این روستای آفریقایی کارِ دست است!

روستای تیه بِله، آفریقا

آفریقا دومین قاره جهان از لحاظ مساحت و همچنین از جهت جمعیت است. این قاره دارای ۵۴ کشور متنوع است که زیباترین منظره هایی را برایتان به ارمغان آورده که در هیچ کجای دیگری از جهان نخواهید دید. از جنگل های غنی استوایی در مرکز قاره گرفته تا چشم انداز بی نظیر کویر ساحارا، همه و همه باعث شده که هرگز از سفر به قاره ی کهن آفریقا خسته نشوید. به گفته‌ی باستان شناسان آفریقا همچنین نقطه‌ای از زمین است که انسان های اولیه برای اولین بار در آنجا می زیسته اند. تعجبی نیست که چرا آفریقا بسیاری از آداب و رسوم، آیین و فرهنگ باستانی را در خود جای داده است. در تور آفریقا یکی از این فرهنگ های باستانی در روستایی به نام تیه بِله قابل مشاهده است. روستایی که سرتاسر آن مانند کوزه های سفالی نقاشی شده و در آن پنجره ای نخواهید یافت! با الی گشت همراه باشید.

خانه های نقاشی شده در آفریقا

بورکینا فاسو

مطالب مرتبط:
طبیعت گردی در ۷ عجایب طبیعی آفریقا: رود نیل
۷ تصور اشتباه درباره سفر به آفریقا!

بورکینا فاسو کشوری در غرب آفریقا با مساحی حدود ۲۷۴۲۰۰ کیلومتر می باشد که توسط شش کشور احاطه شده است. بخش های شمال غربی بورکینا فاسو در گذشته جایگاه جامعه باستانی “شکارچی-گردآورنده” بوده که جزو یکی از باستانی‌ترین مناطق آفریقا به حساب می آید.  این کشور جزو جامعه های فقیر است، تا جایی که از نظر استانداردهای غرب آفریقا نیز کشور فقیری محسوب می شود. حتی می توان گفت که بورکینا فاسو فقیرترین کشور آفریقا می‌باشد. با تمام این تفاصیل آن ها از لحاظ فرهنگی بسیار غنی می باشند. مردم این کشور همچنان آداب و رسوم و سنت های باستانی خود را حفظ کرده اند، تا جایی که تمام کشور پر از آثار و نمونه های سنت های آفریقایی است.

جامعهٔ شکارچی-گردآورنده به جامعه‌ای اطلاق می شود که از گیاهان خوراکی و حیوانات حیات وحش به طور مستقیم تغذیه می کرده است. این جامعه همیشه در جستجوی گیاه و شکار حیوانات بوده و تلاشی برای کشتزار ساختن یا اهلی کردن حیوانات نداشتند.

روستای تیه بله

از نمونه ی این آثار می توان ساخت خانه ها از مصالح محلی را نام برد. نقاشی کردن دیوارهای خانه هایشان بخش مهمی از فرهنگشان است که در سراسر آفریقا بی نظیر است. در کشور بورکینا فاسو، روستای کوچک اما منحصر به فردی به شکل دایره وجود دارد. مساحت این روستا ۳ هکتار است و این زیبایی ها به خاطر معماری سنتی گُرونسی و خانه هایی است که به دقت به صورت دستی نقاشی و تزیین شده اند. این خانه های منحصر به فرد توسط مردم کاسنا ساخته شده که مصالح آن کاملا محلی می باشد.

زنان آفریقایی در حال نقاشی روی دیوار

مصالحی که در ساخت این خانه ها استفاده شده شامل خاک، چوب و نی می شوند. خانه ها یک طرح مشترک دارند که همگی در برابر نور شدید آفتاب مقاوم هستند. نور خانه از درهای کوچک یک متری تامین می شود. کاسنا یک نمونه بسیار زیبا از مردمی است که از منابع طبیعی خود برای بیان فرهنگ غنی خود استفاده می کنند. آنها خانه های خود را، با نقاشی های پیچیده ای در دیوارهای بیرونی، با استفاده از گل و گچ رنگی تزئین می کنند. با این حال، برخی از خانه های تزئین شده، در واقع محلی برای زندگی نیستند، بلکه آن ها آرامگاهی برای امواتشان است.

