راهنمای کامل استفاده از گوگل ارث

راهنمای استفاده از گوگل ارث «google earth»

کمتر کسی است که این روزها نام گوگل ارث را نشنیده باشد! نرم افزاری پیشرفته که کره زمین را به صورت ۳ بعدی شبیه سازی کرده و با استفاده از ماهواره های قرار گرفته شده در جو زمین هر چند وقت یکبار تصاویر موجود از کره زمین را به روزرسانی می کند. به عبارت ساده تر اگر بخواهیم بگوییم این طور بیان می شود که با استفاده از این نرم می توانید کاملا مسلط کره زمین را از بالا تماشا کنید. در واقع وقتی وارد نرم افزار گوگل ارت می شوید کره ی زمین را مشاهده خواهید کرد که در آن اقیانوس ها و خشکی ها به صورت سه بعدی قرار دارند و با کمک ماوس می توانید آن را به چرخش درآورید تا محلی را که در آن زندگی می کنید را بیابید و سپس با زوم بر روی نقطه ی مورد نظرتان شهرها، ساختمان ها، کوچه ها و سایر جزئیات محل زندگی خود را به صورت سه بعدی تماشا کنید. با توجه به این که این نرم افزار بسیار کاربردی و مورد استفاده بسیاری از افراد در سراسر جهان از جمله ایرانیان است. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم راهنمای استفاده از گوگل ارث را خدمتتان ارائه دهیم تا با این نرم افزار کاربردی بیشتر آشنا شوید.

راهنمای استفاده از گوگل ارث

مختصری درباره گوگل ارث

مطالب مرتبط:
قابلیت جدید گوگل ترنسلیت در خدمت مسافران
راهنمای کامل استفاده از گوگل مپ
ورود گوگل به حوزه گردشگری با معرفی ابزار تراول ترندز

گوگل ارت برنامه ای کاربردی به منظور دریافت و مشاهده اطلاعات جغرافیایی جهان است که توسط شرکت کی هول ساخته شد و امکان مشاهده زمین را با ارائه نقشه سه بعدی از زمین را برای مخاطبان فراهم می آورد. از این برنامه برای مشاهده تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده توسط شرکت های satellite imagery و aerial photography و GIS 3D از سراسر زمین استفاده می ‌شود؛ علاوه بر موارد گفته امکان دیدن نقشه جاده ها و خیابان های شهرها و روستای های مختلف در جهان با استفاده از این برنامه وجود دارد.

با گوگل ارت و در فضای مجازی می ‌توان به همه جای زمین پرواز کرد و تصاویر ماهواره ‌ای، نقشه‌ ها، پستی ‌و بلندی‌ ها، و ساختمان ‌های سه ‌بعدی، کهکشان ‌های خارج از جوّ زمین و ژرفای اقیانوس‌ها را مشاهده نمود. از دیگر امکانات این برنامه، جستجوی هتل‌ ها، رستوران‌ ها و دیگر اماکن مختلف است. در ادامه راهنمای استفاده از گوگل ارث می توانید بیشتر با این برنامه کاربردی آشنا شوید.

راهنمای استفاده از گوگل ارث

آشنایی با بخش های مختلف گوگل ارث

Toolbar: در گزینه نوار ابزار برنامه را که گزینه های آن پرکاربرد بوده را می توانید فعال نمایید.

Untitled-2

Sidebar: برای فعال کردن این گزینه می توانید آن را در سمت چپ برنامه فعال نمایید که بخش های بسیار مهمی را شامل می شود که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد. ضمنا می توان آن را با استفاده از گزینه موجود در نوار Toolbar هم نمایش داد یا غیر فعال نمود.

۳ بخش اصلی Sidebar شامل Search , Places , Layers می شود، که در واقع می توان گفت بخش های پرکاربرد این برنامه می باشند.

Full Screen: برای این که برنامه را به صورت تمام صفحه مشاهده کنید می توانید از دکمه F11 استفاده کنید.

Show Navigation: در این بخش از برنامه کاربردی گوگل ارت می توانید ابزارهای مرور سطح زمین را فعال یا غیر فعال کنید و بجای استفاده از این ابزار از خود ماوس نیز استفاده کنید.

2

Overviwe Map: یک نقشه ی کوچک در سمت راست پایین برنامه ی گوگل ارث به نام Overview map وجود دارد که موقعیت شما را در جهان نشان می دهد، تنظیمات مربوط به ابعاد آن در منوی Tools گزینه Option است.

Scale Legend: با استفاده از این ابزار می توانید مقیاس خطی کوچکی را در سمت چپ پایین برنامه داشته باشید. در مواقعی که می خواهید از کره زمین عکس تهیه کنید آن را فعال نمایید تا مقیاس عکس شما مشخص شود.

Atmosphere: اتمسفر سطح زمین را نمایش می دهد، توصیه می کنم آنرا فعال کنید نمای بهتری دارد.

Sun: با استفاده از این قابلیت می توانید موقعیت دقیق شب و روز در کره زمین را متوجه شوید. توجه داشته باشید که حتما تاریخ و ساعت رایانه شما باید تنظیم باشد در غیر این صورت باید برنامه گوگل ارث را ببندید و بعد از تنظیم ساعت تاریخ برنامه را اجرا نمایید. شما می توانید این گزینه را از نوار ابزار (Toolbar) هم فعال نمود.

استفاده از گوگل ارث

Status Bar: این گزینه به منظور فعال نمودن نوار وضعیت استفاده می شود، مواردی که روی آن نمایش داده می شود شامل مختصات و ارتفاع محلی است که موس روی آن قرار گرفته، ارتفاع رویت سطح زمین و میزان بارگزاری دیتا در رایانه شما می باشد. تنظیم واحدهای آن از منوی Tools گزینه Option قابل تغییر می باشد.

111

Grid: با این گزینه می توانید سطح کره زمین را به صورت مختصات بندی شده تقسیم کنید. جهت انتخاب سیستم مختصاتی به منوی Tools گزینه Option مراجعه نمایید.

Make this my Start location: برای تنظیم کردن گوگل ارث بر روی مکان مورد نظرتان مراحل زیر را باید طی کنید.

۱- به منطقه ای که میخواهید بروید.

۲- در همان نقطه این گزینه را انتخاب نمایید.

۳- می بیند که در نوار Sidebar در قسمت Places یک Placemark با اسم Starting Location ایجاد شده است.

3

Historical Imagery: در برخی شهرهای مهم عکس های سطح زمین در چند سال گذشته هم موجود است با استفاده از این گزینه می توان آنها را نمایش داد.همچنین می توان این گزینه را از نوار ابزار (Toolbar) هم فعال نمود.

Water Surface: در صورت فعال بودن این گزینه سطح آب های دریاها و اقیانوس ها با موج های زبیایی نمایش داده می شود؛ توصیه می کنم آن را فعال کنید تا نمای بهتری داشته باشد.

Explore: با استفاده از این گزینه می توانی بجای دیدن سطح زمین (Earth) از دیدن آسمان (Sky) و یا مریخ (Mars) و یا ماه (Moon) لذت ببرید، این گزینه نیز در نوار ابزار (Toolbar) موجود می باشد.

Reset: گزینه ی Reset در نسخه ۶ گوگل ارث ارائه شده و این گزینه به کاربران کمک می کند تا از شرایط گیج کننده ای که در تشخیص شما یا جنوب و یا در زاویه دید با مشکل مواجه شده اید رها خواهید شد.

  • گزینه Tilt زوایه نگرش به سطح زمین را از حالت افقی به عمودی تغییر می دهد.
  • گزینه Compass کره زمین را آنقدر می چرخاند تا شمال، بالا قرار گیرد.
  • گزینه سوم هر دو کار بالا را همزمان انجام  می دهد.
7

آموزش Navigation در گوگل ارث

ابزار Navigation را می توانید از طریق منوی View فعال یا غیر فعال نمایید. این ابزار در واقع یک دوربین در دستان شما است که با آن می توانید دوربین های فرضی جهت مشاهده ی کره زمین را جابه جا کنید و هر نقطه از زمین را که خواستید، مشاهده کنید. حلقه بیرونی باعث می شود دوربین فرضی حول محور دید خود بچرخد و با کلیک بر روی حرف N دوربین را آنقدر می چرخاند تا شمال در بالا قرار گیرد. این ابزار دوربین فرضی را در هر زاویه و با هر ارتفاعی جابه جا می نماید. این قابلیت در نسخه ۶ گوگل ارث در اختیار کاربران قرار گرفته است و معادل آن گزینه Street View در بخش Layers نسخه ۵ می باشد. البته برای این کار شما می توانید از ماوس هم استفاده کنید که راحت تر است.

کلیدهای میانبر در گوگل ارت

معرفی برخی از کلیدهای میانبر در راهنمای استفاده از گوگل ارث

کلیک چپ+Shiftمعادل استفاده از کلیک وسط در جدول بالا می باشد.
کلیک چپ+ Ctrlاین ابزار در حالی که دوربین فرضی در یک نقطه از فضا بنحوی ثابت استقرار یافته نسبت به تغیر زوایه آن اقدام می کند.
چرخ موس + Shiftاین ترکیب، تغییر Tilt زوایه نگرش به زمین را باعث می شود و می توان در حالی که خط افق روئیت می گردد به زمین نگاه کرد.
چرخ موس +Ctrlاین ترکیب، کره زمین را حول محور دید شما می چرخاند.
گوگل ارث

کار با بخش های Sidebar

جستجو (Search): امکان جستجوی مکانها بر اساس نام، آدرس و موقعیت جغرافیایی وجود دارد.

مکانها (Places): الیه های ایجاد شده توسط کاربر و یا داده های اضافه شده با سایر فرمتها و یا GPS در این قسمت ظاهر می شود.

لایه ها (Layers): در این قسمت لایه های مختلفی از قبیل مدل رقومی ارتفاعی زمین، جاده ها، ساختمان ها، مرزهای سیاسی  و ساختمان های سه بعدی به منظور گویاسازی بهتر عوارض و مکان ها در تلفیق با تصاویر ماهواره ای قرار داده شده است که کاربران می توانند برحسب نیاز آنها را فعال یا غیر فعال نمایند. بعنوان مثال چنانچه بخواهیم نمایش سه بعدی از سطح زمین بر روی تصاویر داشته باشیم حتما باید الیه مدل رقومی ارتفاعی زمین فعال باشد.

رزرو بلیط هواپیما
گوگل مپس یا دیگر اپلیکیشن های مسیریابی در اندروید؟!
۳ اپلیکیشن برتر برای سفرهای گروهی
امنیت منازل با یک جعبه کوچک امکان پذیر می شود
فایرفاکس جایگزینی شایسته برای گوگل کروم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code