بلیط هواپیما

حقایق عجیب جهان که باید بدانید!

شکی نیست که سیاره زمین انسان را به هیجان وا می دارد و این مورد برای انسان هایی که با چشم خودشان از فضا به کره زمین چشم دوختند، بیشتر صادق است. اگر کمی به عقب برویم و به سیاره زمین نگاه کلی بیاندازیم، می بینیم که چقدر همه چیز به هم پیوسته و در هم تنیده هستند. زمین با وجود تمام شکوه و عظمت خود عجیب هم است. گذشته از این واقعیت که تنها سیاره شناخته شده (تاکنون) برای زندگی است حقایق جالب و در عین حال عجیبی را در بر گرفته است. هرچه بیشتر در مورد خصوصیات زمین بدانیم، بیشتر قدر دان آن می شویم و شگفتی های بسیاری از آن را درک می کنیم. در ادامه مطلب به شرح برخی از حقایق عجیب جهان در مورد این توپ آبی رنگ و سنگی که ما آن را خانه نامیدیم، می پردازیم. با ما همراه باشید.

تصویر درختی عظیم الجثه در برابر باد شدید

۱- قطب های کره زمین جابجا می شوند!

مطالب مرتبط:
حقایق عجیب و جالبی که در مورد روسیه نمی دانستید
حقایقی تکان دهنده از قوانین عجیب در کشورهای جهان
حقایقی شگفت انگیز و عجیب از گرجستان!

یکی از حقایق عجیب جهان این است که طی ۲۰ میلیون سال گذشته قطب های مغناطیسی هر چند صد هزار سال یا بیشتر تغییر ناگهانی انجام داده اند و به این بدان معنی است که اگر حدود ۸۰۰ هزار سال پیش قطب نما را در دست داشتید به شما نشان می داد که شمال در قطب جنوب قرار داشت. این روند به صورت تدریجی صورت گرفته و در طی هزارها سال اتفاق می افتد. در حال حاضر قطب مغناطیسی شمالی زمین در حدود ۶۴ کیلومتر در سال در حال تغییر جهت به سمت شمال است. و با توجه به اینکه آخرین تغییر قطب اصلی در ۷۸۰،۰۰۰ سال پیش اتفاق افتاده ما باید در انتظار جهش جدیدی باشیم.

تصویر شفق قطبی در کشور آیسلند | Northern Lights

۲- حقایق عجیب جهان، ابر ماه

صرف نظر از اینکه ماه هر شب در چه اندازه ای در آسمان ظاهر می شود، همیشه در مرتفع ترین نقطه منظومه شمسی قرار دارد. به هنگام ظهور ابر ماه اندازه آن نسبت به زمین بسیار بزرگ است و تقریبا به یک چهارم فاصله خود نسبت به سیاره زمین می رسد. خوشبختانه ماه خیلی بزرگ و خیلی نزدیک به سیاره ما است در غیر این صورت هیچ وقت شاهد خورشید گرفتگی کامل نمی شدیم.

ابر ماه یا Supermoon از حقایق عجیب جهان

۳- مهاجرت هوایی پستانداران

بزرگترین مهاجرت پستانداران از طریق مهاجرت هوایی صورت می گیرد. میلیون ها میلیون خفاش ما بین جمهوری دموکراتیک کنگو و پارک ملی کاسانکا زامبیا هر سال مهاجرت هوایی انجام می دهند. با بیش از ۱۰ میلیون خفاش هایی که سایز آن ها گاها به اندازه گربه می رسد بزرگترین مهاجرت شناخته شده پستانداران در کره زمین را انجام می دهند.

بزرگترین مهاجرت در دنیا مربوط به مهاجرت هوایی خفاش ها می شود

۴- بزرگ ترین جاندار جهان، قارچ

وقتی صحبت از بزرگ ترین موجودات زنده روی زمین می شود می توان به راحتی در مورد نهنگ های آبی، فیل ها و درختان فکر کرد و حتی ممکن است صخره های مرجانی بزرگترین مجموعه مخلوقات به شمار بیایند. اما بزرگترین ارگانیسم گزارش شده قارچ آرمیلاریا (Armillaria) است. در سال ۱۹۹۲ یکی از انواع این قارچ ها در میشیگان در مساحتی به اندازه ۳۷ هکتار پیدا شد. اما اخیرا تیم هایی که در حال بررسی یک درخت مرموز بودند، متوجه شدند که قارچ عظیم الجثه ای که حداقل۲۰۰۰ هکتار را پوشش می دهد و تخمین زده می شود که هزاران سال قدمت داشته باشد در میان آن درخت وجود دارد.

آیا می دانستید بزرگترین ارگانیسم جهان یک قارچ است؟

۵- حقایق عجیب جهان، زمین های فضایی شکل

منطقه ای در اتیوپی منظره ای عجیب و غریب با ارزش بصری بالا و حقایقی جالبی که بتواند انسان را بهت رده کند، دارد. این منطقه یکی از گرم ترین، خشک ترین، پایین ترین و عجیب ترین مناطق جهان است. چشمه های داغ، گاز های سمی متصاعد شده از آن، دریاچه های گداز و سراب شور باعث شده که داناکیل دپرشن (Danakil Depression) به عنوان یکی از نا ممکن ترین مناطق روی زمین نام گذاری شود حتی بر روی این سیاره که خود راهی برای زندگی پیدا کرده است.

Danakil Depression از حقایق عجیب جهان

۶- آبشار زیر آب

سواحل جنوب غربی موریتیس به نظر می رسد در حاشیه یک آبشار در حال غوطه ور شدن و طغیان قرار دارد، اما این حاشیه فقط یک توهم بصری است. جریان های چرخشی اقیانوس که دارای گل و لای و ماسه هستند ، الگوی عجیبی در آن ایجاد کردند که تصویر آبشاری که در زیر آب قرار دارد می دهد. این منظره حتی به هنگام مشاهده از بالا کاملا تماشایی است و حتی می توانید در تصاویر آن را در Google Earth مشاهده کنید.

آبشار زیر آبی در موریتیس Mauritius

۷- یادداشت های مادام کوری هنوز رادیواکتیو هستند!

دست نوشته های مادام کوری، برنده دو جایزه نوبل شیمی و فیزیک و کاشف اورانیوم و پولونیوم، هنوز رادیواکتیو هستند و محققانی که مایل به مطالعه آن ها هستند باید برای این کار برگه رضایت امضا کنند. هنوز هم بعد از گذشت بیش از ۱۰۰ سال بسیاری از وسایل شخصی کوری از جمله لباس، مبلمان، کتاب آشپزی و یادداشت های آزمایشگاهی وی در خود اشعه رادیواکتیو در بر دارند و تا ۱۵۰۰ سال دیگر رادیواکتیو باقی خواهند ماند.

وسایل متعلق به ماری کوری همچنان رادیواکتیو اند

۸- سوسک، قدیمی ترین حشره روی کره از حقایق عجیب جهان

سوسک ها ۱۲۰ میلیون سال قبل از دایناسور ها روی زمین بودند و توانستند تا به امروز زنده به در ببرند و نسل خود را ادامه دهند. فسیل یک سوسک بزرگ ۳۰۰ میلیون ساله در یک معدن زغال سنگ یافت شده است و به دانشمندان کمک می کند تصور بهتر از موجوداتی که مدت ها قبل از اولین دایناسورها روی زمین بوده اند، بدست آورند.

سوسک ها قدیمی ترین گونه حشرات حتی قیبل از دایناسورها هستند!

۹- توانایی قابل توجه سار ها در حفظ انسجام

گاهی اوقات به هنگام غروب پدیده ای به وسیله صد ها یا هزاران پرنده سار در حال پرواز که پشت سر هم و درکنار در حال پرواز هستند ایجاد می شود و از آن به عنوان murmuration یاد می شود. دانشمندان گمان می کنند که پرندگان هنگام جستجوی مکانی برای فرار از شکارچیان درگیر این نمایش جذاب می شوند. اما هنوز یک معما جای دارد که دقیقا چگونه آنها به چنین همگام سازی آکروباتیک در پرواز دست می یابند. پرواز پیوسته و منظم سار ها تا به امروز یکی از حقایق عجیب جهان است که هنوز توجیه علمی برای آن پیدا نشده است.

پرواز منسجم پرندگان سار هنوز از حقایق جالب و جهان از دیدگاه علمی است

۱۰- از دیگر حقایق عجیب جهان، رودخانه قلیان

هنگامی که تصور می شد بعضی چیزها جزئی از افسانه هستند، یک رودخانه جوشان در اعماق آمازون پرو کشف شد. شاید به آن شکل که ما از جوشان تصور داریم نباشد اما دمای آن در نزدیکی نقطه جوش قرار دارد. این رودخانه به اندازه کافی داغ است که بتواند یک جنگل بارانی را به یک بهشت عرفانی تبدیل کند و برخی از جانداران کوچک را با دمای خود بکشد.

تصویر بی نظیر از رودخانه آمازون که دمایی در حد نقطه جوش دارد

جهان با حدود ۲۰۰ کشور و بیش از ۷٫۵ میلیارد نفر جمعیت پر از افراد، مکان ها و چیزهای جالب، سرگرم کننده و جذاب است. هر سال نیز به حقایق عجیب جهان اضافه می شود و تعجب ما را بیش از پیش بر می انگیزد. دنیای جای های بسیاری برای کشف دارد پس هیچ وقت کنجکاوی خود را بیشتر کنید و قدم به دنیای شگفتی ها بگذارید. در بخش نظرات تفکرات خود را با ما در میان بگذارید.

پیدا شدن یک موجود غول پیکر بدبو در سواحل فیلیپین
پیدا شدن یک موجود غول پیکر بدبو در سواحل فیلیپین
رودخانه ای که هیچ کس از آن زنده بیرون نمی آید!
رودخانه ای که هیچ کس از آن زنده بیرون نمی آید!
این عجایب طبیعی دیگر وجود ندارند!
این عجایب طبیعی دیگر وجود ندارند!
قوانین عجیب و در عین حال خنده دار کشورها!
قوانین عجیب و در عین حال خنده دار کشورها!