چگونه صاحب یک کشور شویم؟!

ریزکشور | Micronations

موقعی که کلمه کشورهای کوچک را می شنویم معمولا به یاد جاهایی مثل آندورا، موناکو و لوکزامبورگ می افتیم. اما در مقایسه با ریزکشور این سرزمین ها بسیار پهناور هستند. ریزکشورها معمولا بیش از یک هکتار وسعت ندارند و به دلایل مختلفی مانند اعتراض های هنری یا سیاسی و یا راهی قدیمی برای فرار از مالیات شکل گرفته اند. هرچند همتایان مشروع تر آنان به ندرت آن ها را به عنوان نهادهای مستقل تشخیص می دهند، برخی از آن ها تا کنون به تصویب قوانین اساسی، ضرب پول سکه و برگزاری انتخابات پرداخته اند. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا مشهورترین آن ها را به شما معرفی کنیم.

سرزمین دریا

سرزمین دریا (کوچک ترین ریزکشور جهان) | Principality of Sealand

مطالب مرتبط:
۱۰ کشور کوچک جهان
تاریخ سورینام، یکی از کشورهای کوچک جهان

شاید تا به حال نام این کشور کوچک را در اخبار شنیده باشید. چرا که در سال ۲۰۱۰ فروانرواری آن مایکل از یک آژانس معاملات املاک جزایر درخواست کرد سرزمین دریا را به قیمت ۷۵۰ میلیون یورو برایش بفروشد. سرزمین دریا در واقع سکویی نظامی برای استقرار ضدهوایی است که در جنگ جهانی دوم توسط ارتش بریتانیا در فاصله هفت مایلی ساحل جنوب شرقی انگلستان در آب ‌های دریای شمال ساخته شد تا با حمله بمب ‌افکن‌ های آلمان به این کشور مقابله کند. در سال ۱۹۶۷ یک پخش کننده رادیویی دزدان دریایی به نام  Paddy Roy Bates که بسیار مشهور است سکو را اشغال کرد و ایستگاه رادیویی خود به نام رادیو اسسکس را در آن راه اندازی کرد. این ریزکشور تنها ۵۱۸ مترمربع وسعت دارد.

در سال ۱۹۷۵ بیتس این سکو را سرزمین دریا (Sealand) نامید و برای آن پرچم، سرود ملی، ارز و حتی پاسپورت مخصوص تهیه کرد. بر خلاف سایر ریزکشورها سرزمین دریا توانست در مجامع بین المللی مطرح شود و از شهرت بالایی برخوردارد گردد. یکی از دلایل شهرت آن واقعه ای است که در سال ۱۹۶۸ روی داد. مایکل پسر بیتس به یک کشتی انگلیسی که وارد آب های قلمرو سرزمین دریا شده بود شلیک کرد. او به اتهام حمل اسلحه مورد پیگرد قانونی قرار گرفت اما به دلیل دور بودن سرزمین دریا از مرزهای انگلستان توانست از اتهام تبرئه شود. یک بار هم صدراعظم آلمانی سرزمین تلاش کرد با کمک بازرگانان هلندی که برای مذاکرات تجاری آمده بودند، کودتا کند و سرزمین دریا را در غیاب پرنس روی که به بریتانیا رفته بود تصرف کردند، اما او با مردان مسلح خود بازگشت و سرزمینش را دوباره تصاحب کرد.

در سال های اخیر سرزمین دریا بیشتر از این که یک کشور باشد تبدیل به محلی برای تجارت های غیرقانونی شده است. چرا که در مرزهای هیچ کشوری قرار ندارد و قوانین مالیات و دیگر قوانین در آن اجرا نمی شود. همچنین برخی گردشگران کنجکاو تصمیم می گیرند تا از این ریزکشور بازدید کنند.

سبورگا

سبورگا | Seborga

سبورگا با ۱۰ کیلومتر مربع وسعت بیش از سرزمین دریا به یک ریزکشور شباهت دارد. تاریخ سبورگا به قرن دهم بازمیگردد، زمانی که قلمرو کوچکی در شمال ایتالیا به استقلال شناخته شد و به بعضی از راهبان داده شد تا بتوانند یک صومعه بسازند. نزدیک به هفتصد سال بعد توسط پادشاهی ساردینیا، که زمانی بر بخش بزرگی از اسپانیا و ایتالیا حکومت می کرد، به آن افزوده شد. اما حتی پس از پایان پادشاهی ساردینیا، دولت سبورگا هرگز رسما توسط دولت ایتالیا تایید نشد. مسائل برای ۲۰۰ سال دیگر تا دهه ۱۹۶۰ به همین منوال باقی ماندند، زمانی که یک گلفروش محلی به نام Giorgio Carbone شروع پی گیری کرد که این منطقه هرگز خودمختاری خود را از دست نداده است و به همین علت از نظر قانونی مستقل است.

کربون موفق به کسب شهرک های محلی شد و او به زودی به عنوان رئیس غیر رسمی “کشور” سابورگا انتخاب شد. علی رغم استقلال جدیدی که پیدا کرد، همه چیز در سابورگت تا اواسط دهه ۹۰ میلادی بدون تغییر باقی ماند تا این که ۳۰۰ ساکن این شهر یک بار رای دادند و برای همیشه اعلام استقلال از ایتالیا کردند. کربون مشتاق ترین مؤسس ولایات بود و مسئولیت ایجاد پرچم، پول، تمبرهای پستی و شعار ” sub umbra sede ” (که ظاهرا به معنای “نشستن در سایه”) است بر عهده او بود وی در سال ۲۰۰۹ فوت کرد.

هات ریور

هات ریور | Hutt River Province

ریز کشورها به ندرت توانسته اند توسط کشور بزرگی که از قلمرو آن جدا شده اند به رسمیت شناخته شوند اما هات ریور یک استثنا است که استرالیا آن را تایید کرد. تاریخچه آن به سال ۱۹۷۰ باز می گردد، زمانی که Leonard Casley ، یک کشاورز از خارج از پرت، به اختلافات با مقامات دولتی در مورد سهمیه گندم پرداخت. هنگامی که دید هیچ مصالحه معقولی قابل دستیابی نیست، کاسلی یک خلا قانون در قوانین بریتانیا پیدا کرد و اعلام کرد که او و املاکش که ۷۵ کیلومتر مربع وسعت داشت از ایالت غربی استرالیا جدا شده اند. مجموعه ای از خطاهای عجیب و بی عدالتی در دولت استرالیا منجر به ادعای کاسلی نسبت به ادعای استقلالش  شد و هنگامی که او تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و تهدید شد، او به سادگی خود را ” شاهزاده لئونارد هات” اعلام کرد تا از مزایای قدیمی قانونی که پادشاهان را نسبت به دستگیری ایمن می ساخت بهره مند شود.

ریزکشور

تالوسا | Talossa

اینترنت تبدیل به یک زمین بازی واقعی برای کسانی شده است که دوست دارند یک کشور جدید تاسیس کنند، (که بسیاری از آنها تنها در کاغذ وجود دارند) می توانند از وب سایت ها و وبلاگ ها به عنوان راهی برای ایجاد جمعیت خود و حمایت از آنها استفاده کنند. برای مثال از چنین مواردی نمونه ای بهتر از تالوسا وجود ندارد، کشوری که در سال ۱۹۷۹ توسط رابرت بن مادینس از میلواکی، ویسکانسین، ۱۴ ساله تشکیل شد. کشور او در همان سال از ایالات متحده جدا شد (با این حال به نظر نمی رسد که وبسایت آن متوجه این تغییر شده باشد) و پادشاهی مشروطه با نام “شاه بن” تاسیس کرد. در ابتدا، تالوسا فقط یک سرگرمی بود (مقر اصلی فرماندهی اتاق خواب او بود)، اما در سال ۱۹۹۵ تالوسا اولین ریزکشور جهان شد که دارای یک وب سایت بود، و از آنجا افسانه آن و عضویت آن به سرعت در حال رشد بود. امروزه کشور مجازی تالوسا ۲۲۱ شهروند دارد.

منبع: .toptenz.net

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد