alexaa

راهنمای حمل و نقل در شانگهای (قسمت اول)

سیستم رفت و آمد در شانگهای

حمل و نقل در شهر شانگهای Shanghai چین نسبتا ارزان و بسیار متنوع است. افرادی که با وسایل نقلیه عمومی مشکلی ندارند و به سادگی از سفرهای کوتاه درون شهری خود با این وسایل نقلیه لذت می برند، می‌توانند از اتوبوس و مترو استفاده کنند. این راه می تواند کم دردسرتر بوده و صرفه اقتصادی نیز در برداشته باشد. با این حال اگر افرادی از شلوغی و مکان های بسته مثل مترو در هراس هستند و احساس ناراحتی می‌کنند، استفاده از تاکسی یک گزینه عالی و باز هم نسبتا ارزان محسوب می شود. برای افرادی که سفری خاص به این شهر دارند و یا سفر شان تجاری است، اتومبیل خصوصی کرایه ای وجود دارد که با پرداخت کرایه روزانه می توانند کل روز اتومبیل را با راننده یا بدون راننده در اختیار داشته باشند. با الی گشت همراه باشید تا درباره این موضوع راهنماییتان کنیم.

مطالب مرتبط:
۵ جاذبه ی ناشناخته ی شانگهای
دنیای فوق العاده ی دیزنی لند در شانگهای

تاکسی در شانگهای

کرایه پایه برای هر تاکسی در شهر شانگهای یازده (رنمینبی RMB  پول رسمی در داخل چین) است. با این مقدار پول، شما می توانید تقریبا به یک یا دو منطقه از شانگهای را با تاکسی سفر کنید. قابل توجه است که اگر شما نمی خواهید در ترافیک بمانید، برای ۳ کیلومتر اول کرایه افزایش پیدا نمی کند. با این حال زمان بر افزایش کرایه نیز تاثیر می گذارد و اگر شما در ترافیک گیر کنید کرایه سریعتر از سه کیلومتر افزایش پیدا خواهد کرد. لازم به ذکر است که کرایه پایه تاکسی پس از ساعت یازده شب به ۱۴ رنمینبی (یکی از واحدهای پول چین) افزایش پیدا می‌کند.
قیمت نسبتا ارزان تاکسی و راحتی سفر با آن ها باعث شده تا این وسیله نقلیه در بین مردم محبوب باشد و بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. این امر به ویژه در فصل های پائیز و زمستان و زمان بارش برف و باران بیشتر احساس می شود.
اگر شما در یک هتل اقامت داشته و برای سفر داخلی با دیگر وسایل دچار مشکل بوده‌اید و عجله دارید، بهتر است که از دربان هتل بخواهید برای شما تاکسی بگیرد. هزینه تاکسی برای اینکه به محل شما بیاید ۴ رنمینبی بیشتر است و در کل باید ۱۵ رنمینبی پرداخت کنید. علاوه بر این باید بدانید که ترافیک در شانگهای بسیار زیاد و وحشتناک بوده و اگر زمان برایتان مهم است، مترو می تواند گزینه بهتر و مطمئن تری باشد.

تاکسی های شانگهای

در سطح شهر شانگهای شرکت های تاکسی رانی بسیاری با تاکسی های آبی رنگ وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. جالب است که در این شهر راننده های تاکسی ها دارای یک شماره و یک رتبه هستند. شماره راننده نشان دهنده این است که این راننده چه مدت زمان است که با شرکت تاکسی رانی همکاری کرده  و در خدمت آن است و در صورتی که شماره تاکسی، هر شماره ای بالای ۲۳۰ هزار باشد، شما باید انتظار داشته باشید که ممکن است راننده تاکسی مورد نظر یا با آرامش رانندگی نکند و یا  مسیر را اشتباه رود چرا که سابقه او در تاکسی رانی کم است. رتبه هر راننده نیز نشان دهنده دانش زبان انگلیسی آن راننده است. باید گفت که بیشتر رانندگان تاکسی در شهر شانگهای رانندگانی صادق هستند و اگر دستگاه کیلومتر شماره آنها کمی سریعتر از حد معمول بچرخد که البته به ندرت اتفاق می‌افتد، آن را عنوان می‌کنند.
بر اساس تجربه، تنها تاکسی هایی که شما باید قطعا از آنها دوری کنید، تاکسی هایی هستند که در فرودگاه و یا ایستگاه های راه آهن خارج از صف تاکسی ها توقف کرده اند و منتظر مسافر هستند.
دو نکته بسیار مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که یک؛ کارت هتلی که در آن اقامت دارید با ذکر آدرس نوشته شده به خط چینی را همیشه به همراه داشته باشید. چرا که اگر حتی شما نام هتل و آدرس را درست هم تلفظ کنید به جهت نوع لهجه به احتمال زیاد راننده متوجه نمی شود و دچار مشکل خواهید شد. و نکته دوم؛ ، با وجود این که به نظر می رسد در سطح خیابان های شهر شانگهای هیچ قانونی وجود ندارد، نگران نباشید و اطمینان داشته باشید که سفر امنی را خواهید داشت چرا که در بین رانندگان این شهر، قانون ناگفته ای وجود دارد که باعث می شود همه چیز به خوبی پیش رود. فقط شما کمربند خود را بسته و با آرامش بنشینید و از سفر خود لذت ببرید.

حمل و نقل در شانگهای

مترو در شانگهای

متروی شانگهای بسیار وسیع و قابل اطمینان برای سفر در سطح شهر است. این وسیله بسیار ارزان، سریع، تمیز و سهل الوصول بوده و قیمت آن بین ۳ تا ۷ رنمینبی است. در نزدیکی غرفه های بلیط فروشی مترو، نقشه هایی به زبان انگلیسی وجود دارد که مسیر و مقصد ها را نشان داده و به آسانی می توان مسیر مورد نظر را به کمک آن ها انتخاب کرد. دستگاه های خودکاری که پس از غرفه های بلیط فروشی در مترو  وجود دارند نیز به زبان انگلیسی هستند. فقط باید مسیر سفر را انتخاب کرده و به ایستگاه مورد نظر منتقل شوید. همه ماشین آلات در متروی شانگهای هم اسکناس و هم سکه می پذیرند. همچنین شما می توانید کارت حمل و نقل عمومی شهر شانگهای را از باجه های بلیط فروشی خریداری کرده و در تمام بخش های مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید. لازم به توضیح است که خود این کارت حمل و نقل رایگان است و تنها باید برای سپرده داخل آن ۳۰ رنمینبی پرداخت کنید. داشتن این کارت ها در زمان اوج شلوغی شهر بسیار مهم است چرا که دیگر نیازی به منتظر ماندن در صف طولانی قسمت باجه های بلیط فروشی ندارید.
در نظر داشته باشید، سیستم مترو شانگهای در حال گسترش بوده و در حال حاضر دارای تنها ۵ خط است که با همین مسیرها تعداد زیادی از مردم شهر جابه جا می شوند. لازم به ذکر است که در ساعات اوج شلوغی، ممکن است مترو غیر قابل تحمل باشد و در صورتی که تحمل ازدحام شدید آن را ندارید در این ساعات از دیگر وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

مترو شانگهای

اتوبوس در شانگهای

در شهر شانگهای، اتوبوس های عمومی در دو نوع عادی و کولر دار وجود دارند که هزینه نوع اول یک یوان و هزینه نوع دوم دو یوان است. سیستم اتوبوس های عمومی این شهر بسیار گسترده است اما متاسفانه برچسب نشانه ایستگاه های این اتوبوس ها معمولا به خط چینی نوشته شده اند. اگر شما راهنما و یا فردی را دارید که بتواند در پیدا کردن اتوبوس مورد نظر کمک کند، اتوبوس نسبت به مترو راحت تر و نسبت به تاکسی ارزان تر است.

در اینجا مسیرهای اتوبوس های فرودگاه شانگهای به همراه قیمت آنها ذکر می شود:

  • فرودگاه پو دونگ Pu Dong Airport به فرودگاه هنگ کیاوو Hong Qiao Airport با قیمت ۲۲ RMB (رنمینبی)
  • فرودگاه پو دونگ به مرکز نمایشگاه شانگهای (نزدیک ریتز کارلتون Ritz Carlton یا میدان مردم) با قیمت ۱۹ RMB
  • فرودگاه پو دونگ به جاده زون یی Zun Yi Road با قیمت ۲۰ RMB
  • فرودگاه پو دونگ به جاده جیانگ وان شرقی با قیمت ۱۸ RMB
  • فرودگاه پو دونگ به ایستگاه راه آهن شانگهای با قیمت ۱۸ RMB
  • فرودگاه پو دونگ به جاده تائو پو Tao Pu Road (ایستگاه راه آهن غربی شانگهای) با قیمت ۱۸ RMB
اتوبوس شانگهای

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد