری slate است. مجسمۀ فیلیپ سوم سوار بر اسب در وسط میدان قرار دارد. در ضلع شمالی میدان، ساختمان فرهنگی Casa de la Panaderia قرار دارد که مرکز اطلاعات گردشگری درآن واقع شده است.

 

قصر رئال  Palacio Real

بزرگی قصر رئال حیرت انگیزترین ویژگی آن است.قصر سلطنتی مادرید بیش از ۲۵۰۰ اتاق پرزرق و برق دارد که مایه افتخار آن است. این قصر که در ۱۷۶۴ میلادی بنا گردیده محل اقامت خاندان های سلطنتی اسپانیا بوده است که اولین آن ها کارلوس سوم  می باشد. آخرین سلاطینی که در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی در این قصر اقامت گزیدند  آلفونسو سیزدهم Alfonso XIII و ویکتوریا یوژین Victoria Eugenie   بودند. اگرچه هنوز هم از قصر برای مراسم رسمی استفاده می شود ولی ۵۰ اتاق زیبا و مجلل آن برای دیدار به روی عموم باز است از جمله زرّادخانه، داروخانه و اتاقی که جایگاه اریکه سلطنتی یا “Salon del Trono” است وسقف آن را نقاش سبک باروک به نام تیه پولو Tiepolo نقاشی کرده است. دیوارنگاره ای fresco که در سالن بزرگ پذیرایی قصر وجود دارد کریستف کلمب را در حال اهدای هدایای مردمان دنیای جدید New World به شاه فردیناند و ملکه ایزابلا نشان می دهد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد