بلیط هواپیما

در این پارک آمریکا خورشید چند سال یکبار به زیر آب می رود!

آبشار آتش در پارک ملی یوسمیت آمریکا

کشور آمریکا دارای چندین پارک ملی است که هر کدام از آنها از نظر پوشش گیاهی و جانوری در دنیا منحصر  بفردند و زیبایی های خود را دارند. یکی از این پارک ها، پارک ملی یوسمیت (Yosemite National Park) نام دارد که طبیعت چشمگیر و حیات وحش بی نظیر آن نه فقط در آمریکا بلکه در دنیا مثال زدنی است. اما این پارک یک فرق اساسی با بقیه ی پارک های ملی دارد، تفاوتی که آن را هم ترسناک و هم عجیب و خاص کرده است. در این پارک ملی، سالی یکبار خورشید به داخل آب می رود! با الی گشت همراه باشید تا با این پدیده ی ترسناک اما واقعی بیشتر آشنا شوید:

آبشار آتش در پارک ملی یوسمیت آمریکا
مطالب مرتبط:
چاه یعقوب در آمریکا، خطرناک ترین مکان روی زمین!
این شهر آمریکا ۱۰۰۰ سال در آتش می سوزد+ تصویر

اگر به آمریکا سفر کنید و یا پیگیر خبرهای آن باشید، می بینید که در هر سال در یک زمان خاص، عکاسان مشهور سرتاسر دنیا به پارک ملی یوسمیت در آمریکا می روند و در آنجا ازدحام می کنند تا از یک پدیده ی طبیعی و باورنکردنی که به «آبشار آتش» معروف است، عکاسی کنند. شما هم به عکس بالا نگاه کنید، چه می بینید؟

در نگاه اول وقتی که به این عکس نگاه می کنید، اینطور به نظر می رسد که گدازه های آتش از بالای صخره ای عمودی به نام صخره ال کاپیتان  در حال درخشش و برافروختگی است، در حالیکه این طور نیست. این پدیده ی  نادر به نام آبشار آتش در پارک ملی یوسمیت آمریکا زمانی اتفاق می افتد که خورشید در حال غروب، در آبشاری به اسم آبشار دم اسب (Horsetail) منعکس می شود.

عکس آبشار آتش در پارک ملی یوسمیت آمریکا

خانم سنجیتا دی، یک نورولوژیست و عکاس معروف است که سال قبل به پارک ملی یوسمت رفت و این پدیده ی نادر را دید و از آن عکاسی کرد. او در این باره می گوید: وقتی این آبشار برافروخته را از نزدیک می دیدم، نمی توانستم چیزی را که می بینم باور کنم. فقط ۱۰ دقیقه با چشم های کاملا باز نشستم و از چیزی که در جلوی صورتم می دیدم شگفت زده شدم. وقتی که تمام شد، در چشمان من و بقیه ی افرادی که در کنارم بودند، اشک حلقه زد، بعضی از آنها دست زدند و بقیه از اینکه توانسته بودند بعد از چندین سال فرصت این را بدست آورند و ین پدیده را ببینند، شوکه شده بودند.

پدیده آبشار آتش در پارک ملی یوسمیت آمریکا

به همین دلیل است که می گویند خورشید به زیر آب رفته، چون دیدن این پدیده دقیقا همین موضوع را یادآور می شود.

در فوریه ی هر سال، خورشید در نقطه ای از آسمان قرار می گیرد که یک زاویه ی خاص را با آبشار دم اسب در این پارک ایجاد می کند. البته این، شرط لازم رخداد این پدیده است اما کافی نیست، شرط کافی آن، مناسب بودن شرایط جوی و آب و هوایی است.

در ماه فوریه، در بالای صخره ی ی ال کاپیتان مقدار بسیار زیادی برف وجود دارد، بعد دمای هوا باید به اندازه ای باشد که تمام این برف ها را آب کند و از ارتفاع ۱۵۷۰ فوتی، به زمین بیندازد. آسمان هم باید به اندازه ی کافی صاف باشد چون حتی یک تکه ابر می تواند باعث جلوگیری از تابش اشعه ی خورشید شود.

آبشار آتش در پارک یوسمیت آمریکا

با توجه به خشکسالی هایی که در این چند سال وجود داشته است، مدت کمی است که آبشار آتش در پارک ملی یوسمیت آمریکا دوباره دیده می شود. خانم سنجیتا درباره ی تجربه اش اضافه می کند: وقتی به این پارک رفتم، عکاسانی را دیدم که می گفتند ۱۱ سال متوالی است که به این پارک می آیند تا این پدیده را ببینند اما در این ۱۱ سال فقط ۲ بار توانسته اند آن را ببینند.

سفر به همیلتون، پایتخت آبشارهای جهان
سفر به همیلتون، پایتخت آبشارهای جهان
تنها معدن الماس جهان که ورود عموم به آن آزاد است!
تنها معدن الماس جهان که ورود عموم به آن آزاد است!
راهنمای سفر به کوبا
راهنمای سفر به کوبا
این خانه تله موش ارواح است!
این خانه تله موش ارواح است!