راه آهن های قدیمی بریتانیا چه شکلی بودند؟

مسیرهای چوبی واگن در بریتانیا

۲۰۰ سال قبل از اینکه در سال ۱۸۲۵ اولین لوکوموتیو بخار شروع به کار کند و مسافران را از ایستگاه راه آهن شهر نیوتن ایکلیف انگلیس حمل کند مهندسان بریتانیایی مسیرهای چوبی ای را در سراسر جزیره قرار داده بودند تا معادن زغال سنگ را به اسکله ها وصل کند. به این مسیرها که اولین مسیر ریلی واقعی جهان بودند واگن راه می گفتند. برای آشنایی بیشتر با واگن راه های بریتانیا در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

واگن راه های بریتانیا
مطالب مرتبط:
 مترسک های ترسناکی در بریتانیا که واقعی به نظر می رسند! 
روستاهای عجیبی که فقط در بریتانیا پیدا می شوند!

شاید فکر کنید حمل و نقل ریلی از همین چند سال پیش شروع به کار کرده اما تاریخ آن خیلی بیشتر از چیزی است که فکر می کنید. راه آهن یک مسیر آماده است که قطارها فقط باید از روی همان بگذرند و از آن منحرف نشوند برای همین است که ساخت راه آهن به دوره ی روم و یونان باستان برمی گردد، در آن زمان دو کانال موازی بر روی سنگ ها و صخره ها ایجاد می شد تا گاری ها روی این مسیر مشخص حرکت کنند. یکی از مهمترین این مسیرها در باریکه ی خاکی کورینتوس قرار دارد، مسیری که در سال ۶۰۰ قبل از میلاد ساخته شد و تا یک سال بعد از میلاد استفاده می شد.

راه آهن چوبی

درقرون وسطی از واگن های چوبی برای حمل زغال استفاده می شد و واگن ها بر روی این مسیرهای چوبی حرکت می کردند. برای اولین بار در راه واگن والتون در شرق انگلیس که در سال ۱۶۰۴ ساخته شد از فلنج ها برای نگه داشتن چرخ ها روی ریل استفاده شد این مسیر اولین مسیر واگنی بود که بر روی سطح زمین وجود داشت. این واگن‌ها زغال سنگ را از معادن به فاصله ی سه کیلومتری می بردند و با اسب کشیده می شدند. از آنجا این زغال ها از مسیرهای جاده ای به پل ترنت و سپس با قایق به اطراف برده می شدند. این مسیرها که حمل و نقل زغال را خیلی راحت تر می کردند به مهمترین وسیله ی حمل و نقل زغال در بریتانیا تبدیل شدند .تا شروع انقلاب صنعتی، ریل ها از چوب ساخته می شدند با گذشت زمان روی آن ها با آهن پوشانده شد تا عمرشان طولانی تر و اصطکاکشان کمتر شود.

واگن های قدیمی

عبور از ره واگن هایی که فقط اسب ها بر روی آن ها رفت و آمد می کردند به سمت راه آهن هایی که قطارهای بخار از رویشان می گذشتند یک تغییر و تحول تدریحی بود. اولین قطار بخار در سال ۱۸۰۴ بر روی مسیر ریلی حرکت کرد، در آن زمان همچنان شک و شبهه وجود داشت که آیا چرخ هایی با سطح صاف می توانند به درستی بر روی ریل های صاف راه بروند یا نه. جورج که اولین لوکوموتیو را در سال ۱۸۱۳ ساخت نشان داد که هیچ مشکلی در حرکت قطارها به وجو نمی اید.

راه واگن

در سال ۱۸۲۵، دو راه آهن دارلینگتون و استوکتون کامل شدند. در ۲۷ سپتامبر همان سال حدود ۴۵۰ تا ۶۰۰ نفر در واگن های خالی ایستگاه  کوچک شهر نیوتن که قبلا برای حمل زغال بود نشستند و لقب اولین مسافران قطارهای بخار جهان را گرفتند.

زیباترین پارک های ملی بریتانیا که حتما باید دید
زیباترین پارک های ملی بریتانیا که حتما باید دید
چرا پنجره ی این خانه ها با آجر پوشانده شده؟
چرا پنجره ی این خانه ها با آجر پوشانده شده؟
حقایقی جالب و شگفت انگیز در مورد جنگ ۱۸۱۲
حقایقی جالب و شگفت انگیز در مورد جنگ ۱۸۱۲
گردشگری بریتانیا در مسیر رکوردشکنی دوباره
گردشگری بریتانیا در مسیر رکوردشکنی دوباره

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code