ایستگاه متروی زوریخ و یک اثر هنری جدید

درخت دست باف در متروی زوریخ

اخیرا در ایستگاه مرکزی زوریخ یک جاذبه ی جدید نصب شده که بر جذابیت های آن اضافه کرده است. این جاذبه یک اثر هنری دستباف است که اگر در بین آن راه بروید احساس می کنید که تمام حواس پنجگانه شما تحت تاثیر قرار گرفته است. ایستگاه مرکزی زوریخ یکی از مهمترین ایستگاه های شهر است که امکان رفت و آمد به بیشتر نقاط شهر را فراهم می کند و حالا با این جاذبه ی تازه، کمی متفاوت تر از قبل شده است، در ادامه الی کشت را همراهی کنید.

درخت دست باف در متروی زوریخ
مطالب مرتبط:
جاذبه های زوریخ، بزرگترین شهر سوئیس
دیدنی های شهر زوریخ(بخش اول)
آشنایی با تاریخچه ساعت سوئیسی

ایستگاه مرکزی زوریخ یکی از پر رفت و آمدترین ایستگاه های شهر است که روزانه مسافران زیادی برای رفتن به نقاط مختلف شهر از آن استفاده می کنند پس زیبایی این مترو می تواند تاثیر زیادی روی روحیه مسافران و همینطور تعداد آن ها بگذارد برای همین اخیرا در این ایستگاه یک اثر هنری جذاب طراحی و نصب شده است.

این جاذبه یک درخت بافتنی است و حالا خیلی از کسانی که گذرشان به ایستگاه مرکزی زوریخ می افتد دوست دارند برای دقایقی هم که شده به داخل آن بروند تا بتوانند از نزدیک این اثر را تماشا کنند. این اثر که درخت گایامادر (GaiaMotherTree) نام دارد به دست یکی از هنرمندان مفهومی برزیل و با همکاری بنیاد بیلر ساخته شده و از آن جایی که یک اثر سه بعدی است می تواند همه ی حواس پنج گانه را تحت تاثیر قرار دهد.

ایجاد یک اثر هنری جدید در متروی زوریخ

این درخت با ۲۰ متر ارتفاع از نوارهای کتانی نارنجی و سبز تشکیل شده اما نکته ی جالب این نوارها این است که همه ی آن ها با انگشت بافته شده و طوری به هم گره زده شده اند که یک درخت ایجاد شود. برای نصب این درخت در ایستگاه مترو شاخه های آن به صورت حلقه ای به اطراف تیرهای سقف ایستگاه قرار گرفته اند و ریشه های آن هم باعث ایجاد آلاچیقی شده که فضایی دارد برای راه رفتن مسافران. اما شاید بپرسید حس بویایی چگونه درگیر این درخت می شود؟ برای اینکه این درخت روی حس بویایی هم تاثیر بگذارد کیسه هایی که درون آن ها با ادویه های معطری مثل زیره و فلفل پر شده بر روی شاخه های درخت قرار گرفته اند.

کیسه های حاوی مواد معطر

اما طراح برزیلی برای درست کردن این اثر از زندگی گروهی از مردمان بومی منطقه ی آمازون الهام گرفته است او که مدتی را در این منطقه یعنی مرز بین پرو برزیل گذراند به شدت تحت تاثیر فرهنگ، سنت و رابطه ی این افراد با طبیعت قرار گرفت و سعی کرد تا از این به بعد در اثرات هنری خود این جنبه ها را هم لحاظ کند. در کارهای این هنرمند همیشه ترکیبی از انسانیت، اکولوژی و معنویت دیده می شود و در این درخت هم تک تک این عناصر نمایانگر هستند. برای درست شدن این اثر تیمی ۲۷ نفره با همکاری هم چندین هفته وقت گذاشته اند و حالا که با نصب این درخت جذابیت آن بر همگان روشن شده زوریخ خیال دارد تا برای استفاده ی هر چه بیشتر از این اثر اینجا را به محل برگزاری رویدادها، جلسات و کارگاه های آموزشی تبدیل کند. با رفتن به داخل این درخت خیلی ها را می بینید که به مشغول استراحتند و از تماشای اوج هنری که برای ساخت آن استفاده شده لذت می برند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code