طبیعت گردی در ۷ عجایب طبیعی آفریقا: رود نیل

رود نیل (Nile River)

در روز یازدهم فوریه ی سال ۲۰۱۳ یک اتفاق جالب توجه افتاد و آن هم اعلام و ثبت رسمی رود نیل به عنوان یکی از هفت عجایب طبیعی قاره ی آفریقا بود. آرایی که توسط محققان و متخصصان مهم در زمینه ی طبیعت گردی جمع آوری شد. رود نیل با طول ۶۶۵۰ کیلومتر، بلندترین رود جهان است که از ۱۰ کشور شمال آفریقا می گذرد! چقدر در مورد این رود مهم و طبیعت آن می دانید؟ در ادامه آن را بیشتر معرفی خواهیم کرد. با الی گشت باشید.

رود نیل

رود نیل کجاست؟

مطالب مرتبط:
۷ تصور اشتباه درباره سفر به آفریقا!
زندگی عجیب مردم آفار در آفریقا (عکس)

رود نیل در بخش شمالی آفریقا واقع شده است و از ۱۰ کشور اوگاندا، اتیوپی، سودان، سودان جنوبی، جمهوری دموکراتیک کنگو، کنیا، تانزانیا، روآندا و بروندی می گذرد و در مصر هم به پایان می رسد و دریای مدیترانه را تغذیه می کند. این رود طولانی ترین رود دنیاست و به نظر می رسد دو منبع اصلی ادارد که یکی از آن ها در اوگاندا و دیگری در کشور اتیوپی است. نیل به اندازه ای شگفت انگیز است که قرار گرفتن آن در فهرست ۷ عجایب طبیعی آفریقا اصلا جای تعجب ندارد و حتی خیلی زود تر از سال ۲۰۱۳ باید در این فهرست ثبت می شد.

بهترین روش دیدن رود نیل چیست؟

در واقع باید گفت که بهترین راه دیدن این شگفت کاملا بستگی به علایق شما دارد اما یکی از معروف ترین روش های گشت و گذار و دیدن نیل که اکثر طبیعت گردهای حرفه ای آن را انتحاب کنند، سفر قایقی در نیل است  اگر هم بخواهید کمی چاشنی هیجان سفرتان را بیشتر کنید، باید کایاک سواری و رفتینگ را انتخاب کنید.

رود نیل در آفریقا
کروز سواری در رود نیل

حیات وحش رود نیل

معمولا وقتی صحبت از رودخانه ی طولانی نیل می شود خیلی از افراد اولین چیزی که به ذهنشان می رسد کروکودیل های خشن با دندان های تیز و کشنده است و البته که درست هم هست. کروکودیلی که در نیل زیست می کند یکی از بزرگترین کروکودیل های آفریقا است که طولی بیشتر از ۶ متر دارد! مطمئنا که در این رود ماهی و حیوانات آبزی متنوع و زیادی زندگی می کنند و یکی دیگر از موجودات بزرگ آفریقا یعنی اسب آبی هم در آن زندگی می کند.

فیل ها، بوفالوها، حیوانات وحشی آبی و بقیه ی موجودات منطقه هم از این رود به عنوان منبع آب مورد نیازشان استفاده می کنند. در هر قاره ی دنیا حدود ۱۰۰ حیوانی که به شدت در معرض خطر انقراض هستند، وجود دارد و در این میان قاره ی آفریقا به خاطر حیات وحش منحصر بفرد و متنوعی که دارد، از همه بیشتر در خطر قرار دارد.

حیات وحش رود نیل

حقایقی دیگر از نیل که باید بدانید

  • اسم رودخانه ی نیل (Nile) از واژه ی یونانی neilos به معنای «رودخانه» گرفته شده است.
  • همانطور که می دانید، تمدن مصر یکی از بزرگ ترین تمدن های طول تاریخ بوده است و مصر این را مدیون رود نیل است. مصریان باستان از طریق کشاورزی در کناره ی رود نیل بود که توانستند به ثروت و قدرت برسند.
  • این رودخانه نقش مهمی در حمل و نقل به خصوص در بارانی و سیل آسا و زمانی که مسیرهای جاده ای بسته است، دارد.
  • آبراه نیل منبع خیلی خوبی برای استفاده به عنوان آب آشامیدنی و نی زارهای پاپیروس است. از پایپروس استفاده های مختلفی می شود که یک مورد آن استفاده به عنوان کاغد است.
از جزیره موریس چه می دانید؟
چشم اندازهای مسحور کننده نامیبیا + ویدیو
دنیایی متفاوت برای ماجراجویی | سافاری در جنگل های ماداگاسکار
در این ویدیو به قلب آفریقا سفر خواهیم کرد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code