بلیط هواپیما

حقایقی شگفت انگیز و حیرت آور در مورد کشور ترکیه | بخش دوم

حقایق کشور ترکیه و شگفتی های آن

کشور ترکیه در غرب آسیا قرار گرفته و بخش کوچکی از آن در شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی قاره اروپا قرار دارد. بخش شرقی توسط دریای مرمره، تنگه بسفر و داردانل از آناتولی جدا شده اند. کشور ترکیه در در شمال غربی با یونان و بلغارستان، در شمال شرقی با گرجستان، در شرق با ارمنستان، آذربایجان، نخجوان و ایران و در جنوب با عراق و سوریه هم مرز می باشد. شهر آنکارا پایتخت سیاسی این کشور اما استانبول بزرگترین شهر آن می باشد. بین ۷۰ تا ۸۰ درصد شهروندان ترک به شمار رفته و بزرگترین اقلیت را کردها تشکیل می دهند. با الی گشت همراه باشید تا در این مطلب برخی از حقایق کشور ترکیه را با هم بخوانیم.

حقایق کشور ترکیه و شگفتی های آن

حقایق کشور ترکیه در مورد گسترش سنت ها رومی

مطالب مرتبط:
حقایقی شگفت انگیز و حیرت آور در مورد کشور ترکیه | بخش اول
حقایقی درباره بازار بزرگ استانبول
موزه جنگ استقلال ترکیه
 1. آخرین وعده غذایی که بر روی کشتی نوح استفاده شده است، یک پودینگ ترش و شیرین به نام آشور (ashure) بوده که همچنان در کشور ترکیه به عنوان یک دسر وجود دارد. این وعده غذایی ظاهرا دارای ۴۰ ترکیب مختلف بوده که از باقی مانده منابع موجود در کشتی تشکیل شده بودند.
 2. در طول حملات عثمانی ها به اروپای شرقی و مرکزی در قرن شانزدهم میلادی، ترک ها قهوه را به اروپایی ها معرفی کرده اند.
 3. بر اساس سنت های ترکیه تمام حوادث اصلی زندگی با خوردن شیرینی آغاز می شود. یک نوزاد زمانی که متولد می شود با حلوا از ورودش به این جهان استقبال کرده و مجددا زمانی که شخصی فوت می کند در مراسم او از حلوا استفاده می کنند. زمانی که یک زن زایمان انجام می دهد به او نوشیدنی های میوه ای شیرین می دهند.
 4. جولیوس سزار اصطلاحات مشهوری داشته است. Veni, Vidi, Vici به معنی من آمدم، دیدم، فتح کردم. او این جملات را زمانی بیان کرد که پونتوس (Pontus) پادشاه دریای سیاه در ترکیه را شکست داده بود.
پودینگ ترش و شیرین به نام آشور

حقایق کشور ترکیه در خصوص مکان های تاریخی آن

 1. درخت گیلاس ابتدا در روم معرفی شده و سپس به اروپا منتقل شد. این درخت ابتدا در گیرسون (Giresun) در شمال ترکیه در سال ۶۹ میلادی شناخته شد. تصور می شود این جزء اولین گیاهان اهلی می باشد که در حدود ۱۰ هزار سال پیش به وجود آمده است.
 2. قدیمی ترین کشتی غرق شده در جهان در منطقه اولوبورون (Uluburun) در منطقه مدیترانه ای ترکیه می باشد. این کشتی در ۶ مایلی جنوب شرقی کاس (Kaş) واقع شده و به نظر می رسد قدمتی در حدود ۳۳۰۰ سال داشته باشد.
 3. علیرغم محبوبیت کشتی شترها و محبوبیت آن ها در تفریگاه ها، شترها بومی ترکیه به حساب نمی آیند. شترها تنها در طول ماه های نوامبر تا مارس به مبارزه پرداخته و یک شتر ماده را میان دو شتر نر قرار می دهند تا موجب تحریک آن ها و انجام مبارزه شوند.
 4. استانبول محل ایستگاه قطار سیرکسی (Sirkeci) بوده که آخرین توقف قطار سریع السیر Orient Express در شرق می می باشد. این قطار در بین سال های ۱۸۸۳ تا ۱۹۷۷ بین پاریس و استانبول حرکت می کرده است. نویسنده مرموز انگلیسی به نام آگاتا کریستی یکی از مسافران معروف این قطار بوده است.
کشتی غرق شده در اولوبورون

حقایق کشور ترکیه در مورد شهرهای توریستی

 1. اولین سکه های تاریخ در جهان از الکتروم ساخته شده و به دستور پادشاه لیدیان آلیاتس (Lydian King Alyattes) در ساردیس و در منطقه دریای اژه ترکیه در سال ۶۴۰ پیش از میلاد ضرب شده است.
 2. دیلایت ترکی یا لوکوم یکی از قدیمی ترین شیرینی های تاریخ در جهان بوده که قدمت آن به ۵۰۰ سال پیش باز می گردد. ناپلئون و وینستون چرچیل از جمله کسانی بودند که این شیرینی ها را به خصوص زمانی که با پسته پر شده بودند مصرف می کردند. از سوی دیگر پیکاسو هر روز در هنگام نقاشی کشیدن این شیرینی ها را می خورده است.
 3. حمام ترکی (hammam) در قرن هفتم میلادی از امپراتوری روم به ترکیه منتقل شده بود. این نوع از حمام کردن از سنت های یونانی، رومی و بیزانس مشتق شده است. کسانی که در حمام های ترکی خدمت رسانی می کنند را اصطلاحا تلاکز (tellaks) یا اسکرابرز (scrubbers) می گویند.
 4. شهر توریستی و مدیترانه ای آنتالیا در کشور ترکیه دارای رکوردی جهانی برای داشتن بیشترین ساحل با پرچم آبی در جهان می باشد. این گواهی به دلیل داشتن بالاترین کیفیت اب، تمیزی ساحل و همچنین داشتن بالاترین استانداردهای زیست محیطی می باشد.
حمام ترکی معروف ترکیه

حقایق کشور ترکیه در خصوص ریشه های ترکی

 1. باارزش ترین فرش ابریشم جهان با ۱۴۴ گره در هر سانتی متر مربع در موزه مولانا (Mevlâna) در شهر قونیا (Konya) ترکیه واقع شده است.
 2. حضارفن احمد سلبی (Hezârfen Ahmet Çelebi) اولین مردی بود که با استفاده از بال های مصنوعی توانست در قرن هفدهم میلادی از روی تنگه بوسفور فاصله قابل توجهی را پرواز نماید. بنابراین اولین پرواز بین قاره ای جهان در حدود ۲۷۰ سال پیش از برادران رایت انجام شده است.
 3. اکثر ترک ها روزانه ۱۰ عدد یا بیشتر چای می نوشند. این کشور دارای بالاترین میزان مصرف چای در جهان بوده و هر فرد در طول یک سال حدود ۷ پوند چای استفاده می کند. نود و شش درصد مردم چای می نوشند. ترکیه جزء ۵ تولید کننده اصلی چای در جهان بوده و در زبان ترکی به آن çay گفته می شود.
 4. کلمه فیروزه ای (turquoise) از کلمه turc در زبان ترکی گرفته شده است که به رنگ های زیبا در دریای مدیترانه و همچنین سواحل جنوبی کشور ترکیه اشاره دارد.
 5. ترکیه اولین مکانی است که در آن مسابقه زیبایی صورت گرفته است. پاریس از تروی به عنوان داور و آتنا، هرا و آفرودیت به عنوان شرکت کنندگان این مسابقه بوده اند. پاریس آفرودیت را به عنوان برنده انتخاب کرد. هلن نیز که قبلا ازدواج کرده بود و منجر به جنگ تروا گردید.
موزه مولانا در قونیه

