بلیط هواپیما

خاطره‌های شنیدنی از سفر به کاپادوکیه

چند لحظه از سفر به کاپادوکیه

سفر به ترکیه و از همه مهمتر تماشای کاپادوکیه برای خیلی از افرادی که به آنجا رفته‌اند خاطره‌ای شنیدنی شده است. با الی گشت همراه باشید تا در ادامه به خاطره‌ای شنیدنی از سفر به این منطقه در کشور ترکیه بنشینیم.

مطالب مرتبط:
آشنایی با کاپادوکیه
چرا ما عاشق ترکیه هستیم؟
سفر به کاپادوکیه

صدای بلند اذان ساعت ۵ و نیم صبح که مرا در اولین صبح اقامتم در کاپادوکیه بیدار کرد، به من یادآوری کرد که هر چقدر به سمت شرق از استانبول دورتر شوم، ترکیه به همان اندازه عجیب‌تر به نظر خواهد رسید. جو کلی، علی‌رغم نمای کاملا متفاوت بیرون، بیشتر اروپایی بود تا خاورمیانه‌ای. تور لیدر ما می‌گفت: «نود و پنج درصد ترکیه در آسیا واقع شده است، اما ما خود را اروپایی می‌دانیم». با اینکه هیچ ابزاری وجود ندارد تا این ادعا را از مردم ترکیه راستی آزمایی کرد، اما ما در طول اقامت خود که توسط اداره فرهنگ و گردشگری ترکیه ترتیب داده شده بود، این حرف را بارها شنیدیم.
این ادغام از فرهنگ‌ها، که با دکور و ظاهر شیک دوران بیزانسی هتل احاطه شده بود، یکی از جذابیت‌های این ناحیه (واقع شده در بخش آناتولی مرکزی کشور ترکیه) است. بخش اعظمی از جذابیت‌های کاپادوکیه، مدیون مناظر شگفت انگیز و زیبایش است. «نمایی از ماه» شاید عبارتی بهتر برای توصیف غارهایی با شکل عجیب و ساختارهای قله‌ای شکل که توسط آتشفشان‌های گذشته به وجود آمده‌اند، مناسب‌تر باشد.
یکی از نواحی دیدنی، پارک ملی گورَمه، موزه روباز و محل میراث جهانی یونسکو است که زنجیره‌ای از ستون‌ها، منظره را تغییر داده‌اند. گورَمه در ابتدا جامعه‌ای برای مسیحیان در هزاره اول بوده است و ساکنان آن زمان در آن منطقه خانه‌ها و کلیساهایی را درون صخره‌ها کنده‌کاری کردند، که برخی از آن‌ها برای بازدید عموم باز بوده و ساختارهای حک شده آن‌ها هم‌چنان حفظ شده است.  دوازده شهر زیرزمینی در منطقه وجود دارد، اما بزرگترین آن‌ها درینکویو است که با خودرو تقریبا نیم ساعت از گورَمه فاصله دارد. این مکان امکان بازدید خانه‌ها، کلیساها و مدارسی که سیصد فوت زیرزمین بودند، را برای همه به جز کسانی که از فضاهای تنگ وحشت دارند را فراهم می‌کند.
ترکیه با سفال‌های خود مشهور است، پس سخت است که به جایی در آن سفر کرد و در مغازه‌های کادو و سوغاتی اثری از سفال ندید. برای داشتن تجربه‌ای اصیل‌تر در این خصوص موزهٔ گورآی در نزدیکی آونوس، به صورت نصف موزه و نصف نمایشگاه بهترین مکان است. موزهٔ زیرزمینی ملاقات کنندگان را به سفر در تونل زمان برده، جایی که تهیه سفال را با همان حس و حال قدیمی و با ابزارآلات باستانی نمایش می‌دهد. سفالگری وجود دارد که مهارت خود را با چرخ سفالگری نمایش می‌دهد و کارگاهی محلی که در آن هنرمندان بشقاب‌ها و دیگر صنایع‌دستی را تزیین و رنگ آمیزی می‌کنند. به‌دلیل اهمیت مناظر و فرهنگ منطقه و جذابیت آن، هماهنگ کردن تور در آنجا کاری آسان است.
به طور مثال در هاوس هتل ۴۵ اتاقی، کارکنان برای شما تورهای بالن و اسب سواری و نیز تورهای گردش در روستاها و استفاده از غذاهای سنتی را تدارک می‌بینند. ترکیب اتاق‌ها در هتل متفاوت است، اما اکثر آن‌ها پنجره‌ها و بالکن‌هایی برای دیدن مناظر سحرانگیز بیرون دارند.
سرویس‌های دیگر شامل آب درمانی با حمام، استراحت‌گاه زیرزمینی و رستوران روباز و مسقف با غذاهای دلچسب و لیستی خوب از نوشیدنی‌ها، هستند.

همه چیز درباره ی کشتی های کروز در استانبول
همه چیز درباره ی کشتی های کروز در استانبول
کسب مقام اول آژانس مسافرتی الی گشت در فروش ترکیش ایرالاین
کسب مقام اول آژانس مسافرتی الی گشت در فروش ترکیش ایرالاین
قلعه روملی حصار استانبول، یادگاری از شکوه امپراتوری عثمانی
قلعه روملی حصار استانبول، یادگاری از شکوه امپراتوری عثمانی
۱۰ مورد از بهترین جاذبه های دیدنی تور استانبول
۱۰ مورد از بهترین جاذبه های دیدنی تور استانبول