جشن ماسلنیتسا، جشن نوروز در سرزمین اسلاوها

درباره جشن ماسلنیتسا چه می دانید؟

بهار کم کم دارد از راه می رسد و طبق هر سال، هر چه زودتر منتظر رسیدن آن و جشن گرفتن عید نوروز هستیم اما تنها کشور ما نیست که رسیدن بهار و پایان زمستان را جشن می گیرد. بعضی کشورهای دنیا هم جشنی مشابه عید نوروز ما برگزار می کنند. یکی از این جشن ها، ماسلنیتسا نام دارد که جشنی یک هفته ای مخصوص اسلاوها و به خصوص روسیه ست. با الی گشت همراه باشید و از این جشن بیشتر بدانید:

مطالب مرتبط:
دیوالی؛ جشن ملی مردم هند
برترین مراسم و جشن های دنیا

جشن ماسلنیتسا | روسیه

ماسلنیتسا چیست؟

ماسلنیتسا که معادل انگلیسی آن Maslenitsa است، جشنی نمادین از تمام شدن زمستان و رسیدن فصل بهار است که مخصوص مردم سرزمین های اسلاو یعنی روسیه، بلاروس و اوکراین است. این جشن هر ساله به مدت یک هفته از تاریخ اواخر فوریه شروع می شود و شباهت های زیادی با عید نوروز دارد.

تاریخچه ماسلنیتسا

این جشن آیینی، جشنی باستانی و غیر مذهبی است و قدمت آن به خیلی قبل تر از قرن چهاردهم برمی گردد. اگر چه همانطور که گفته شد این جشن ریشه های غیر مذهبی دارد اما در آن اعمالی مثل پرهیز از خوردن محصولات حیوانی تا یک هفته هم توسط افراد مذهبی انجام می شود و این آخرین فرصت برای افراد است تا بتوانند محصولات حیوانی و لبنی بخورند که تقریبا مثل روزه داری است . اما بعد از پایان یک هفته جشن، دورانی به نام «روزه داری بزرگ» شروع می شود که ۴۰ روز تمام طول می کشد و در این ۴۰ روز افراد باید از خوردن گوشت و رقص و پایکوبی پرهیز کنند.
یکی از اصلی ترین سمبل هایی که در این جشن به چشم می خورد، نوعی پنکیک نازک به اسم بلینی «Blini» است که بسیار طعم خوبی دارد و یکی از غذاهای اصلی روسیه محسوب می وشد.

بلینی

ماسلنیتسا شبیه عید نوروز است

در این یک هفته، ۳ روز ۵شنبه و جمعه و شنبه، مانند عید نوروز افراد به دیدن هم می روند و وقتشان را به دید و بازدید و سر زدن به هم می گذرانند. این مراسم تا چند قرن پیش حتی همزمان با عید نوروز برگزار می شد اما بعد از مدتی به خاطر عقاید مسیحی و کلیسایی، به فرهنگ مسیحیت ارتدکسی بیشتر شبیه شد.

آتش زدن آدمک نمادین

یکی از اصلی ترین کاهاریی که در این جشن انجام می شود، ساختن آدمکی از جنس حصیر است. اسلاو ها به این آدمک، بانو ماسلنیتسا می گویند که عروسک بسیار بزرگی است. روز آخر مراسم که روز یکشنیه است، افراد به بیرون می آیند تا این آدمک حصیری را آتش بزنند. در واقع آتش زدن این عروسک غول پیکر، نمادی از جشن گرفتن پایان زمستان است. بعد هم افراد از روش های مختلف ارتباطی مثل تلفن یا موبایل به هم پیغان داده و از هم می خواهند اگر کار اشتباهی کرده اند، مورد بخشش قرار بگیرند.
مراسم ماسلنیتسا، یکی از شادترین جشن ها و مراسم مردم روسیه و اوکراین و بلاروس است. در این جشن افراد فرصت این را دارند که کنار هم باشند، مهمانی های صمیمانه برگزار کنند و در کنار بوی خوش بلینی و زنگ ناقوس کلیسا و برف بازی و شادی، اوقات خوشی را بگذارنند.

معرفی شرکت هواپیمایی ایرفلوت
معرفی شرکت هواپیمایی ایرفلوت
معرفی هتل هالیدی این سنت پیترزبورگ وروتا | ۴ ستاره
معرفی هتل هالیدی این سنت پیترزبورگ وروتا | ۴ ستاره
موزه پوشکین در مسکو، غنی ترین موزه ی روسیه و اروپا!
موزه پوشکین در مسکو، غنی ترین موزه ی روسیه و اروپا!
رمانتیک ترین مکان های مسکو را دیده اید؟+ تصویر
رمانتیک ترین مکان های مسکو را دیده اید؟+ تصویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code