alexaa

با این روش ها در صف های شلوغ جاذبه ها معطل نشوید

چگونه از صف و شلوغی‌ مکان های گردشگری رها شویم؟

همیشه ایستادن در صف های شلوغ برای دیدن جاذبه های مورد علاقه مان یک دغدغه است. گاهی برای دیدن این جاذبه های باید ساعت ها در صف بایستیم و زمانمان را هدر دهیم. اما ما برای حل این مشکل پای صحبت های یک گردشگر حرفه ای به اسم ریک استیوز نشستیم که با راه حل هایی که ارائه می دهد در سفر زمان زیادی را می توانید ذخیره کنید و دیگر نیازی نیست نگران صف ها و مکان های شلوغ باشید، با الی گشت همراه باشید تا با هم این نکات را مرور کنیم.

مطالب مرتبط:
تجربه های سفر یک فرد معلول اما حرفه ای
۱۷ نکته برای یک مسافر حرفه ای
صف

برج ایفل، کلیسای سیتین (Sistine Chapel) و صومعه وست مینستر (Westminster Abbey) دلایل آمدن شما به اروپا هستند، این موارد همچنین دلیل آمدن میلیون‌ها توریست دیگر به این مکان ها نیز هستند. هیچ ‌چیزی به‌اندازه ‌این‌که برای دیدن یک مکان گردشگری مجبور به چند ساعت ایستادن در صف در یک اتاق کهنه باشید یا در زمان دیدن شاهکار میکلانژ (Michelangelo) به دوبینی دچار شوید، شوق گردشگری را در شما از بین نمی‌برد. اگر از قبل برای این منظور برنامه‌ ریزی کنید، جاذبه مدنظر شما موجب ناامیدتان نخواهد شد.
تا آنجایی که من می‌دانم، گردشگران در دو رده هوش طبقه ‌بندی می‌شوند: کسانی که در صف می ‌ایستند و کسانی که در صف نمی ‌ایستند. اگر از قبل برنامه ریخته باشید آنگاه می‌توانید تقریبا از تمامی صف‌هایی که یک گردشگر باید در آن‌ها عذاب بکشد پرهیز کنید. ترفندهای زیر، رازهای مخفی نیستند بلکه تنها یک راهنمای به ‌روز هستند که می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید.

همه‌چیز به زمان ‌بندی بازمی‌گردد

در هر شهری تعدادی از جاذبه‌های گردشگری وجود دارند که ممکن است در یک روز مشابه (معمولا یکشنبه، دوشنبه یا سه ‌شنبه) تعطیل باشند. در فصل‌های اوج ورود گردشگران، هر یک از این مکان‌های گردشگری در زمانی که تقریبا همه کسب ‌وکارهای دیگر شهر تعطیل هستند، بازخواهند بود و بدون شک بسیار شلوغ خواهند شد. برای نمونه کاخ ورسای در روزهای سه ‌شنبه و زمانی که بیشتر موزه‌های پاریس تعطیل هستند، بسیار شلوغ است.
بسیاری از موزه‌ها یک روز در ماه رایگان هستند که این فرصتی عالی برای افراد بومی فراهم می‌کند تا بتوانند به این موزه‌ها آمده و بدون پرداخت هزینه، بخش‌های مختلف آن را مشاهده کنند. با این ‌وجود برای گردشگران بدون شک پرداخت پول بلیت جهت پرهیز از شلوغی روزهای رایگان موزه، مقرون ‌به ‌صرفه خواهد بود. کلیسای سیتین در روزهای بازدید رایگان خود که آخرین یکشنبه ماه هستند، بیشتر از یک مکان گردشگری شبیه به کنسرو ساردین به نظر می‌رسد.

صف های شلوغ گردشگری

بهتر است که یا خیلی زود به برخی از جاذبه‌های گردشگری محبوب بروید یا این‌که خیلی دیر به این مکان‌ها مراجعه کنید. این امر به ‌صورت ویژه‌ای برای مکان‌هایی که تورهای گردشگری بزرگ و اتوبوس‌های حامل توریست‌ها به آن‌ها مراجعه می‌کنند، صادق است. قلعه رویایی نوی شواین اشتیان (Neuschwanstein) در آلمان در ساعت ۸ صبح بسیار خلوت است و راهنماهای این مکان به‌راحتی در خدمت شما خواهند بود. کافی است یک ساعت دیر کنید تا با صفی طولانی برای خرید بلیت یا حتی اتمام بلیت پس از ایستادن در صف روبرو شوید.
بسیاری از جاذبه‌های گردشگری در دو شب در طول هفته تا دیروقت باز هستند که این زمان‌ها نیز ساعاتی بسیار دلپذیر برای مراجعه به این مکان‌ها به‌حساب می‌آیند. برای نمونه نگارخانه مدرن تیت (Tate Modern) در لندن در روزهای جمعه و شنبه تا ساعات پایانی عصر باز است و می‌توانید در این زمان‌ها از نزدیک و به‌تنهایی به تماشای کارهای آنری متیس (Matisse) و سالوادور دالی (Dalí) بنشینید زیرا در این ساعت‌ها بیشتر گردشگران این مکان را ترک کرده‌اند و به دنبال شام خوردن هستند یا این‌که در اتاق خود در هتل هستند. من در چنین شرایطی به‌تنهایی به اطراف سرک می کشم و بهترین کارهای هنری اروپا را در یک آزادی هنری ویژه تجربه کردم.

میان‌برها

معمولا حتی در شلوغ ‌ترین مکان‌های گردشگری نیز یک استراتژی یا مسیر میان ‌بر وجود دارد که می‌تواند شما را از شلوغی جدا کند. این راهکارها ممکن است شامل ورودی‌هایی با صف کوتاه‌تر، تورهای گردشگری با امکان رزرو در آخرین لحظات یا مکان‌هایی بهتر برای خرید بلیت و یا یک بلیت گشت ‌وگذار کلی با مزایای پرهیز از ایستادن در صف (که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد) باشند.
ورودی اصلی موزه لوور و هرم شیشه‌ای آن در شرایطی که در یک صف طولانی برای عبور از درگاه چک امنیتی منتظر هستید، چندان جذاب به نظر نمی‌رسند. شما نمی‌توانید چک امنیتی در زمان ورود را دور بزنید ولی اگر از ورودی زیرزمینی استفاده کنید، به علت شلوغی کمتر، صفی کوتاه‌تر را پیش روی خود خواهید داشت.

صف های شلوغ

در شهر میلان نیز می‌توانید یک تور اتوبوس سواری را انتخاب کنید که شامل توقف‌ هایی آسان در شام آخر لئوناردو داوینچی نیز می‌شود ولی معمولا از یک ماه پیش لیست رزرو آن پرشده است.
در کلیسای جامع بازیلیکا یا سن مارکو (St. Mark’s Basilica) در ونیز نیز شما می‌توانید در یک صف بی ‌پایان به‌آرامی پیش بروید یا این‌که به‌جای آن به یک کلیسای نزدیک رفته کوله ‌پشتی یا کیف بزرگ خود را تحویل بدهید و نشانه تحویل دادن کیف را از آن‌ها بگیرید. در ادامه می‌توانید به کلیسای بازیلیکا بازگشته و مستقیما به اول صف بروید و با نشان دادن این نشانه تحویل، بدون صف وارد شوید. برای یادگیری ترفندهایی ازاین‌دست نیز بهتر است به سراغ کتاب‌های راهنمای گردشگری بروید.

از قبل رزرو کنید

برخی از مناطق گردشگری (برای نمونه بناهای بسیار قدیمی که برای پذیرایی از جمعیت بالای گردشگران ساخته نشده بوده‌اند) تقریبا همیشه و در تمامی طول روز و در بیشتر روزهای سال، پر از جمعیت هستند. خوشبختانه بسیاری از مناطق گردشگری، بلیت‌های خود را پیش ‌فروش می‌کنند که این بلیت‌ها می‌توانند مجوز ورود شما در ساعات خاصی تضمین کنند (البته معمولا هزینه اندکی برای رزرو بلیت از شما گرفته خواهد شد که البته ارزش پرداخت را دارد.) درحالی‌که صدها گردشگر در طول صف طولانی در حال عرق ریختن هستند، کسانی که از قبل بلیت رزرو کرده‌اند می‌توانند با نشان دادن بلیت از پیش رزرو شده خود، مستقیما به محل رسیده و به آن وارد شوند. مسلما چنین چیزی برای صرف جویی در زمان شما ارزشمند خواهد بود. در برخی از مواقع، از پیش بلیت گرفتن به معنای خریدن بلیت در ساعاتی قبل از مراجعه به محل در همان روز است. برای مثال اگر شما بلیت ورود به برج لندن را در یک ایستگاه فروش سوغاتی بخرید، می‌توانید از صف خرید بلیت در خود برج خلاصی پیدا کنید. برای مکان‌های گردشگری دیگر نیز ممکن است نیاز به این داشته باشید که از هفته‌ها و حتی ماه‌ها قبل، برای رزرو بلیت اقدام کنید.
برخی از مکان‌های گردشگری به داشتن معطلی‌های خسته‌کننده، بدنام هستند. این لیست شامل برج ایفل، موزه واتیکان در رم، موزه پیکاسو در بارسلونا و گالری‌های مشهور فلورانس (مانند مجسمه داوود میکلانژ در گالری آکادمیکا و گالری اوفیتزی به‌عنوان یک نمایشگاه آثار دوران رنسانس ایتالیا) نیز می‌شود. در این مکان‌ها، صف‌ها کاملا با رزرو بلیت قابل پرهیز هستند. پس از این‌که متوجه شوید که این امر چقدر ساده است و صدها گردشگر ناراحت را که بدون رزرو در صف ایستاده‌اند مشاهده کنید، تعجب آن‌ها از ورودتان برایتان عجیب نخواهد بود. وقتی‌که تاریخ رفتن خود به یک محل به‌صورت قطعی معلوم شد، برای رزرو کردن بلیت آنجا اقدام کنید.

صف طولانی

بلیت‌های گشت ‌وگذار و بلیت‌های ترکیبی

بسیاری از مقاصد گردشگری کارت‌های عبور یا بلیت ‌های گشت ‌وگذار در مناطق گردشگری شهر (که با نام کارت توریستی نیز شناخته می‌شوند) را ارائه می‌کنند. این بلیت شامل تحقیق در ورودی بسیاری از محل‌های گردشگری برای ساعاتی خاص (معمولا ۲۴ ساعت) است. بسیاری از این پیشنهاد شامل حمل ‌ونقل رایگان در شبکه جابجایی شهری، دفترچه راهنمای مختصر و یک نقشه از شهر هستند.
در برخی از محل‌ها، این بلیت‌ها می‌توانند در حدی بسیار بالا در زمان و پول شما صرفه ‌جویی کنند. در سایر مناطق نیز شما باید بدون وقفه از یک منطقه به منطقه دیگر بروید تا بتوانید به‌اندازه پول صرف شده برای بلیت، به مناطق گردشگری سرزده باشید. ابتدا یک حساب ‌وکتاب ساده انجام بدهید: هزینه مجموع پرداختی برای مشاهده نقاط موردنظر خود به‌صورت مستقل را با یکدیگر جمع کرده و آن را با هزینه این بلیت‌ها مقایسه کنید. بااین‌وجود به یاد داشته باشید که وقت طلا است، اگر این بلیت‌ها به شما اجازه می‌دهند تا از صف‌های طولانی پذیرش پرهیز کنید، خریدن آن‌ها به‌ صرفه خواهد بود. برای نمونه بلیت موزه‌های پاریس، مجموعه‌ای از مناطق گردشگری درجه‌یک (شامل موزه‌های لوور، اورسای، برج نوتردام و کاخ ورسای) را شامل می‌شود و شما با خریدن این بلیت، از ایستادن در صف خرید بلیت ورود به این مکان‌ها معاف خواهید بود. کارت شهر مادرید نمی‌تواند صرفه‌ جویی مالی بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد ولی به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید در فصل اوج ورود گردشگران، بدون صف به مکان‌هایی مانند کاخ سلطنتی و موزه دل پرادو وارد شوید.
بلیت‌های ترکیبی نیز ورود به مکان‌های گردشگری مهم را با مجوز ورودی چند جاذبه توریستی کم‌ اهمیت‌تر که گردشگران کمتری را به خود جذب می‌کنند، ترکیب می‌کند. خبر بد در این میان این است که شما برای دیدن یک جاذبه خاص، مجبور به پرداخت برای چند جاذبه مختلف خواهید بود. بخش مثبت این موضوع این است که شما می‌توانید با خرید بلیت یادشده در محل جاذبه‌های کم طرفدارتر، به جاذبه پرطرفدار اصلی رفته و بدون نیاز به ایستادن در صف، وارد شوید. برای ورود به مکان‌هایی مانند کلوسئوم در رم یا موزه کاخ دوک در ونیز ممکن است بیش از یک ساعت در صف باشید و به همین دلیل نیز می‌توانید در این مکان یک بلیت ترکیبی بخرید (یا این‌که به مکان‌های شریک در بلیت ترکیبی که خلوت‌ تر هستند رفته و بلیت را از آنجا بخرید) و مستقیما به محل یادشده وارد شوید.
مهم نیست که بلیت ترکیبی یا بلیت گشت‌ وگذار در اختیار دارید، درهرصورتی که شانس نایستادن در صف را داشته باشید، بهتر است که از این شانس استفاده کنید. خجالت نکشید، مستقیما به بخش ورودی مراجعه کرده و بلیت گشت ‌وگذار یا بلیت ترکیبی خود را نشان بدهید. اگر قرار باشد که علیرغم داشتن این بلیت باز هم در صف بایستید، مسوولان حاضر در محل به شما خواهند گفت.

منبع: www.ricksteves.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد