معرفی معروف ترین جشنواره های هنر خیابانی در دنیا

جشنواره های هنر خیابانی

هر ساله در شهرهای مختلف جهان، جشنواره های هنر خیابانی با دعوت از هنرمندان سرتاسر دنیا برگزار می شود. هنرمندانی که با هنرشان شهرها و دیواره های شهر را نقاشی کرده یا به گونه ای آن را زیبا می کنند. به عقیده هنرمندان خیابانی هر سطحی می تواند بوم برای خلق آثار هنری باشد. با این تفکر هر ساله در شهر های مختلف جهان، فستیوال های هنر خیابانی برگزار می شود و بهترین های این عرصه به دنیا معرفی می شوند. این فستیوال ها کم کم تبدیل به جاذبه ای برای توریست ها و دیگر گردشگرانی شده است که به هنر علاقمند هستند یا در هر صورت می خواهند که بخشی از این رویدادها باشند. مجله الی گشت جشنواره های هنر خیابانی سرتاسر دنیا مخصوصا آن هایی که در سال ۲۰۱۸ برگزار می شوند را به شما معرفی می کند.

فستیوال های هنر خیابانی-بریستول

هنر شهری، بریکستون، لندن | Urban Art, Brixton

مطالب مرتبط:
برگزاری جشنواره ملی چای در ژاپن زیر آسمان پرستاره
معرفی جشنواره های تابستانی در ایران و کشورهای جهان
جشنواره جواهرات هنگ کنگ در سال ۲۰۱۸

از جشنواره های هنر خیابانی است که در لندن برگزار شده و امسال هفدهیمن سالگرد خود را جشن می گیرد. هنر خیابانی همانطور که از نامش پیداست، در خیابان برگزار شده و تنها شامل نقاشی نمی شود، بلکه هنرهایی مانند عکاسی و هنرهای رسانه ای و چاپ را نیز در بر می گیرد. مسئولان برگزار کننده این جشنواره به دنبال کشف استعداد های جوان و در کنار هم قرار دادن افراد باتجربه با افراد تازه کار، در این حوزه هنری هستند. برای مشاهده کارهای انجام شده در این فستیوال می توانید به این سایت مراجعه کنید: urbanart.co.uk

تاریخ برگزاری: ۱۴-۱۵ ژولای ۲۰۱۸

فستیوال های هنر خیابانی-لندن

بریستول، بریستول | Upfest crafted with POSCA

از جشنواره های هنر خیابانی است که به نقاشی در مناطق شلوغ پرداخته و در سال ۲۰۱۸ برگزار شده است. هنرهای این هنرمندان در منطقه جنوبی شهر بریستول به این ناحیه زیبایی بخشیده است. در این فستیوال حدود ۱۰۰۰ هنرمند مطرح و بزرگ نام نویسی کرده اند و روبروی جمعیت زیادی، نقاشی های خود را بر روی دیواره های بزرگ به اجرا در می آورند، آن هم به صورت اجرای زنده. شرکت در این مسابقه رایگان است و هر کس می تواند اجرا و نقاشی خود را بعد از اتمام جشنواره به فروش برساند. اگر شما هم در این جشنواره شرکت داشته اید، حتما از کارهای انجام شده لذت برده اید. برای دیدن بیشتر نقاشی های این هنرمندان به سایت upfest.co.uk مراجعه کنید.

تاریخ برگزاری فستیوال: ۲۸-۳۰ ژولای ۲۰۱۸

فستیوال های هنر خیابانی- نقاشی دیواری

فستیوال دیوار، مونترال، کانادا | MURAL Festival, Montreal

این جشنواره در شهر مونترال کانادا حدود ۱۱ روز طول می کشد و در طی برگزاری آن هنرمندان خیابانی بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب می کند. حتی بسیاری از گردشگران خارجی، برای شرکت در این فستیوال و بازدید از آثار زیبا، در آن شرکت می کنند. این فستیوال از جشنواره های هنر خیابانی است که به صورت بین المللی برگزار می شود و به عنوان مراسم گردهمایی هنرمندان بزرگ این عرصه هنری به حساب می آید.

سایت بازدید از این فستیوال هنری: muralfestival.com

تاریخ برگزاری: ۷-۱۷ جون ۲۰۱۸

فستیوال های هنر خیابانی-کانادا

فستیوال بلاپ، آیبیزا | Bloop Festival, Ibiza

آیبیزا یکی از جزایر زیبا، در دریای مدیترانه است. شهر کوچک آیبیزا یکی از نقاط پرطرفدار توریستی و گردشگری دنیا بوده که شاهد فستیوال های هنر خیابانی است. اخیرا مقامات برگزار کننده این جشنواره از افراد محلی و بومی نیز برای شرکت در این جشنواره دعوت کرده اند. تاریخ برگزاری آن ۲۳ آگوست تا ۸ سپتامبر است و هنرمندان سراسر جهان را برای شرکت در این جشنواره دعوت می کند. برگزارکنندگان فستیوال بلاپ بیان کرده اند که تمام دیواره های شهر آیبیزا برای هنرمندان خیابانی آماده شده است.

فستیوال های هنر خیابانی-جزیره آیبیزا

فستیوال هنر گرافیک خیابانی، تائوپو، نیوزیلند | Graffiato Street Art Festival, Taupo

این جشنواره اولین جشنواره هنر گرافیتی خیابانی است که در نیوزیلند برگزار می شود. جشنواره های هنر خیابانی دیوارها و جداره های بزرگ شهری را به عنوان بوم نقاشی در نظر می گیرند. در جشنواره تائوپو نیز که امسال اولین سال برگزاری آن به صورت جهانی است، حدود ۱۲۰ هنرمند به خلق آثار ارزشمند نقاشی خیابانی پرداخته و شهر را زیبا می کنند. در نهایت هدف برگزاری این جشنواره تبدیل شهر تائوپو به بزرگترین مجموعه نقاشی و هنر خیابانی در نیوزیلند است که توسط هنرمندان بومی برگزار می شود. در آخر نیز، هنرمندانی که به خلق نقاشی دیواری در این شهر می پردازند، آثار خود را به قبیله مائوری Māori که از ابتدایی ترین و اصیل ترین قبیله های نیوزیلند است، تقدیم می کنند.

تاریخ برگزاری: ۱۹-۲۲ اکتبر ۲۰۱۸

جشنواره های هنر خیابانی

فستیوال استنسیبیلیتی، تارتو، استونیا | Stencibility, Tartu, Estonia

از جشنواره های هنر خیابانی است که در سال ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد. نام این فستیوال، جشنواره تظاهرات بوده و به دنبال این است که دنیای فانتزی را وارد دنیای حقیقی نقاشی های دیواری این شهر کند. در این شهر، هر نقطه ای توان تبدیل به یک بوم نقاشی را دارد، از دیوارهای بزرگ کناره شهر تا دودکش های ساختمان ها یا حتی یک قطعه شهری در گوشه ای از خیابان. برگزار کنندگان این جشنواره هدفشان این است که نشان دهند هنر خیابانی، هنری بیشتر از آنچه که تصور می شود است. در سال های گذشته، در این جشنواره تمام یک ساختمان را نقاشی می کردند و از معماری حداکثر استفاده و بهره را می برد.

شکل معماری در این پروژه با هنرهای گرافیکی این جشنواره ادغام شده و تبدیل به مجسمه های شهری شده اند. تمام آثار و نقاشی های اجرا شده در این فستیوال در طی این سال ها بر روی دیوارها، وسایل و تاسیسات ساختمانی و حتی بر روی زمین با موادی مانند گچ و اسپری اجرا شده است. تاریخ دقیق این جشنواره هنوز اعلام نشده است اما گفته شده که در ماه ژون ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد.

فستیوال های هنر خیابانی-فستیوال تظاهرات

به جز جشنواره های هنر خیابانی که در بالا نام برده شد، در شهرهای دیگر جهان و در کشورهایی همچون استرالیا و آمریکا نیز چنین جشنواره هایی هر ساله برگزار می شود. برای برگزاری چنین فستیوال هایی باید تمام نهادهای شهرداری اعلام آمادگی کنند و هدف از آن، زیباسازی فضای شهری و ادغام هنر با زندگی روزمره انسان در شهرهای مرده و دلگیر امروزی است. اگر علاقه مند به دیدن چنین آثاری هستید، حتما برنامه سفر و تور خود را در تاریخ برگزاری فستیوال ها برنامه ریزی کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد