ساحلی در ایران که شب ها می توانید در آن الماس پیدا کنید! + آدرس

ساحل تنگ

ایران سرزمین شگفتی هاست. این شگفتی های طبیعی و زیبایی های آن به قدری زیاد است که اگر سالیان سال و هر روز مطالب متعددی را درباره ی آن به رشته ی تحریر در بیاوریم برای آن کم است. یکی از این شگفتی های زیبا و عجیبی که امروز می خواهیم درباره ی آن برای شما از آن بگوییم، ساحل تنگ که در سواحل چابهار اقع شده است، مورد بحث ما می باشد. در واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان علاوه بر وجود ۲ شهر بندری چابهار و کنارک، روستاهای زیادی در کنار دریای عمان وجود دارند که سواحل زیبا و کم ‌نظیری برای گردشگران را در بستر خود دارا هستند که یکی از شگفت انگیزترین هایش، ساحل تنگ است. تا به این جا نگفتیم که شگفتی عجیب این منطقه در چیست، تا به حال اسم امواج آبی را شنیده اید؟ الماس های این منطقه را در شب دیده اید؟ این پدیده علی الخصوص در شب هایی که مهتابی نیست در این منطقه قابل مشاهده است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، ببینیم راز امواج آبی ساحل تنگ در شب ها و الماس هایش در چیست.

ساحلی در ایران که شب ها می توانید در آن الماس پیدا کنید! + آدرس
مطالب مرتبط:
قبل از مرگ این نقاط عجیب ایران را ببینید
آیا واقعا قالیچه ی پرنده در ایران وجود داشته است؟!
آیا می دانستید که بزرگترین گنج جهان در ایران است و هنوز پیدا نشده؟!

شهر و بندر زیبای چابهار در جنوب استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه ی دریای عمان قرار گرفته است. در این استان آن قدر جاذبه های طبیعی فراوانی وجود دارد که اگر بخواهیم تک به تک آنان را نام ببریم، این مطلب را به طور کلی پوشش می دهد و به همین خاطر ما می خواهیم یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی این استان را برای شما معرفی کنیم که در عین حال بسیار جذاب هم هست.

جاذبه ی امواج آبی که به عنوان باکتری های نور افشان دریایی نیز شناخته می شوند، یکی از پدیده های زیستی است که باعث شده این منطقه زیبایی روزارفزونی را به خود بگیرد و توانایی جذب گردشگر در سطح ملی و بین المللی را به دست آورد. وجود الماس های آبی که مخصوصا در شب هایی که مهتابی نیست، به خوبی در ساحل تنگ قابل مشاهده است.

این الماس هایی که ما گفتیم، دقیقا الماس نیستند ولی جلوه و زیباییشان در شب کمتر از الماس نیست. این نقاط آبی و درخشان در واقع باکتری ها، پیلانکتون ها و بسیاری از حلزون هایی هستند که در این آب ها زندگی می کنند و در واقع عواملی هستند که به عنوان شگفت انگیز ترین و زیباترین ترکیب در این محیط شناخته می شوند.

این باکتری ها که در آب های شیرین زندگی می کنند، براساس ویژگی های زیست بومی خود و بنابر دلایل متعددی از خود نورهای آبی منتشر می کنند.

این الماس های آبی رنگ چگونه به وجود می آیند؟

این دلایل می توانند عوامل متعددی از جمله: جفت گیری، جذب طعمه و بسیاری از عوامل دیگر باشد که در نهایت باعث شوند که این نور آبی رنگ از آن ها منتشر شود. البته این شگفتی زیبا تنها در این منطقه وجود ندارد و در نقاط دیگری از جهان هم قابل دیدن است.

این نوع از سواحل در کشور سوئد، خلیج پورتوریکو، جزایر هاوایی، جزایر مالدیو، کامبوج و برمودا وجود نیز وجود دارند. این پدیده از نظر جاذبه های طبیعی بسیار قوی هستند و گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می نماید. پدیده ی امواج آبی رنگ تنها جاذبه ی آبی زیبای این منطقه نیست. از جمله ی دیگر زیبایی های این منطقه، دریاچه ی صورتی رنگ است. دریاچه ی صورتی ایران همان دریاچه ی لیپار است.

در توضیح علمی این پدیده باید گفت که اغلب در شب های تابستان به وسیله ی باکتری های نورافشان ایجاد می ‌شود. باکتری های نور افشان بر روی امواج حرکت می کنند و به صورت یک خط نورانی در قله ی موج دریا خود نمایی می کنند. این نورهای آبی رنگ در ساحل تنگ علی الخصوص در سواحل دانشگاه دریانوردی به فراوانی دیده می شود.

ساحلی در ایران

نام علمی شب تاب های دریایی فیتوپلانکتون ها است و تنها کافی است که در برخی شب های ماه های فصل تابستان و علی الخصوص پاییز و زمستان به سواحل چابهار بروید و در تاریکی شب و دقیقا همان موقع که ۱ یا ۲ ساعتی از تاریکی آسمان می گذرد، در کنار ساحل بمانید و در نهایت ببینید که شب تاب های آبی رنگ همراه با موج آب به ساحل می آیند و می روند.

تعداد زیادی از این پلانکتون ها در خاک ماسه ای ساحل می مانند و تعداد زیاد دیگری دوباره به آب برمی گردند. اگر به این منطقه سفر کردید و خواستید به دیدن این پدیده ی زیبا و عجیب بروید، یادتان باشد که برای دیدن آن ها باید جایی تاریک در ساحل چابهار پیدا نمایید.

ساحل تنگ

درباره ی این که این پدیده چگونه مورد توجه قرار گرفت باید بگوییم که از سال ها پیش این موجودات ریز برای چابهاری ها در ساحل تنگ شناخته شده بودند،

 آن ها به شنا در آب دریا می رفتند و در نهایت و کمال تعجب، با تنی آبی و درخشان به ساحل باز می گشتند!

و تنها دلیل آن این بود که، روی تن آن ها فیتوپلانکتون های زیادی چسبیده بود و آن ها را در شب درخشان می کرد.

برخی حتی فکر می کردند که بر روی بدن این افراد الماس های درخشان چسبیده است. اما در واقع آن ها موجودات ریزی بودند که به سختی قابل دیدن و جدا کردن بودند و درست مانند نقطه های آبی الماس گونه، جلوه می نمودند.

ساحلی در ایران که شب ها می توانید در آن الماس پیدا کنید

با این حال، در چند سال اخیر تعداد فیتوپلانکتون هایی که به ساحل می آیند بسیار کمتر شده است. برخی از مردم تصور می کنند که می توانند با آن ها تفریح کنند و عکس بگیرند و یا حتی آن ها را با خود ببرند! به این صورت که آن ها را داخل لیوان بریزند و دریغ از آن که این گونه نیست و عمر فیتوپلانکتون ها بسیار کم است و در عرض چند دقیقه ناپدید می شوند. در واقع این الماس ها تنها متعلق به همین ساحل هستند و به جای دیگری تعلق ندارند و زیباییشان در موقعیتی که هستند، جلوه می نماید.

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، بندر چابهار، ساحل تنگ

دریاچه گهر دورود نگین خوش رنگ لرستان
گور دخمه چیست؟
۱۲ دی ماه روز بزرگداشت رشت؛ شهر سر سبز ایران
یک ساعته از تهران به دره خوش آب و هوای امام زاده داوود برسید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code