بلیط هواپیما

ترکیب طبیعت ایران و ترکیه در دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو

خیلی از ما ارومیه را فقط به واسطه ی  دریاچه ی مشهور ارومیه اش می شناسیم در صورتی که غافل از این هستیم که دریاچه ی بسیار زیبای دیگری در این شهر وجود دارد. در یاچه ای به نام مارمیشو که طبیعت بکر و فوق العاده اش همه را شیفته ی خود کرده است. به همراه الی گشت به ارومیه سفر می کنیم تا اطلاعات بیشتری را راجع به این منطقه ی دیدنی بدست بیاوریم:

دریاچه مارمیشو
مطالب مرتبط:
پارک کروکودیل قشم | جاذبه های گردشگری ایران
قبل از مرگ این نقاط عجیب ایران را ببینید

دریاچه مارمیشو در ۴۵ کیلومتری غرب شهر ارومیه و در نزدیکی مرز دو کشور ایران و ترکیه واقع شده است و دریاچه ای است که مانند نگینی درخشان بین کوهستان گیر افتاده است. برای رسیدن به این دریاچه باید از چندین روستا به نام های پسان، بانی و روستای هلانی رد شوید. بعد از آن، به روستای مارمیشو در یک جای کوهستانی و فوق العاده زیبا می رسید و بعد از در پیش گرفتن مسیری که پر از سنگلاخ است دریاچه مارمیشو مانند گوهری آبی رنگ در جلوی چشمانتان برق می زند.

از دریاچه مارمیشو بیشتر بدانید

مارمیشو ۵ هکتار وسعت دارد و دارای عمقی ۵۰ متری و در بعضی از قسمت ها هم بیشتر است و یکی از بهترین منطقه ها برای زندگی ماهی های قزل آلا است. مارمیشو آب خود را از دریاچه ای به نام نازلوچای می گیرد و جدای از ماهی های قزل آلای بیشماری که در آب های آن زندگی می کنند، پوشش درختی آن را که شامل درخت های صنوبر، بید، بلوط و گیاهانی مثل گون، لاله کوهی و شیرین بیان است هم اشاره کرد. یکی از بهترین تفریحاتی که بومی ها و به خصوص توریست ها را به مارمیشو جذب می کند، ماهیگیری در آب های آبی و آرام آن است.

دریاچه مارمیشو ارومیه

یکی دیگر از فعالیت هایی که دریاچه مارمیشو را خاص و البته مشهور کرده، پرورش زنبور عسل در آن است که توسط بومیان واهالی منطقه انجام می شود. عسل های مارمیشو بسیار معروفند و اگر دوست دارید تا طعم واقعی عسل را بچشید باید حتما یکبار آن را امتحان کنید.

اگر از آن دسته افراد خوش ذوق باشید می توانید به جای سفر یکروزه به این دریاچه زیبا، یک چادر بردارید و چند روزی در کنار این منطقه ی خوش آب و هوا اتراق کنید و به عنوان یک قانون همیشگی در طبیعت گردی: الفبای طبیعت گردی: فقط رد پایت را جا بگذار!

دریاچه مارمیشو ارومیه در ارومیه

یکی دیگر از جلوه های خاص این منطقه، حیات جانوری آن با حیواناتی مثل گرگ، روباه و خرگوش و پرنده هایی مثل کبک، شاهین و بلدرچین است.

بهترین زمان بازدید از دریاچه مارمیشو

اگر می خواهید به ارومیه سفر کنید دریاچه مارمیشو را ببینید. پیشنهاد می کنیم که فصل تابستان و ماه گرم سال را برای این کار انتخاب کنید. زمستان های این منطقه بسیار سرد است و علاوه بر آن در زمستان جاده هم یخ زده و هم خطرناک می شود. در سفر به مارمیشو میتوانید چادرهای عشایری که برای ییلاق به آنجا آماده اند را ببینید، این احتمالا بهترین فرصت برای آشنایی با آن ها و نحوه ی زندگی شان خواهد بود.

عشایر دریاچه مارمیشو
مسجد سردار، بنایی بر جای مانده از دوره قاجار در ارومیه
مسجد سردار، بنایی بر جای مانده از دوره قاجار در ارومیه
جاذبه های گردشگری معروف مهاباد
جاذبه های گردشگری معروف مهاباد
دروازه سنگی خوی، اثری به جای مانده از دوران ایلخانی
دروازه سنگی خوی، اثری به جای مانده از دوران ایلخانی
دریاچه دالامپر، گنجینه ای طبیعی در نزدیکی ارومیه
دریاچه دالامپر، گنجینه ای طبیعی در نزدیکی ارومیه