حقایق کشور ترکیه در مورد گونه های گیاهی و جانوری

 1. ترکیه برابری زنان را بر اساس تمدن هیتیت ها در هزاره قبل از خود در نظر گرفت. این کشور حق رای دادن زنان را قبل از بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده در سال ۱۹۳۰ برای انتخابات محلی و در سال ۱۹۳۴ برای انتخابات ملی قرار داد.
 2. اصطلاح چرخش درویشان (Whirling Dervish) در واقع به نوعی فعالیت مذهبی در ترکیه اشاره داشته که از عرفان های رومی پیروی می کند. آن ها در این مراسم گرد هم آمده و مراسمی مذهبی به نام سما را انجام می دهند که نمادی از صعود روحانی انسانی از طریق چرخش می باشد.
 3. بوقلمون در کشور ترکیه به نام هیندی (hindi) شناخته می شود زیرا آن ها معتقدند که این پرنده اولین بار در هند به وجود آمده است.
 4. قازیانتپ (Gaziantep) در کشور ترکیه یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان بوده که افراد به طور دائمی در آن ساکن شده اند.
 5. یک سوم از ۹ هزار گونه گیاهی که در کشور ترکیه وجود دارند اندمیک (endemic) می باشند. این بدین معنی است که آن ها فقط در ترکیه رشد کرده و در هیچ جای دیگر آن را نمی توانید پیدا کنید. علاوه بر این ترکیه دارای ۵ گونه پستاندار، ۱۳ گونه خزنده و ۵۲ گونه ماهی آب شیرین بوده که در هیچ جای دیگری بر روی کره زمین یافت نمی شوند.
شهر قدیمی قازیانتپ

حقایق کشور ترکیه در خصوص معماری های تاریخی

 1. جالب است بدانید که یک چهارم گل رزی که در جهان رشد می کند در کشور ترکیه وجود دارد.
 2. کشور ترکیه چهارمین تولید کننده بزرگ گوجه فرنگی در جهان می باشد. در سال ۲۰۱۱ کشاورزان ترکیه ای بیش از ۱۱ میلیون تن گوجه فرنگی را برداشت کرده اند.
 3. حاجیا صوفیا (Hagia Sofia) که در زبان ترکی به آن ایاصوفیا (Ayasofya) می گویند به نام کلیسای Holy Wisdom نیز شناخته می شود. این کلیسای جامع در استانبول بزرگترین کلیسای جهان برای مدت هزار سال بوده است. پس از آنکه امپراتوری عثمانی در سال ۱۴۵۳ شهر کونستانتینوپول (قسطنطنیه) را فتح کرد، آن را به مسجد تبدیل کرده و از سال ۱۹۳۵ نیز این مکان به عنوان موزه مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. ترکیه یکی از معدود کشورهای جهان بوده که در قانون اساسی خود به طور مستقیم به ورزش اشاره می کند. در ماده ۵۹ این قانون آمده است که دولت اقدامات لازم را جهت توسعه سلامت جسمی و روانی شهروندان ترکیه در تمام سنین انجام می دهد و گسترش ورزش را در میان توده های مردم تشویق می نماید. علاوه بر این دولت از ورزشکاران موفق حمایت می کند.
 5. ترکیه بیش از ۲۵ زمین لرزه بزرگ را تجربه کرده است. بزرگترین آن ها که ثبت شده است ۷٫۸ ریشتر بوده که در سال ۱۹۳۹ روی داده است.
مسجد ایاصوفیه
 1. بازی تخته یا تاولا (tavla) در فرهنگ ترکیه ریشه ای عمیق دارد. این یکی از قدیمی ترین بازی هایی است که روی یک صفحه انجام شده و قدمت آن به ۳ هزار سال قبل باز می گردد. ترک ها این بازی را به صورت بسیار جدی انجام می دهند.
 2. ایمام باییلدی (İmam bayıldı) یک غذای ترکی ساخته شده از بادمجان پخته با روغن زیتون و پر شده با پیاز و سیر و گوجه فرنگی است که بسیار خوشمزه بوده و طعم و ظاهر آن هوش از سر انسان می برد.
 3. میمیر سینان (Mimar Sinan) معروفترین معمار ترکیه است. او در سال ۱۴۹۷ متولد شده و یک مسیحی بود که به دین اسلام گرایش پیدا کرد. او به عنوان رییس معماران امپراتوری تحت نظر سلیمان برگزیده شد. او در طول دوران زندگی اش ۳۲۱ ساختمان را طراحی کرده که ۸۵ عدد از آن ها هنوز پابرجا می باشند. شناخته شده ترین کار او مسجد سلیمانیه می باشد.
استانبول کارت چیست؟ چطور هزینه های ما را کاهش می دهد؟
استانبول کارت چیست؟ چطور هزینه های ما را کاهش می دهد؟
در جمعه سیاه استانبول چه خبر است؟
در جمعه سیاه استانبول چه خبر است؟
۷ دلیلی که شما را شیفته استانبول می کند
۷ دلیلی که شما را شیفته استانبول می کند
معرفی هتل مارناس استانبول | ۴ ستاره
معرفی هتل مارناس استانبول | ۴ ستاره