درویش های چرخان را کجای استانبول ببینیم؟

درویش های چرخان استانبول

استانبول شهری دیدنی و بزرگترین شهر کشور ترکیه است که جاذبه های گردشگری زیادی دارد اما جذابیت های این شهر ترکی فقط محدود به چند مکان و سازه و طبیعت نیست. استانبول به ما ثابت کرده که انسان ها هم می توانند جاذبه باشند و هزاران و میلیون ها نفر را از سراسر جهان به دیدن خود فرا بخوانند. در این مطلب الی گشت می خواهیم برای شما از درویش های چرخان استانبول حرف بزنیم. درویش های چرخان در سراسر ترکیه شناخته شده اند و در شهر استانبول، فرصت های زیادی برای دیدن دراویشی که مدام و مدام دور خود چرخ می خورند دارید. اما واقعا درویش چرخان کیست و فلسفه ی این عمل آنها چیست؟ حتما کنجکاوید تا بدانید پس تا پایان همراه ما باشید:

مطالب مرتبط:
۷ جایی که ترکیه با آن مشهور شده را می شناسید؟
فرودگاه اسپارتا ترکیه و هر آن چه که باید بدانید

درویش های چرخان استانبول

 

درویش های چرخان چه افرادی هستند؟

درویش های چرخان نام خود را از جلال الدین رومی در سال (۱۲۰۷-۱۲۷۳) گرفتند، شاعر رازآلود و سوفی بزرگ. سوفی ها، رابطه ی نزدیکی با خدا دارند و رقص معروفی به نام Sema (سماع) را انجام می دهند که هر کسی از توریست ها گرفته تا مردم بومی استانبول، می توانند در مراسم شرکت کرده و شاهد آن باشند. اگر چه ممکن است در نگاه اول کمی اغراق امیز و بیشتر شبیه یک نمایش به نظر برسد اما یک مراسم تمام عیار مذهبی است. اگر به استانبول سفر کردید و خواستید در مراسم رقص سماع شرکت کنید باید از هر گونه صحبت کردن، ترک کردن جا و گرفتن عکس با دوربین های فلاش دار بپرهیزید.

رقص سماع
رقص سماع دراویش، یک نوع رقص کاملا عرفانی و روحانی و مقدس است و آن ها عقیده دارند که وقتی می چرخند با به یاد آوردن یک نام (Allah) می توانند جسم و روح خود را از او پر کنند و روح خود را با خدا یکی کنند. این افراد وقتی که می چرخند، یک دستشان به سمت آسمان و دست دیگرشان به سوی زمین است که سمبل وصل شدن و زمین و آسمان با روحشان به خداوند است.

کجای ترکیه بهترین جا برای دیدن این دراویش است؟

موزه ی گالاتا مولوی (Galata Mevlevi) یا Tekke ، مطمئنا معروف ترین مکان دیدن درویش های چرخان است. این موزه در نزدیکی منطقه ی Galipdede واقع شده است و هر یکشنبه، در ساعت ۷ بعدازظهر مراسم رقص سماع در آن شروع می شود و اگر بخواهید در آن شرکت کنید باید بلیط را از روز قبل تهیه کنید. این سالن نهایتا گنجایش ۱۵۰ نفر دارد و هزینه ی بلیط آن، ۴۰ لیر برای هر شخص است.

درویش های چرخان در استانبول
اگر نتوانستید خودتان را روز یکشنبه به این منطقه برسانید، می توانید در روز ۵ شنبه غروب به Tekke در منطقه Fatih بروید. همچنین می توانید در کارگاه های درویش چرخان آنجا شرکت کنید، اگر چه گرانتر می شود و کمی هزینه دارد اما آنها همه چیز در باره ی این جشن را به شما توضیح می دهند. برای یادآوری باز هم بهتر است بگوییم این یک مراسم جدی و واقعی است و برای آنها اهمیت زیادی دارد و جای هیچ خنده و شوخی ای در آن نیست.

منبع: allaboutturkey.com

از حمام های سنتی استانبول چه چیزی انتظار داشته باشیم؟
مهمترین نمایشگاه های استانبول در اکتبر ۲۰۱۸، مهر و آبان ۹۷
معرفی هتل لگاسی اتومان استانبول | ۵ ستاره
تجربه دنیای زیر آب با آکواریوم استانبول

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code