خیابان های لندن در گذر زمان!

تغییر شکل خیابان های لندن در گذر زمان

ساخت بناها و ایستگاه های جدید و یا تغییر معماری های اطراف باعث می شود که خیابان ها در گذر زمان چهره ی تازه ای به خود بگیرند. گاهی دیدن عکس قدیم خیابان هایی که آن ها را می شناسیم برایمان به قدری جذاب است که مدت ها محو تماشا و مقایسه گذشته و حال خیابان می شویم و دلمان می خواهد همه جزئیات این تغییرات را کشف کنیم. می خواهیم به خیابان های لندن برویم و ببینیم در شهر معروفی مثل لندن گذشت زمان چه ردی را از خود بر روی خیابان ها به جای گذاشته است! الی گشت را همراهی کنید و مقایسه گذشته و حال خیابان های لندن را ببینید.

لندن

ایستگاه بالهام (balham)

مطالب مرتبط:
چرا به لندن برویم؟
تجربه ی شیرین کیک پزی در قلب لندن

ایستگاه بالهام در سال ۱۸۶۳ ساخته شد و هنوز هم بعد از این همه سال و پیشرفت وسایل حمل و نقل خیلی از لندنی هایی که می خواهند یک روز را در کنار دریا بگذرانند از این ایستگاه خودشان را از لندن به برایتون می رسانند. یکی از عکس های زیر در سال ۱۹۶۱ و دیگری در سال ۲۰۱۶ گرفته شده، اینجا مسیری است که به سمت ناحیه استراتام و قصر کریستال پالاس می رود. ایستگاه قطار در این ناحیه گذشته جالبی دارد چون ایستگاه عمیقش در دوران جنگ جهانی دوم تبدیل به پناهگاهی برای فرار از حملات هوایی شده بود.

ایستگاه بالهام قدیم
ایستگاه بالهام جدید

بزرگراه چیسویک (Chiswick)

این عکس از آن عکس های جذاب است که حسابی حس نوستالژیک آدم را زنده می کند! درشکه و اسب قرن ۱۹چنان جای خودشان را به ماشین های قرن ۲۱ دادند که آدم باورش نمی شود روزگاری این اسب های دوستداشتنی طول این خیابان را طی می کردند و صدای دلنشین سم هایشان فضا را پر می کرد. ساختمان ها همان ساختمان های ۲۰۰ سال قبلند ولی خوب طبیعی است که مغازه ها کمی مدرن تر شده باشند. ایستگاه متروی «استمفورد بروک» را در گوشه هر دو تصویر می بینید، ایستگاهی که در سال ۱۸۶۹ ساخته شد و به محض ساختش این ناحیه پیشرفت کرد و پر از مغازه شد.

بزرگراه چیسویک قبل
بزرگراه چیسویک جدید

 کلاپام های استریت (Clapham High Street)

با دیدن عکس ها معلوم است که تغییرات زیادی در مدت ۱۰۰ سال اتفاق افتاده است. عکس قدیمی برای سال ۱۹۰۶ است همانطور که می بینید مسافرخانه ی معروف پلو تا سال ۱۹۱۲ همچنان در گوشه ای از خیابان بود اما در عکس جدید اثری از آن نیست و جای خودش را به ساختمانی مدرن داده است. در عکس جدید در بالای ایستگاه متروی کلاپام ساختمانی گنبدی ساخته شده که در عکس سال ۱۹۰۶ وجود نداشت.

کلاپام های استریت
کلاپام های استریت جدید

ناحیه همپستید (Hampstead)

کافه ها و بوتیک های لوکسی که در کناره ی خیابان هست و البته پارک تماشایی همپستید هیث (HA,pstead Heath) لندنی ها و گردشگران را به ناحیه همپستید می کشاند. عکس قدیمی برای سال ۱۹۵۵ است؛ به عکس ها نگاه کنید کاملا معلوم است که بعد از گذشت حدود ۶۰ سال ناحیه همچنان به همان سرزندگی گذشته است. بیشتر ساختمان ها بدون تغییر باقی مانده اند اما آن ساختمانی که رویش برج ساعت است در عکس جدید دیگر دیده نمی شود.

ناحیه همپستید
ناحیه همپستید امروز

ناحیه پکام (Peckham)

Rye Lane که در عکس ها دیده می شود همچنان یکی از شلوغ ترین مراکز خرید جنوب لندن است. ساختمان ها و وسایل حمل و نقل تغییر اساسی کرده اند و کالسکه و گاری تبدیل به اتوبوس و ماشین شده اند. اما بزرگ ترین تغییر مربوط به برج سینما است که در عکس قدیمی جلوه ای خاص به خیابان بخشیده اما در عکس جدید هر چه بگردید پیدایش نمی کنید! در پشت این ساختمان یک سالن اجتماعات بود که الان پارکینگ شده است.

ناحیه پکام
عکس امروز پکام

منبع: foxtons.co.uk

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد