رنگین کمان عجیبی که در آسمان برعکس می شود + تصاویر

رنگین کمان برعکس

یکی از زیباترین جلوه های طبیعت و پدیده های طبیعی ای که در دنیا اتفاق می افتد، رنگین کمان است. رنگین کمان هفت رنگی که بعد از باران پدیدار می شود و در هر جایی که باشد فضا را رویایی می کند. اما آیا تا حالا رنگین کمان برعکس دیده بودید؟ رنگین کمانی که به جای اینکه دوطرف آن روی زمین و کمان آن به طرف آسمان باشد، کاملا بر عکس است و پشت آن به طرف زمین و ۲ طرف آن در آسمان باشد؟ درست شبیه یک لبخند…  بعضی از افراد به این پدیده، پدیده ی رنگین کمان برعکس می گویند اما در واقع این طور نیست و اصلا رنگین کمان نیست. در ادامه همراه الی گشت باشید تا ببینیم این پدیده دقیقا چیست و چطور اتفاق می افتد.

رنگین کمان برعکس
مطالب مرتبط:
عجیب ترین پدیده های طبیعی دنیا را بشناسید
پدیده ای شگفت، درخت اکالیپتوس رنگین کمانی! + تصویر

واقعیت این است که مردم به این پدیده، رنگین کمان برعکس می گویند در صورتی که درست نیست چون  مثل رنگین کمان، این پدیده متشکل نورهایی که بواسطه ی مه و یا قطرات باران بوجود آمده باشد، نیست . این پدیده در واقع در اثر شکست کریستال های یخ در ارتفاع های بالا که در میان ابرها رخ می دهد، اتفاق می افتد. در واقع عبارت درستی که می توان برای این پدیده ی هواشناسی به کار برد، «پدیده ی طاق برعکس» است و که از نظر علم هواشناسی، در دسته ی هاله های آسمانی قرار می گیرد.

پدیده ی طاق برعکس چگونه شکل می گیرد؟

برای بوجود آمدن طاق برعکس، کریستال های یخ باید در جهتی به سمت خورشید باشند. بعد نور و اشعه های خروشید از داخل این کریستال های یخ عبور می کند و از سمت منشوری آن خارج می شود. برای این که این موضوع اتفاق بیفتد، خورشید باید در ارتفاعی پایین تر از ۳۲ درجه باشد که باعث می شود تا نور خورشید از کریستال ها با کمترین درجه ی انحراف وارد و خارج شود.

پدیده رنگین کمان برعکس

البته برای رخداد این پدیده، هوا هم باید در شرایط مناسبی باشد تا تکه های یخ بتوانند در جهت درست با خورشید قرار بگیرند. این شرایط فقط در زمانی حاصل می شود که اغتشاشات هوایی در حداقل ترین حد ممکن باشد.

در کجای رنگین کمان برعکس و یا طاق برعکس ببینیم؟

پدیده ی طاق برعکس یا همان رنگین کمان برعکس به گفته ی خیلی ها، در شرایطی که هوا بسیار سرد باشد بهتر رخ می دهد و به همین دلیل در مناطقی که خارج از قطب شمال و یا قطب جنوب باشد به ندرت دیده می شود هر چند که بعید نیست.

عکس رنگین کمان برعکس

یکی از اهالی منچستر انگلستان این پدیده را دیده است و درباره ی تجربه ی خود می گوید:

در فروشگاه نشسته بودم و در حال صرف ناهار بودم. بعد از اینکه ناهارم تمام شد، به خارج مغازه آمدم و با کمال تعجب در جلوی چشمانم رنگین کمان برعکس دیدم! واقعا شگفت انگیز بود و تا قبل از آن هیچ وقت چنین چیزی ندیده بودم حتی مطمئن نبودم که آن نورهای رنگی در آسمان دقیقا چه هستند و به نظرم مورد مشکوکی آمد.

رنگین کمان برعکس در انگلستان

خوب است یک حقیقت در مورد رنگین کمان بدانید که در مورد رنگین کمان برعکس هم صادق است، همیشه در همه جا یاد گرفته ایم که رنگین کمان ۷ رنگ دارد. در واقع تعداد رنگ های دیده شده در رنگین کمان کاملا به این موضوع بستگی دارد که چطور به آن نگاه کنید. ۷ رنگ قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش رنگ های طیف مرئی رنگین کمان هستند که در بین این ها قرمز بیشترین طول موج و بنفش کمترین طول موج را دارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد