بهترین دانشگاه های اسکاتلند برای تحصیل

بهترین دانشگاه های اسکاتلند

معماری، شهرهای سرزنده و زیبایی های طبیعی باورنکردنی از اسکاتلند مقصدی درجه یک ساخته است؛ چه برای سفر و چه برای تحصیل. سیستم عالی و کارآمد آموزشی اسکاتلند در دنیا معروف است و طبق رنکینگ های جهانی دانشگاه های باکیفیتی دارد. تعدادی از قدیمی ترین دانشگاه های بریتانیا در اسکاتلند قرار دارد و ۴ تا از ۵ دانشگاه برتر این کشور قبل از سال ۱۶۰۰ میلادی درست شده اند. تا به حال به ادامه تحصیل در شمالی ترین کشور بریتانیا فکر کرده اید؟ در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا تعدادی از بهترین دانشگاه های اسکاتلند را معرفی کنیم.

بهترین دانشگاه های اسکاتلند

دانشگاه ادینبرو (University of Edinburgh)

مطالب مرتبط:
طبیعت گردی در اسکاتلند
۵ مورد از جاذبه های تاریخی اسکاتلند

امکان ندارد حرف از بهترین دانشگاه های اسکاتلند در میان باشد و صحبتی از دانشگاه ادینبرو نباشد! دانشگاهی که ششمین دانشگاه انگلیسی زبان دنیاست و از سال ۱۵۸۳ تا به حال بخشی از پایتخت اسکاتلند شده است. دانشگاه در محله قدیمی شهر قرار دارد، از همان محله هایی که در زمان یخ زده است و خیابان ها و ساختمان های قرون وسطایی اش دل ها را شیفته می کند. این دانشگاه رتبه ۲۳ دنیا را دارد و به همراه «کالج کینگ لندن»  پنجمین دانشگاه برتر بریتانیاست. دانشگاه ادینبرو نقش مهمی را در موقعیت شهر به عنوان قطب علمی و مرکز فرهنگی بازی می کند. از آنجایی که تعداد رشته های این دانشگاه همیشه رو به افزایش است تا به حال ۶ پردیس اصلی برای آن درست شده است. یکی از پردیس های آن ساختمان کینگز است که در جنوب شهر قرار گرفته و بیشتر کارهای تحقیقاتی کالج های مهندسی و علمی و فعالیت های آموزشی در این ساختمان انجام می شود.

دانشگاه ادینبرو

دانشگاه گلاسکو (University of Glasgow)

این دانشگاه که چهارمین دانشگاه قدیمی انگلیسی زبان دنیاست قدیمی ترین موزه عمومی اسکاتلند را در خود جای داده است. دانشگاه گلاسکو در سال ۱۴۵۱ تاسیس شده و از نظر تعداد دانشجویان،  بزرگ ترین دانشگاه کشور است. این دانشگاه با رتبه ۶۵ جهانی در غرب گلاسکو در محله «هدهیل» قرار دارد، محله ای که به تنوع در مد و فرهنگ معروف است. شاید معماری ویکتوریایی شهر چندان با مردمانی مد روز مطابقت نداشته باشد اما اگر سری به کافه هایش بزنید پایتخت فرهنگی اسکاتلند را بیشتر لمس می کنید. دانشگاه، پردیس های زیادی دارد و پردیس اصلی آن Gilmorehill است از طرفی وجود ۴ کالج اصلی که هر کدام مدرسه های زیادی دارند نشان دهنده تنوع رشته های آن است.

دانشگاه گلاسکو

دانشگاه سنت‌ اندروز (University of St Andrews)

این دانشگاه با حدود ۱۱ هزار دانشجو در سال ۱۴۱۰ تاسیس شده و در بین ۴ دانشگاه قدیمی اسکاتلند از همه قدیمی تر است. رتبه این دانشگاه در دنیا ۹۲ است و در بین دانشگاه های بریتانیا هم در جایگاه ۱۶ ام قرار دارد. «سنت‌ اندروز» یک شهر کوچک دانشگاهی در سواحل شرقی اسکاتلند است و به زمین گلف و دانشگاهش معروف است و بیش از ۱/۳ جمعیتش هم درس می خوانند و هم کار می کنند.

دانشگاه سنت‌ اندروز

دانشگاه آبردین (University of Aberdeen)

دانشگاه آبردین در سال ۱۴۹۵ ساخته شده و رتبه جهانی ۱۵۸ دارد. شهر آبردین به خاطر صنعت نفت دریای شمال، شهر گرانی به حساب می آید اما جاذبه های زیادی دارد که دیدن از خیلی از آن ها مثل گالری هنر آبردین و موزه دریایی رایگان است. پردیس اصلی این دانشگاه در فاصله ۳/۵ کیلومتری شمال مرکز شهر در منطقه قدیمی آبردین قرار گرفته و یک باغ گیاهشناسی و کتابخانه بزرگی دارد که در سال ۲۰۱۲ افتتاح شده اند.

دانشگاه آبردین

دانشگاه داندی (University of Dundee)

این دانشگاه رتبه ۲۶۷ دنیا را دارد و درست در قلب مرکز شهر داندی قرار گرفته برای همین خیلی از کسانی که در اینجا درس می خوانند می گویند محیط دوست داشتنی این دانشگاه در اسکاتلند نظیر ندارد. در سالیان اخیر ۲۰۰ میلیون پوند برای رشد این دانشگاه هزینه شده پس خیلی از امکانات دانشگاه کاملا مدرن است. داندی در سواحل شرقی دشت های مرکزی اسکاتلند قرار دارد و در قرن ۱۹ رشد صنعتی زیادی داشته است. اگر نگران آب و هوای بارانی اسکاتلند هستید خبر خوبی برایتان داریم: این شهر آفتابی ترین شهر کشور است و آب و هوای ملایمی دارد.

دانشگاه داندی

دانشگاه استرثکلاید (University of Strathclyde)

این دانشگاه حدود ۱۱ هزار دانشجو داردو از نظر تعداد دانشجو، سومین دانشگاه اسکاتلند است. این دانشگاه در سال ۱۷۹۶ در گلاسکو تاسیس شده و با رتبه ۲۷۷ از بهترین دانشگاه های کشور است. در این دانشگاه مرکز تکنولوژی جدید به راه افتاده که در راه و روش تحقیقاتش تحولی بزرگ را ایجاد کرده است. دانشگاه استرثکلاید از آن دست دانشگاه هایی است که فرصت های شغلی و سرمایه گزاری زیادی را در شهر گلاسکو به وجود آورده است.

دانشگاه استرثکلاید

دانشگاه هریوت – وات (Heriot-Watt University)

دانشگاه هریوت – وات در سال ۱۸۲۱ در شهر ادینبرو افتتاح شده و با ۱۵ رتبه پیشرفت نسبت به سال گذشته به جایگاه ۳۱۲ دنیا رسیده است. دانشگاه در ابتدا در مرکز شهر بود اما بعدها به حومه سرسبز ریکارتون در ۱۰ کیلومتری مرکز شهر نقل مکان کرد. پردیس جدید دانشگاه در یک محوطه ۱۵۰ هکتاری قرار دارد و بهترین امکانات ورزشی منطقه را در خود جای داده است. دانشگاه دانشجویان بین المللی زیادی دارد و ۳۱ درصد از حدود ۱۱ هزار دانشجوی آن را خارجی ها تشکیل می دهند.

دانشگاه هریوت - وات

دانشگاه استیرلینگ (University of Stirling)

این دانشگاه در سال ۱۹۶۷ تاسیس شده و نسبت به دیگر دانشگاه های این لیست از همه جدیدتر است. دانشگاه با رتبه ۴۵۱ جهانی در ۳ کیلومتری مرکز شهر استیرلینگ قرار دارد یعنی درست جایی که قلعه استیرلینگ بر روی دهانه یک آتشفشان خاموش قرار گرفته و چشم انداز جذابی را به وجود آورده است. در این دانشگاه ۴ دانشکده و ۲ مدرسه هست که رشته های زیادی را پوشش می دهند.

منبع: topuniversities.com

چطور از فرودگاه گلاسکو اسکاتلند به مرکز شهر برویم؟
تاریخ اسکاتلند، سرزمینی در جستجوی استقلال
ادینبورگ:‌هری پاتر در دنیای واقعی!
راهنمای سفر به گلاسکو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code