بلیط هواپیما

در جشنواره چوسئوک کره جنوبی به دیدن فرهنگ این کشور بروید

جشنواره چوسئوک کره جنوبی | Chuseok

با سفر به کره جنوبی در فصل پاییز می توانید بیشتر با فرهنگ این کشور آشنا شوید. یکی از بزرگترین و مشهورترین تعطیلات در کره جنوبی جشنواره چوسئوک کره جنوبی است. این تعطیلات به عنوان زمانی برای جشن گرفتن خوشبختی و دور هم جمع شدن است. چرا که خانواده ها در این روز، در کنار هم جمع می شوند، گفتگو می کنند و تدارک جشنی بزرگ را می دهند. در این مطلب مجله الی گشت شما را با جشنواره چوسئوک کره جنوبی آشنا نموده و کمی نیز راجع به فرهنگ و آداب و رسوم مردم این کشور صحبت خواهیم کرد. برای سفر به کره جنوبی می توانید بلیط هواپیما را از سایت یا اپلیکیشن الی گشت به صورت آنلاین خریداری کنید. همچنین در قسمت رزرو هتل بسته به بودجه ای که دارید، هتلی را برای اقامت در کره جنوبی رزرو نمایید. اگر به دنبال مشاوره در مورد پروازها و هتل ها در این کشور هستید می توانید با شماره ۸۵۴۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

جشنواره چوسئوک کره جنوبی

زمان برگزاری جشنواره چوسئوک

مطالب مرتبط:
۸ مورد از بهترین بازارهای کره جنوبی
همه چیز در مورد «کیمچی»، غذای ملی و سنتی کره جنوبی!
راهنمای سفر به کره جنوبی

این جشن بر طبق تاریخ کره جنوبی هر ساله تاریخ آن به میلادی تغییر می کند. در سال ۱۳۹۷ این جشن در روز ۱ مهر شروع شد و پس از ۲ روز در روز ۳ مهر پایان یافت. در سال های آینده، جشنواره چوسئوک کره جنوبی در تاریخ های ۱۲ سپتامبر تا ۱۴ سپتامبر بر پا خواهد شد. در سال ۲۰۲۰ نیز شما می توانید با سفر به کره جنوبی در تاریخ ۳۰ سپتامبر تا ۲ اکتبر در این مراسم شرکت کنید.

دلیل اصلی برگزاری جشنواره چوسئوک کره جنوبی این است که به اجداد و خویشاوندان مرحوم احترام بگذارند، اما دلیل تعطیلی این روز، جدا کردن افراد در از کار و دیگر وظایف روزانه است. با این حساب هر فردی در جمع اعضای خانواده خود نشسته، مقدمات جشن را فراهم نموده و آداب و رسوم مربوط به آن را اجرا می کنند. این جشن همچنین به نوعی، جشن برداشت پاییزه نیز محسوب شده و مردم کره جنوبی روز ۱۵ ام ماه هشتم تقویم چینی برگزار می شود. مردم کره جنوبی خصوصا مردمی که کشاورز هستند، پس از فصل برداشت و انجام کارهای سخت، د راین مراسم به پایکوبی و جشن می پردازند.

جشنواره چوسئوک-آداب رسوم

جشنواره چوسئوک

این جشنواره پیرامون فرهنگ و تاریخ کره جنوبی شکل گرفته است. به همین خاطر خانواده های کره ای رسومی خاص را در این روز انجام می دهند. کارهایی که افراد را به سمت ریشه های خانوادگی شان می برد.

دیدن خانه های اجدادی

بسیاری از مردم کره جنوبی وقتی از آن ها را جع به میراث و اجدادشان سوال می پرسید، بسیار با دقت به سوال شما پاسخ خواهند داد. کسانی که می دانند ریشه و اصل اجداشان به کدام روستا برمی گردد، شاید در این روز به دیدن روستای آبا و اجدادی خود بروند. این کار را احترام گذاشتن به افرادی می دانند که قبل از آن ها زندگی کرده اند و همچنین با چنین مسافرتی به روستاهای اجدادی می توانند سفری خانوادگی را تجربه کنند.

مراسم چاریه | Charye

در روز برگزاری جشنواره چوسئوک کره جنوبی، مردم کره، لازم می دانند که از اجداد خود به خاطر نعمت هایی که در طول سال برای آن ها به ارمغان آورده اند، تشکر کنند. یکی از مهمترین مراسم یادبود در این روز چاریه Charye نام دارد که باید حتما انجام شود. ایم مراسم در هنگام صبح انجام می شود و شامل قرار دادن غذاهای متنوع بسیار منظم و با ترتیبی مشخص بر روی میز است. تهیه این میز قبل از دعای روزانه انجام می گیرد. به طور کلی، برنج را در قسمت انتهای شمالی میز قرار می دهند، میوه ها و سبزیجات در انتهای جنوبی، گوشت در قسمت غربی و کیک برنج و نوشیدنی ها را هم در قسمت شرقی می گذارند. در مراسم چاریه چهار نسل گذشته خانواده خود را مورد احترام قرار می دهند و از روح اجداشان می خواهند که برای سال آینده از آن ها حمایت نماید.

مراسم چاریه-جشن چوسئوک

مراسم سئونگمیو | Seongmyo

در جشنواره چوسئوک کره جنوبی بعضی از خانواده ها، به سراغ گورستان و قبرهای اجدا خود رفته، با خود غذا یا نوشیدنی برای احترام به مردگان می برند. برای آن ها دعا می خوانند و نذری می دهند.

مراسم یئولچو | Beolcho

در حالی مراسم سحر آمیز بازدید از گورها، مردم کره جنوبی اعمال دیگری نیز انجام می دهند. کره ای ها طبق مراسم یئولچو به نظافت و تمیز کاری سنگ های قبر و قسمت های اطراف گور می پردازند. در طول مراسم بولچو، مردم ممکن است علف های هرز را بکشند، گل های مختلفی بکارند، خاک های بر روی سنگ قبر را بشویند و آن را از گرد و غبار بزدایند و در نهایت برای گل  و گیاهان افراد خاک تازه و کود بریزند. این عمل، در بین مردم کره ای بسیار راجع بوده و نه تنها در این مراسم بلکه در بسیاری از مواقع سال برای احترام به از دست رفتگان و اجداد گذشته انجام می شود.

جشن | Feast

پس از یک تابستان و بهاری پر مشغله، مردم کره ای هر کدام با خانواده های خود در یک مکان جمع شده و به استراحت و لذت بردن از موهبت های دو فصل گذشته می پردازند. مردم کره، جشنواره چوسئوک کره جنوبی را با وعده های غذایی فراوان و به صورت مفصل جشن می گیرند. این وعده غذایی شامل سبزیجات محلی فصلی است که به همراه بعضی از مواد غذایی مورد علاقه افراد برای تعطیلات جشن چوسئوک سرو می شود.

جشنواره چوسئوک کره جنوبی-انواع غذاها

چوسئوکبیم | Chuseokbim

درست همانطور که لباس های جدید چینی در سال جدید و در سال نو خریداری می شود، مردم کره جنوبی نیز برای جشنواره چوسئوک کره جنوبی به خرید لباس های سنتی کره ای می روند یا از قبل لباس های خود را برای دوختن سفارش می دهند. همانند ما ایرانی ها که در هنگام جشن نوروز به خرید لباس های نو اقدام می کنیم، در کره جنوبی نیز، خرید لباس نو برای قبل از مراسم چوسئوک است. کره جنوبی لباس های سنتی را برای جشن تعطیلات می پوشند. در حالی که همچنان بعضی از مردم سنت پوشیدن لباس های سنتی را به نام چوسئوکبیمChuseokbim  حفظ می کنند، بسیاری از جوانان کره جنوبی به خرید لباس های غربی و کت و شلوار رو می آورند. این نوع خرید به آن ها اجازه می دهد تا نه تنها برای جشن لباس های نو به تن داشته باشند بلکه برای باقی سال نیز، تمیز باشند.

سیرئوم | Ssireum

یک ورزش محبوب در کره است که در بسیاری از مناطق این کشور، برای جشنواره چوسئوک کره جنوبی برگزار می شود. سیرئوم نوعی کشتی است که رابطه اصلی با این جشن دارد. در برخی مناطق کره جنوبی مسابقات بزرگ سیرئوم، برای تعیین قوی ترین مرد در میان روستاها برگزار می شود. شیوه این مسابقه به این صورت است که دو مرد وارد حلقه رقابت می شوند و سعی می کنند که پشت طرف مقابل را به خاک بمالند. فردی که بدنش، با زمین تماس داشته، شکست می خورد و از حلقه بیرون می رود. سپس رقیبی جدید برای برنده میدان، وارد حلقه می شود.

این تا مسابقه تا زمانی ادامه پیدا می کند که هیچ رقیب دیگری برای حریف وجود نداشته باشد. آخرین فردی که درون حلقه ایستاده است، برنده و قویترین مرد آن روستا می شود. این برنده عنوان قوی ترین مرد را از آن خود می کند و بسته به روستا و مردم آن منطقه جایزه ای را دریافت می کند. گاهی اوقات این جایزه، یک گوساله بزرگ یا کاسه بزرگی از برنج یا دیگر مواد غذایی مفید است.

جشنواره چوسئوک کره جنوبی-سیرئوم

زنان کره، برای جشنواره چوسئوک کره جنوبی لباس های سنتی می پوشند. دستان هم را می گیرند و دایره بزرگ را تشکیل می دهند. سپس همراه با آواز مخصوص این جشن که نوعی آهنگ محلی کره ای است به حرکات آرام و موزون هماهنگ با یکدیگر می پردازند. این مراسم یکی از آداب و رسوم مخصوص مردم کره است.

غذاهای این جشن

از آنجایی که جشنواره چوسئوک کره جنوبی بسیار بزرگ انجام می شود و تعطیل هم هست، برای برگزاری آن در طول ۲ روز جشن غذاهای متنوع و عالی کره ای پخته می شود. غذاهای متعددی برای این روز انتخاب می شوند. یکی از معروف ترین این غذاها، سونگپیونگ songpyeon (نوعی کیک برنج به شکل صدف) است. این نوع کیک را به عنوان اسنک و تنقلات یا دسر در این روز می خورند. این غذای بومی کره ای،  در واقع خمیر پودر برنج است که با دانه های کنجد، لوبیای قرمز، شاه بلوط و سایر مواد، شکم پر شده و از ناحیه ای به ناحیه دیگر متفاوت طبخ می شود. عموما این غذا را با برگ های سوزنی درخت کاخ بخار پز و دودی کرده تا عطر و بویی تازه پیدا کند. در طول جشن تمام این غذاها بر طبق آداب و رسوم غذاخوردن در میان مردم کره ای خورده می شوند.

برنج جشن چوسئوک

برای دیدن این جشن به کدام مناطق کره برویم؟

هر چند جشنواره چوسئوک کره جنوبی در تمام شهرها و در بین تمام مردم کره برگزار می شود اما اگر در میان خانواده های کره ای مهمان نبودید می توانید به روستاها بروید. در این صورت در مراسم روستاها شرکت داده خواهید شد. جشن بر پا شده در قصر چانگدئوکگونگ Changdeokgung و هووان نیز بسیار باشکوه برگزار می شود. عبادتگاه جونگمیو نیز یکی از بهترین مکان ها برای شرکت در این جشن است.

منبع: publicholidays.co.kr

بهترین شهرهای جهان برای خرید در بلک فرایدی ۲۰۱۹
بهترین شهرهای جهان برای خرید در بلک فرایدی ۲۰۱۹
جشن ماه نوامبر در انگلستان، به نام جشن شبانه گای فاکس
جشن ماه نوامبر در انگلستان، به نام جشن شبانه گای فاکس
معرفی بهترین جشنواره های استانبول
معرفی بهترین جشنواره های استانبول
کثیف ترین فستیوال های دنیا که با مواد غذایی برگزار می شود!
کثیف ترین فستیوال های دنیا که با مواد غذایی برگزار می شود!