نقاشی های روستای تیه بله

معماری

از لحاظ معماری این خانه ها شبیه خانه های موجود در تاتونی هستند. اما در تمام روستا، این طرح خانه ها است که به چشم می آیند: همه آنها نقاشی شده توسط مردم محلی، تحت مراقبت بسیار شدید است. اشکال هندسی روی دیوارها وجود دارند که آن ها را به نقاشی های جالب تبدیل کرده اند. این فرایند به چندین روز کار مداوم احتیاج دارد زیرا مصالح مورد استفاده که مخلوطی از گچ طبیعی، رس و خاک هستند باید به طرز دقیقی پخته شوند، صیقل داده شوند و در نهایت توسط یک لاک طبیعی ساخته شده از برگهای آکاسیا اسپری شوند.

مردان آفریقایی

خانه های تیه بله بر اساس رویکردی دفاعی ساخته شده اند. آنها چه در برابر آب و هوا و چه در برابر دشمنان بالقوه محافظ هستند. درهای کوچک به منظور حفاظت خانه ها تعبیه شده است و در خانه ها تقریبا هیچ پنجره ای نخواهید دید یا پنجره های کوچک و نادری قابل مشاهده هستند. معماری آفریقا همراستای طبیعت است. ساخت وساز در اینجا توسط مصالحی اجرا می شود که بدون هیچ گونه نگرانی بتوان آن را مرمت یا بازسازی کرد.  نمادها و سمبل های روی دیوارها از زندگی روزمره یا از دین و اعتقاد آن ها گرفته شده است. وقتی ساخت دیوار به پایان رسید هر قسمتی جداگانه جلا داده می‌شود. این بدان جهت است که رنگی به طور جداگانه از بین نرود.

پس از ساخت خانه، فردی که در آن زندگی می کند ابتدا دو روز منتظر می ماند و اگر یک مارمولک وارد خانه شود نتیجه میگیرد که این خانه ی خوبی است؛ اما اگر سر و کله ی هیچ مارمولکی پیدا نشد، آن خانه محکوم به نابودی است.

خانه ای با طرح های سنتی آفریقا

طرح ها

در این خانه ها طرح های باستانی آفریقا را مشاهده می کنید. سمبل های باستانی و نمادهای حیوانی طرح های زیباییست که در سراسر دیوارهای این روستا قابل دیدن هستند. با قدم زدن در روستا احساس می کنید که هر نقاشی و طرحی یک داستان جالب از قرن ها پیش را بازگو میکنند. این داستان ها کل روستا را به یک جاذبه ای که فراتر از این دنیاست تبدیل کرده اند. مسئله ی مورد توجه دیگر این است که تمام طرح ها منحصر به فرد هستند. شما یک طرح را در روی دو دیوار پیدا نخواهید کرد. خانه ها هر کدام داستان مستقلی دارند. این مسئله را می توان توصیفی حقیقی از سنت و فرهنگ مردم آفریقا دانست.

خانه ها با الگوهای فوق العاده دقیق و ظریف فولکلوری تزئین شده اند و هر خانه نقاشی دارای طرح های مختلف هندسی و تصویری است. تزئینات دیوار همواره توسط زنان گورونسی انجام می شود و این کاری بسیار قدیمی است که از قرن شانزدهم میلادی می آید. رنگ های مورد استفاده سیاه، سفید و قرمز هستند.

طرح خانه های روستایی در آفریقا

این روستای کوچک با چالش هایی برای حفظ یکپارچگی سازه های آن مواجه است. تور آفریقا و سفر به این کشور باعث شناخته شدن بیشتر این جاذبه شده است. علاقه به توسعه سایت به عنوان یک مقصد گردشگری فرهنگی برای تولید منابع اقتصادی جهت حفاظت از خانه ها بسیار زیاد است اما همواره این امر به کندی پیش می رود. چرا که نگرانی اینکه با ورود گردشگران به این روستا، خانه ها و نقاشی ها در معرض نابودی قرار گیرند، وجود دارد.

منبع: thevintagenews.com

در سفر به آفریقا چه واکسن هایی بزنیم؟
در سفر به آفریقا چه واکسن هایی بزنیم؟
«موزه دار سی سعید»، جلوه ای بی نظیر از تاریخ و فرهنگ مراکش
«موزه دار سی سعید»، جلوه ای بی نظیر از تاریخ و فرهنگ مراکش
کشف دو مقبره باستانی در مصر
کشف دو مقبره باستانی در مصر
تونسی ها چه غذاهایی می خورند؟
تونسی ها چه غذاهایی می خورند؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code