سفری مهیج به اعماق غارها و رودخانه های زیرزمینی

با عبور از این شگفتی های طبیعت متعجب شوید.

بر اثر فرایند های کارست ( پدیده ی خوردگی و انحلال سنگ ها) دریاچه ها و رودخانه های زیر‌زمینی منحصر به فردی ایجاد می شود که روشن کردن آنها با نورهای رنگی و بازتاب این رنگ ها از سطح آب، زیبایی این پدیده های طبیعی شگفت را دو چندان می‌کند. با الی گشت همراه باشید تا با چند نمونه از غارها و دریاچه های زیبا از سراسر دنیا آشنا شویم.

مطالب مرتبط:
سفر به اعماق غار سون دونگ، بزرگ ترین غار جهان
به کدام غار برویم و به کدام غار نرویم؟!

از میان کشورهایی که به داشتن این دریاچه ها و رودخانه های باورنکردنی و زیبا شهرت دارند، آمریکا، مکزیک، برزیل، چین و فرانسه را می توان نام برد. دریاچه ها و رودخانه های زیر زمین، شاهکاری مثال زدنی از فرایندهای زمین شناسی هستند که رویا را به واقعیت بدل می کنند. آنها مشخصه ی اصلی فرایندهای تغییر سطح زمین در اثر عوامل طبیعی و پدیده ی کارست هستند. لایه های سنگ بستر کربناتی که در آب های اسیدی حل می شوند، شکاف های ریزی ایجاد می کنند. این شکاف ها در گذر زمان به مرور وسیع‌تر می شوند و آبراه ها و دریاچه های زیر‌زمینی را ایجاد می کنند. این دریاچه ها و رودخانه های زیر‌زمینی، معمولاً با غار‌ها و حفره های زیر‌زمینیِ مزین به غارسنگ هایی به اشکال و اندازه های گوناگون همراه هستند.

غارها و رودخانه های زیرزمینی

استخر طبیعی همیلتون (Hamilton)

مکان: آستین (Austin)، تگزاس، آمریکا بر اثر یک فرسایش گسترده که هزاران سال پیش روی داده‌ است، طاق یک رودخانه ی زیر‌زمینی در آستین تگزاس فرو ریخت و این برکه ی دنج و آرام را آشکار کرد. این مکان شبیه به استخر شیرجه ای است که یک آبشار ۵۰ فوتی آن را ایجاد کرده‌ است و با قطعات سنگ آهک و استالاکتیت احاطه شده است. منطقه ی حفاظت شده ی استخر همیلتون که مساحتی حدود ۲۳۲ جریب را در‌ بر‌ می گیرد، به دلیل در اختیار داشتن آبی آرام و زیستگاهی سرسبز که محل رشد سروهای تالاب، سرخس‌ها و گل‌های وحشی است، یکی از مقاصد مورد علاقه ی گردشگران در تابستان است.

غارها و رودخانه های زیرزمینی

غارهای عمودی Dzitnup و Ik Kil

مکان: شبه جزیره ی یوکاتان (Yucatán)، مکزیک شبه جزیره ی یوکاتان که در جنوب شرقی مکزیک واقع شده به دلیل در اختیار داشتن مناظر بی نظیر حاصل شده از پدیده ی کارست (Karst) و بلند‌ترین رودخانه ی زیر زمینی به طول ۱۵۳ کیلومتر شهرت دارد. علاوه بر این ها، پدیده ی کارست موجب پیدایش هزاران غار عمودی یا گودال های آب زیر‌زمینی شده‌ است که بر اثر فرو‌ریختن بخشی از سقف های سنگ آهکی آنها پدیدار شده اند. این غارها منبع تامین آب برای تمدن قوم مایا بوده‌است. مایایی ها تعدادی از این غارها را مقدس می شمردند و برای انجام اعمال و مناسک مذهبی خود از آنها استفاده می کردند. بسیاری از آنها هنوز هم منبع تامین آب شهرهای نزدیک اطراف، هستند. این غارها به دلیل در اختیار داشتن آبی آرام و درخشان، غارسنگ های زیبا و محیطی دنج و ساکت، شناخته‌شده ترین جاذبه های گردشگری در دنیا هستند. از مهم ترین و مشهورترین آنها می‌توان Ik Kil، Dzitnup، Sacred cenote و Gran cenote را نام برد.

غارها و رودخانه های زیرزمینی

غار ملیسانی (Melissani)

مکان: سفالونیا (Kefalonia)، یونان غار ۱۰۰ متری ملیسانی در سواحل شرقی جزیره ی سفالونیا یا کفالینیا، بزرگ ترین جزیره در مجموعه جزایر ایونی در شرق یونان، واقع شده‌است. دریاچه‌ای با آبهای شور و به رنگ یشمی در یک سوم طول این غار کشیده شده‌ است. بر طبق اساطیر یونانی این غار به نیمف ها یا الهه های کوچک طبیعت (Nymph) تعلق داشته و نامش برگرفته از نام یکی از این نیمف ها یعنی Melissanthi است. این غار که در سال ۱۹۵۱ کشف شد از دو محوطه‌ی پر از آب و جزیره ای در بین آنها تشکیل شده‌ است. در سال ۱۹۵۳ بر اثر زمین لرزه ای، سقف غار فرو ریخت. از آن پس نور آفتاب که به این جهان زیر‌زمینی می تابد، رنگ دریاچه را به دیواره‌های غار باز می تاباند و منظره‌ی خیره‌کننده ای ایجاد می کند.

غارها و رودخانه های زیرزمینی

غار Reed Fluteغار Reed Flute

مکان: Guilin، گوانگشی Guangxi، چین یکی از جذاب ترین و قدیمی ترین جاذبه هایی که شهر Guilin را به یک مقصد شناخته‌ شده‌ی گردشگری تبدیل کرده، غار Reed Flute است. نام این غار برگرفته از نی هایی است که در ورودی غار رشد می‌کنند و از آنها برای ساخت فلوت استفاده می‌شود. این غار که عمر آن به ۱۸۰ میلیون سال می رسد و با نام “کاخ هنرهای طبیعی” نیز شناخته می‌شود، جلوه های بی نظیری از استالاکتیت ها و استالاگمیت هایی را که به طور مدام به دلیل حرکت رودخانه در حال تغییر شکل و تکامل اند، به نمایش می گذارد. جالب ترین بخش این غار، مکانی به نام “کاخ کریستالی پادشاه اژدها” است که شکل و شمایل صخره ها در آب انعکاس می یابد. نورهای آبی رنگی که سقف غار و آب را روشن کرده اند، به زیبایی این غار افزوده اند. این غار تنها یک جاذبه‌ی گردشگی طبیعی نیست بلکه اهمیت تاریخی نیز دارد. چرا که در زمان جنگ بین چین و ژاپن، پناهگاهی برای سربازان بوده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد