بلیط هواپیما

دباغ خانه های مراکش جاذبه ی گردشگری شدند!

دباغ خانه های شهر فز در مراکش

فز سومین شهر بزرگ مراکش است که در قرن هجدهم میلادی تاسیس شد و در حال حاضر چیزی حدود ۱ میلیون نفر در آن زندگی می کند. اگر به این شهر سفر کنید می بینید که هنوز هم همان حال و هوای قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده است و از این بابت تغییری نکرده است به خصوص این مورد در بخش قدیمی شهر که به آن Fes el-Bali گفته می شود بیشتر هم دیده می شود، قرن هاست که این بخش از شهر تغییر آنچنانی ای نکرده و همانطور باقی مانده است. مراکش سوغاتی های زیادی دارد با این حال صنایع دستی و محصولات چرمی آن شهرت بیشتری نسبت به بقیه دارند و مسافرهایی که به مراکش سفر می کنند این محصولات چرمی را خریداری می کنند. جالب است بدانید نه تنها محصولات چرمی، بلکه کارگاه ها و دباغ خانه هایی که این محصولات در آن ها تولید می شوند هم حالا به جاذبه ی گردشگری تبدیل شده اند، دباغ خانه های شهر فز در مراکش . در ادامه همراه الی گشت باشید:

دباغ خانه های شهر فز در مراکش
مطالب مرتبط:
این فعالیت های ماجراجویانه، فقط در مراکش!
جاذبه های شهر طنجه در مراکش

بخش قدیمی شهر فز در مراکش کوچه پس کوچه های تنگی دارد که به ندرت ماشینی می تواند از آن ها عبور و مرور کند و در همین منطقه از شهر هم دستفروشان زیادی را می توانید پیدا کنید که بساط های خود را روی زمین پهن کرده اند و صنایع دست ساز و محصولات غذایی و غیر غذایی مختلفی را از ماهی، خرما، مس، انواع ادویه ها و فرش، گلیم گرفته تا انواع سازهای زهی را به فروش می رسانند. یکی دیگر از مواردی که باعث شهرت شهر فز در بین یگر شهرهای مراکش شده است، چرم و محصولات چرمی آن است که بیشتر آن ها هم از بازار (سوق) خریداری می شوند. در واقع سوق همان جایی است که کارگاه ها و دباغ خانه های قدیمی چرم در آن جا قرار دارد و علاوه بر این، بزرگ ترین و قدیمی ترین دباغ خانه هم به نام Chouara در همین سوق قرار دارد.

برای گردشگرانی که به شهر فز سفر می کنند جالب است بدانند که محصولاتی چرم به این زیبایی چطور ساخته می شوند به علاوه ی اینکه خود چرم سازان فز هم دوست دارند هنر خود را به گردشگران توضیح دهد و به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا سری به یکی از این دباغ خانه ها که بزرگ ترین آن هست بزنیم و ببینیم در این کارگاه چه خبر است.

عکس دباغ خانه های شهر فز در مراکش

در دباغ خانه های شهر فز در مراکش دیگ های بزرگ سنگی ای به چشم می خورد که در داخل این دیگ ها انواع رنگ ها و مایع ها وجود دارد، ده ها مرد را می بینید که یا در کنار این دیگ ها و گاهی در داخل ای دیگ ها تا زانو در رنگ فرو رفته اند و در زیر آفتاب گرم و سوزان فز در حال کار کردن هستند. در واقع دباغ ها پوست گاو، گوسفند، بز و شترها را در می آورند و در فرآیندی جالب آن ها را به چرم هایی با کیفیت و درجه یک تبدیل می کنند و محصولاتی مثل انواع کت، کاپشن های چرم، کفش، کیف و دمپایی های چرم را ا آن ها تهیه می کنند. جالب است بدانید که همه ی این مراحل کاملا با دست و بدون نیاز به هیچ ماشین و یا دستگاه مدرنی انجام می شود و این پروسه هم با گذشت سال ها به همین منوال باقی مانده و عوض نشده است و همین موضوع باعث می شود تا بازدید از دباغ خانه های شهر فز در مراکش تا به این اندازه جالب باشد.

دباغ خانه های شهر فز

فرآیند درست کردن این محصولات هم پیچیده و طولانی است، برای دانستن این موضوع به دباغ خانه ی Chouara که بزرگترین دباغ خانه ی شهر فز است می رویم در این دباغ خانه اول از همه پوست این حیوانات در ترکیبی از اوره، آب و نمک خوابانده می شود که خواباندن محصول در این ترکیبات باعث می شود تا پوست چربی هایش را از دست بدهد و علاوه بر این تمام موهایی که بر روی آن ها باقی مانده بود را از دست بدهد و فقط پوست تازه ی خالی بر جای بماند. بعد از این پروسه پوست ها به مدت ۲ تا ۳ روز خیس می شوند تا باز هم اگر چیزی بر روی آن ها باقی مانده زدوده شود و بعد از آن پوست را در موادی که آمونیاک دارد قرار می دهند تا به پوست این فرصت را بدهد که بتواند رنگ را جذب کند. بعد از آن شخص دباغ از پاهای برهنه اش برای راه  رفتن و مشت ومال دادن چرم با پا استفاده می کند تا بتواند آن را به همان حدی که مد نظرش است برساند و نرم کند.

نمایی از دباغ خانه های شهر فز در مراکش

بعد از اتمام این پروسه در دباغ خانه های شهر فز در مراکش این ها پوست را در رنگ فرو می برند و معمولا از رنگ های گیاهی مثل رنگ گیاهان استفاده می کنند، رنگ هایی مثل رنگ حنا، رنگ سدار چوب درختان و… و از روغن زیتون هم استفاده می کنند تا بتوانند درخشش مورد نظر را به چرم ها بدهند.

بعد از اینکه چرم ها رنگ شدند آن ها را در زیر نور آفتاب قرار می دهند و بعد از اینکه چرم کاملا خشک شد دباغ ها این چرم ها را به بقیه ی افرادی که در کار چرم هستند می فروشند تا انها هم این چرم ها را به کیف پول، کیف، کفش و یا هرمحصول دیگری تبدیل کنند و به فروش برساند و بسیاری از این محصولات چرمی مراکش هم موفق می شوند تا راه خود را به بازارهای اروپایی باز کنند.

محصولات چرم مراکش

اگر در سفر به مراکش به شهر فز رفتید و خواستید تا از این دباغ خانه ها دیدن کنید بهترین چشم انداز را می توانید از ارتفاع در بالای تراس های خانه های اطراف این دباغ خانه ها داشته باشید که به خوبی تمام کارگاه و کار آن ها را می توان دید، دباغ خانه های شهر فز در مراکش همه دیدن هستند اما با این حال اگر فقط بخواهید از یکی از آن ها دیدن کنید آن یکی قطعا باید دباغ خانه ی Chouara باشد.

منبع: amusingplanet.com

بازار رنگارنگ مراکش + ویدیو
بازار رنگارنگ مراکش + ویدیو
جنب و جوش زندگی مراکشی در شهر رباط + ویدیو
جنب و جوش زندگی مراکشی در شهر رباط + ویدیو
راهنمای سفر به مراکش
راهنمای سفر به مراکش
باغ ماژورل، یاقوت کبود مراکش
باغ ماژورل، یاقوت کبود مراکش