بلیط هواپیما

به آیونا جزیره افسانه ای اسکاتلند خوش آمدید

جزیره آیونا | Iona در اسکاتلند

جزیره آیونا کوچک و آرام است و طول آن به سختی به ۶ کیلومتر می رسد و پهنای آن نیز ۲ کیلومتر است. برخلاف ابعاد کوچکی که این جزیره دارد نقش بزرگی را در تاریخ اسکاتلند و حتی می شود گفت جهان ایفا کرده است. در همین جزیره بود که سنت کولومبا (راهب بزرگ ایرلندی) صومعه معروفش را ساخت و از آن پس این جزیره را به عنوان مهد مسیحیت در اسکاتلند می شناسند. با الی گشت به این جزیره زیبا که سواحل شنی سفید، گنجینه ای منحصر به فرد از گیاهان و جانوران و حس عمیقی از آرامش دارد سفر کنید.

جزیره آیونا

موقعیت جغرافیایی

مطالب مرتبط:
قبل از اینکه رژیم بگیرید این ۱۰ شیرینی اسکاتلندی را امتحان کنید!
کشف لحظه هایی که فقط در اسکاتلند وجود دارند!

جزیره آیونا در فاصله دو کیلومتری از ساحل جزیره مول (Mull) قرار گرفته است، دقیقا کمی دورتر از شبه جزیره Ardnamurchan در سواحل غربی اسکاتلند است. ارتفاع جزیره آیونا پست است و اغلب بادهایی که از اقیانوس اطلس برمی خیزند و به سمت غرب می وزند از جزیره عبور می کنند. محل سکونت اصلی در جزیره بیل مور (Baile Mòr) نام دارد و مرد آن را دهکده خطاب می کنند. جمعت ساکن در این شهر بسیار کم است (کمتر از ۲۰۰ نفر) اما هرسال بیش از ۱۳۰۰۰۰ گردشگر را از سراسر جهان جلب می کند.

پیشینه

مردم از سال های بسیار دور در جزیره آیونا زندگی می کردند، خیلی قبل از آن که سنت کلمبا این جزیره را کشف کند. مرتفع ترین نقطه جزیره تنها ۱۰۱ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و توسط تپه های متعلق به عصر آهن پوشانده شده است. ورود سنت کلمبا به جزیره بود که توانست جایگاه آیونا را در تاریخ ثبت کند. پس از این که کلمبا از زادگاه مادری اش کشور ایرلند تبعید شد همراه با دوازده نفر از پیروانش اولین صومعه را در جزیره آیونا ساختند و شروع کردند تا اقوام اولیه اسکاتلند (Picts) را به مسیحیت دعوت کنند، پس از آن قبایل آنگولا ساکسونی شمال انگلستان نیز از آن ها پیروی کردند. پس از آن جزیره آیونا به عنوان مرکز یادگیری و گسترش دین مسیحیت شناخته شد.

پس از یک سری از حملات وایکینگ ها که در اواخر قرن هشتم میلادی آغاز شد، راهبان ایونا تصمیم گرفتند که در سال ۸۴۹ بعد از میلاد مسیح صومعه را ترک کنند و اقلام مذهبی و گنجینه های ارزشمندی که در آن نگهداری می شد را بین اسکاتلند و ایرلند تقسیم کنند. پس از این واقعه جزیره آیونا وارد دوران تاریک خود شد. در این میان از سرگذشت صدها سال بر این جزیره اطلاعی در دست نیست تنها احتمال می رود که جزوی از قلمرو پادشاهی جزیره شده باشد. پادشاهیی دز اوایل قرون وسطی که بسیاری از جزایر غربی را تحت سلطه خود قرار داد و یک قلمرو واحد به نام اسکاتلند را تشکیل داد.

در سال ۱۲۰۳ بعد از میلاد مسیح یک صومعه متعلق به فرقه بندیکتی در جزیره آیونا ساخته شد. رئیس اصلی صومعه، راهبه ای با تان سومرلد (Somerled) بود، او دختر نام دارترین لرد منطقه نیز بود. در قرون وسطی یک صومعه آگوستینی نیز در جزیره تاسیس شد. هر دو صومعه آگوستینی و صومعه بندیکتی ها طی سال های بعد به کلی ویران شد.

