بلیط هواپیما

در استانبول به کدام موزه ها برویم؟

بهترین موزه های استانبول

اگر عاشق هنر و آثار تاریخی هستید شاید یکی از کارهایی که به محض رسیدن به استانبول آن را انجام می دهید رفتن به موزه ها باشد. مطمئنا در سفر چند روزه به این شهر فرصت کافی برای بازدید از همه موزه ها را ندارید برای همین الی گشت چند تا از بهترین موزه های استانبول را به شما معرفی می کنید تا آن ها را در اولویت بازدید قرار دهید، ما را همراهی کنید.

استانبول

موزه ایاصوفیه، محله سلطان احمد

مطالب مرتبط:
قصر توپکاپی استانبول
بهترین موزه های استانبول

شاید اولین جای دیدنی استانبول که به ذهن هر کس می رسد ایاصوفیه با تاریخ طولانی اش باشد. این موزه در زمان امپراتوری بیزانس به مدت ۹۱۲ سال کلیسا و در زمان امپراتوری عثمانی به مدت  ۴۸۲ سال مسجد بود. برای ساخت این موزه همه قطعه های معماری از شهرهای باستانی اطراف سوریه آورده شد و پس از اینکه مدتی را به عنوان بزرگ ترین کلیسای جامع امپراتوری بیزانس گذراند تبدیل به مسجد شد. امروز این بنای جادویی جایی است که می توانید در آن بهترین نمونه های موزائیک های بیزانسی و خوشنویسی های اسلامی را همزمان ببینید. هزینه ورود به این موزه ۳۰ لیره ترکیه است.

موزه ایاصوفیه

موزه کاخ توپکاپی، محله سلطان احمد

کاخ توپکاپی که از سال ۱۴۷۸ به مدت نزدیک به ۴۰۰ سال مرکز اجرائی امپراتوری عثمانی بود جنگ ها، آشوب ها، ترورها و جشن های زیادی را تجربه کره است. امروز این قصر به محلی برای نمایش گنجینه های امپراتوری، اسلحه ها، اشیای مقدس، هدایای دیگر کشورها و … تبدیل شده و هزینه ورود به آن ۳۰ لیره ترکیه است.

موزه کاخ توپکاپی

آب انبار باسیلیکا، محله سلطان احمد

یکی از جالب ترین آثار به جای مانده از امپراتوری بیزانس در قسطنطنیه، آب انبار باسیلیکا است که به دستور امپراتور جوستانیوس یکم ساخته شد. این آب انبار از ۳۳۶ ستون بزرگ تشکیل شده و گنجایش ذخیره ۱۰۰ هزار تن آب را دارد. بعد از فتح استانبول از این آب انبار برای تهیه آب کاخ توپکاپی استفاده می شد. هزینه ورود به به  این آب انبار ۱۰ لیره ترکیه است.

آب انبار باسیلیکا

کاخ دلما باغچه، ناحیه بشیکتاش

بعد از اینکه سلطان عبدالمجید کاخ توپکاپی را در سال ۱۸۵۶ ساخت برای زندگی به این محل آمد اما این کاخ را به لوکسی و راحتی کاخ های پادشاهان اروپایی نمی دانست. برای طراحی این کاخ از ترکیبی از معماری اروپایی و معماری سنتی عثمانی استفاده شده و در آن می توانید ۲۳ اثر از نقاشی های ایوان آیوازوفسکی (نقاش معروف ارمنی- روس) را ببینید. هزینه ورود به این موزه ۳۰ لیره تریکه است.

کاخ دلما باغچه

موزه هنر خوشنویسی ترکی، محله بایزید

این موزه اولین و تنها موزه خوشنویسی در ترکیه است و برای مسلمانان از اهمیت خاصی برخوردار است چون در میان مجموعه های مختلف آن، قرآن های خطی که به خط کوفی، نسخ و … نوشته شده اند هم دیده می شود. در بخش اشیای مقدس این موزه چیزهایی مثل بطری حاوی خاک مقبره پیامبر وجود دارد. ورود به  این موزه رایگان است.

قران خطی

موزه چورا، محله ادیرنکاپی

کلیسای چورا در سال های ۱۲۸۲ تا ۱۳۲۸ در دوره حکومت  Andronikos ساخته شد. موزاییک ها و نقاشی های دیواری این کلیسا آن را آنقدر جذاب و دیدنی کرده که نباید بدون دیدن آن ها استانبول را ترک کنید. موزه هر روز به جز چهارشنبه ها باز و هزینه ورودی اش ۱۵ لیره ترکیه است.

کلیسای چورا

موزه موائیک کاخ بزرگ، سلطان احمد

این موزه در واقع در بخش شمالی حیاط کاخ بزرگ امپراتوری بیزانس قرار دارد و احتمالا در دوره ژوستینین یکم ساخته شد است. موزائیک هاییکه برای تزئین کف این حیاط استفاده شده از طبیعت و زندگی روزانه هستند و مطمئنا ارزش بازدید دارند. این موزه در همه روز هفته به جز دوشنبه ها باز و هزینه ورودی آن ۱۰ لیره ترکیه است.

موزائیک

منبع: atdaa.com

ساخت هتلی در بزرگترین فرودگاه جهان در استانبول
ساخت هتلی در بزرگترین فرودگاه جهان در استانبول
آکواریوم استانبول کجاست و چطور به آنجا برویم؟
آکواریوم استانبول کجاست و چطور به آنجا برویم؟
معرفی هتل مریوت شیشلی استانبول | ۵ ستاره
معرفی هتل مریوت شیشلی استانبول | ۵ ستاره
اینها فقط گوشه ای از زیبایی های استانبول هستند!
اینها فقط گوشه ای از زیبایی های استانبول هستند!