معرفی خیابان سی تیر – خاطره ساز ترین خیابان سنگ فرش تهران

خیابان سی تیر یکی از محله های قدیمی و اصیل شهر تهران است که به خاطر قیام مردم در تاریخ سی تیر ماه سال ۱۳۳۱ نامش از قوام السلطنه تغییر یافت. این خیابان از گذشته های دور تا به امروز قسمتی جدانشدنی از قطب های گردشگری کشور بوده است و در آن می توانید ساختمان های قدیمی بسیاری را ببنید. امروز با سنگ فرش شدن خیابان و حضور غرفه های سیار خیابانی به خصوص غذاها که بویشان هر رهگذری را به هوس می اندازد نیز بر جاذبه های آن افروده شده اند. با الی گشت همراه شوید تا با یکدیگر گشتی کوتاه در خیابان سی تیر تهران داشته باشیم.

برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما تهران اینجا را کلیک کنید

خیابان سی تیر تهران کجاست؟

پیشینه خیابان سی تیر

مطالب مرتبط:
۱۰ مورد از باشکوه ترین عمارت های تاریخی تهران
سفر به تهران قدیم در کاروانسرای خانات تهران
آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران

خیابان ۳۰ تیر در منطقه ۱۲ شهر تهران قرار دارد و دقت داشته باشید اگر در روز و وسط هفته می خواهید به آن بروید باید وارد طرح ترافیک شوید. گفته می شود به خاطر مریض خانه ای که در خیابان قرار داشت زمانی بین مردم به نام مریض خانه شناخته می شد. تا این که به خاطر نزدیکی به محل سکونت قوام السلطنه این نام را برای خیابان انتخاب کردند. پس از چندی  به دلیل قرار داشتن کلیسای انجیلی (پطرس مقدس)، کنیسه حییم و آتشکده زرتشتی آدریان به خیابان ادیان معروف شد. امروز اما نام آن خیابان ۳۰ تیر است، مردم تهران در این روز به دعوت آیت الله کاشانی با تعطیلی بازار و مغازه ها به خیابان ها ریختن و خواستار سرنگونی قوام شدند.

برای رزرو آنلاین تور تهران اینجا را کلیک کنید

درباره خیابان سی تیر تهران

دیدنی های تاریخی خیابان سی تیر تهران

  • موزه ملی ایران: موزه ملی ایران با قدمتی حدود ۶۰ سال بزرگ ترین موزه باستان ‌شناسی و تاریخ ایران است. این موزه در فرهنگ موزه داری ایران به عنوان موزه مادر محسوب می‌شود. هم ‌اکنون دکتر جبرئیل نوکنده مدیر کل این موزه است. ساخت این موزه در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۱۳ خورشیدی به دستور رضا خان آغاز شد و معمار فرانسوی، آندره گدار آن را طراحی کرد. از دیدنی ‏‌ترین اشیا در موزه ایران باستان می ‏توان به دست ‎ساخته‎ های یک میلیون ساله انسان‎ های نئاندرتال، پیکره‌ های گلی، آثار دوره ایلامی و مادها، ستون ‏ها و پلکان‎ های تخت جمشید، مجسمه سردار اشکانی و از همه جالب ‏تر بقایای مرد نمکی اشاره کرد. دقت کنید که بازدید از موزه حداقل ۲ ساعت زمان شما را می گیرد.
  • کلیسای انجیلی (پطرس مقدس): بنای ساخته شده در دوران قاجار که سال ۱۳۷۹ در آثار فهرت آثار ملی ایران به ثبت رسید. ساخت آن با تلفیقی از معماری اروپایی و ایرانی انجام شده است.
  • کنیسه حییم: این بنا را اولین کنیسه شهری در ایران می دانند. گفته می شود این کنیسه بعد از تلاش های دوران مشروطه توسط سلیمان حییم (نویسنده فرهنگ حییم) ساخته شد.
  • موزه آبگینه و سفالینه: این بنا خانه ‌ای تاریخی قوام مربوط به دوره قاجار است (که زمانی نام خیابان از آن گرفته شده بود). موزه آبگینه تهران یکی از پربازدیدکننده ‌ترین موزه‌ های شهر تهران است و بیشتر بازدیدکنندگان آن گردشگران خارجی هستند. سالانه به ‌طور میانگین بیش از ۲ میلیون نفر از این موزه بازدید می ‌کنند.
  • موزه علوم و فناوری ایران: موزه ای دیگر در خیابان سی تیراست که زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می ‌کند. در حال حاضر این موزه در سه گالری به فعالیت مشغول است که نام آن ها عبارتند از فناوری ‌های بومی، مرکز علم و گالری از مورس تا موبایل.
  • بنیاد سینمایی فارابی
  • هنرستان صنعتی تهران

برای رزرو آنلاین هتل در تهران اینجا را کلیک کنید

موزه خیابان سی تیر تهران

کافه و رستوران های خیابان سی تیر

چندین کافه و رستوران قدیمی در نزدیکی و داخل خیابان سی تیر وجود دارد، اما آن را بیش از پیش هیجان انگیز کرده است غذاهای خیابانی است. در اوایل سال ۹۵ بود که خیابان سی تیر سنگفرش شد، در آن زمان هیچ کس خبر نداشت که قرار است چه بر سر این خیابان بیاید و اصلا این کارها به چه دلیل صورت می گیرد. کمی بعد دکه هایی نیز در خیابان مستقر شدند و خبر از یک اتفاق تازه در این مکان دادند. آذرماه همان سال بازار غذاهای خیابانی رسما افتتاح شد.

امروز شرایط به گونه ای است که کمتر کسی گشنه از خیابان سی تیر بر می گردد. سراسر خیابان بوی غذاهای مختلف، انواع نوشیدنی ها، بستنی، دسر و … به مشام می رسد و بالاخره آن چیزی که خیلی دوست دارید حسابی شما را وسوسه خواهد کرد. در واقع تجربه ای کاملا متفاوت چرا که غذاهای خیابانی با این سبک و این تنوع بیشتر ما را یاد کشورهای آسیای شرقی مانند سنگاپور و مالزی می اندازد اما می توان تجربه خوشمزه آن را در خیابان سی تیر به دست آورد. در این خیابان شاهد صحنه ‌هایی زیبا و قشنگ خواهید بود از چای سماوری، چای آلبالو گرفته تا دوچرخه‌ ای که تبدیل به کافه‌ کوچک اما جذاب شده است.

رستوران های خیابان سی تیر تهران

حال وهوای مردم در شب های سی تیر تهران دیدنیست!

سی تیر این روزها شب های شلوغی را تجربه می کند. ده ها کافه سیار و دکه غذا فروشی شب های این خیابان را روشن نگه می دارند. اهالی تهران پاتوق تازه ای برای تفریح پیدا کرده اند و شلوغی خیابان شب ها به قدری زیاد می شود که اقدام به مسدود کردن خیابان سی تیر می کنند. شب هایی شلوغ که شور زندگی در آن جاری است. رستوران های خیابان سی تیر تهران در شب با جلوه و نورپردازی زیبایی که دارد و همچنین نوای موسیقی شبانه ای که شنیده می شود از محبوبیت و استقبال بالایی برخوردار است. افراد زیادی را می بینید که برای تفریح به این جا آمده اند بر روی خیابان های سنگ فرش قدم می زنند، غذاهای مختلف را امتحان می کنند و در کنار یکدیگر لبخندهای زیبایی بر لب دارند.

خرید آنلاین بلیط قطار
شب های خیابان سی تیر

خیابان سی تیر تهران کجاست؟

همان  گونه که بالاتر هم ذکر کردیم خیابان سی تیر تهران در محدوده طرح ترافیک قرار دارد و روزها تنها با وسایل حمل و نقل عمومی می توان به آن دسترسی داشت. با پیاده شدن در ایستگاه مترو امام خمینی (ره) یا حسن آباد و کمی پیاده روی می توانید به مقصد برسید. نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس، ایستگاه سی تیر است و با سوار شدن به اتوبوس هایی که از این ایستگاه عبور می کنند می توانید به خیابان سی تیر برسید. در زیر می توانید موقعیت قرار گرفتن دقیق آن را ببینید.

غار یخی چما، بزرگترین منبع آب شیرین ایران + تصویر
غار یخی چما، بزرگترین منبع آب شیرین ایران + تصویر
همه چیز درباره ایل قشقایی
همه چیز درباره ایل قشقایی
همه چیز درباره قوم مادها
همه چیز درباره قوم مادها
راهنمای سفر به لرستان
راهنمای سفر به لرستان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code