پیشینه

ممکن است تاریخی که بیان شد به نظرتان یک قصه طول و دراز به نظر برسد، اما تاریخ بیان شده یکی از اصلی ترین دلایلی است که هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان به جزیره آیونا می آیند، بسیاری از این توریست ها به خاطر دلایل مذهبی این مقصد را برای سفر خود انتخاب می کنند. برخی می خواهند در جزیره ای آرام و با فضایی روحانی به تذهیب نفس خود بپردازند و برخی دیگر می خواهند بازمانده های صومعه را ببینند و از تاریخ اولیه جزیره به طور تمام وکمال آشنا شوند.

جزیره این مقدار از گردشگر را مدیون موسسه کلیسای جامع آیونا است. در سال ۱۸۹۹ آن ها تصمیم گرفتند تا ویرانه های صومعه ها را تعمیر و بازساری کنند. در سال ۱۹۳۸، جامعه ایونا تأسیس شد و از آن زمان تا به حال همچنان مردم را اقصی نقاط جهان به بازدید از این جزیره جادویی دعوت می کند.

اسکاتلند تاریخی بسیاری از ساختمان های قدیمی و گورها را در خود جای داده است، از جمله بیش از ۵۰ پادشاه اسکاتلند، ایرلند، نروژ و فرانسه، و اخیرا، جان اسمیت، رهبر حزب کارگری در انگلستان که تا زمان مرگش در سال ۱۹۹۴ به غالیت مشغول بود. برخی از نویسندگان پیشنهاد کرده اند که دفن کردن پادشاهان در جزیه آیونا ممکن است بر افسانه های شاه آرتور و داستان های جزیره آوالون (Avalon) تأثیر داشته باشد. البته به جز این تاریخ پرفراز و نشیب دلایل دیگری نیز برای سفر به جزیره آیونا وجود دارد.

صومعه

طبیعت

آیونا طبیعیتی غنی و ارزشمند را بر روی سرزمین هایش و همچنین در اطراف سواحلش دارد. گل های وحشی که به خصوص در اواسط فصل تابستان در جزیره می رویند بی نظیر هستند. از جمله این گیاهان می توان چهار نوع گل ارکیده خاص، خارخاسک، گیاهان دارویی و … را نام برد. پرندگانی نادر نیز در این ناحیه زندگی می کنند. کمی دورتر از سواحل، آب های آیونا دومین ماهی بزرگ جهان را به خود جذب می کنند. انواع کوسه ماهی، وال، سه نوع دلفین و نوعی گونه نادر و غول پیکر خورشید ماهی.

به این زیبایی ها مناظر حیرت برانگیز اطراف ساحل و چشم اندازهای آن ر نیز اضافه کنید. سخت نیست که بدانید چرا دوستداران طبیعت به جزیره آیونا بسیار علاقه مندند. در اینجا آنها می توانند به بسیاری از گونه های مختلف نزدیک شوند، همه در یک منطقه جغرافیایی بسیارکوچک.

طبیعت

دیگر فعالیت ها

جزیره آیونا دارای یک زمین گلف است که استفاده از آن رایگان است و از چمن زارهای طبیعی استفاده می کند (یک نوع از چمن های کوتاه و گیاهان و گل وحشی که در غرب اسکاتلند یافت می شود). هنگامی که در دشت های سرسبز و مملو از آرامش جزیره قدم می زنید تنها صدای گاوها و گوسفندانی که در حال چریدن هستند را خواهید شنید و آبی بی کران دریا شما را غرق خود خواهد کرد. سواحل آیونا یکی از فعالیت های بسیاری است که می توانید در این جزیره انجام دهید. سرعت زندگی در جزیره ممکن است آهسته تر از آن چیزی باشد که شما به آن عادت کرده اید.

منبع: theculturetrip.com

با تماشای طبیعت اسکاتلند روحتان تسخیر می شود
با تماشای طبیعت اسکاتلند روحتان تسخیر می شود
در این خانه همیشه زلزله می آید!
در این خانه همیشه زلزله می آید!
چطور از فرودگاه گلاسکو اسکاتلند به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه گلاسکو اسکاتلند به مرکز شهر برویم؟
راهنمای سفر به گلاسکو
راهنمای سفر به گلاسکو