چگونه با کشتی سفر ارزانی به قطب جنوب داشته باشیم؟

اول تبریک می گویم بایت تصمیمتان برای سفر به قاره ای که افراد معدودی در دنیا به آن سفر می کنند.

صادقانه بگویم، تا قبل از اینکه به شهر جنوبی دنیا، اوشوآیا (Ushuaia) سفر کنم، خودم هم اصلا به دنبال چنین سفری نبودم. وقتی در تیه ‌رادل‌ فوئگو (Tierra del Fuego ) همه جا تبلیغات قطب جنوب را دیدم، تصمیمم جدی شد. هنگامی که در بوئنوس آیرس (Buenos Aires) بودم، می‌توانستم به کل کشور سفر کنم. خیلی ‌ها تصور می‌کنند برای پیدا کردن یک آفر لحظه آخری باید در دفترشان بنشینند و منتظر باشند. اما این  برداشت اشتباهی است. با اطلاعاتی که من به شما می‌دهم، از هر جا که بخواهید می‌توانید یک سفر دریایی به قطب جنوب را پیدا کرده و رزرو کنید.

مطالب مرتبط:
عجایب طبیعی هفتگانه جهان
شفق قطبی را در کدام نقاط جهان می توان یافت؟
سفر به قطب

تدارکات

بسته به جایی از قطب که بخواهید بروید، بندرهای مختلفی در دنیا وجود دارد. معمول ترین و متداول ترینش اوشوآیای آرژانتین است. بندرگاه های دیگر سرویس چارتری دارند که هم شما باید از جلوتر رزروشان کنید و هم مسیرشان دورتر است. چون ایشوآیا نزدیک ترین جا به قطب جنوب است، زمان های پرتردد آن از نوامبر (اواسط آبان) شروع می شود تا فوریه (اواسط بهمن ماه) که در واقع فصل تابستان این قاره محسوب می شود.
طی این بازه زمانی، با رفتن به هریک از دفاتر فروش کشتی مسافرتی به قطب جنوب می توانید قبل از حرکت یک بلیط برای خود بخرید و سوار کشتی شوید. برای کسانی که به اطلاعات دقیق دسترسی ندارند، فهرستی از دفاتر سفر دریایی به قطب جنوب را تهیه کرده و در زیر آورده‌ام.

هزینه

هزینه کشتی: البته هزینه کشتی‌ های لحظه آخری به قطب جنوب متفاوت است، اما به هر حال اولین قدم جستجو در اینترنت برای شرکت هایی است که بلیطش را می فروشند. ارزان ‌ترین قیمتی که شنیدم، یکی از دوستانم می گفت سال ۲۰۱۰ به قیمت ۲۲۰۰ دلار بلیط خریده است.  این ارزان ترین تخفیف برای تور است؛ ولی خیلی پیش نمی‌آید. به طور معمول قیمت بالای آن ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار است و متوسط پایین ترین رقم آن حدود ۳۰۰۰ دلار که اطمینان می دهم با اندکی جستجو ۳۵۰۰ دلاری اش را می توانید پیدا کنید. ولی خیلی کم پیش می‌آید بتوانید بلیط کشتی لحظه آخری به قطب جنوب با قیمت ۲۲۰۰ دلار پیدا کنید. بعضی اوقات به طور شانسی و اتفاقی ممکن است ولی در هر حال بیشتر از ۳۵۰۰ دلار ارزش ندارد، برای کشتی کروز پرداخت کنید. حتما حواستان باشد اتاق ها دونفره یا سه نفره هستند. اتاق کروزهای ارزان ‌تر سه نفره است ولی باید صابون همسفری با دو غریبه و ناشناس را به تن بمالید!

قطب

پرواز به اوشوآیا

قیمت بلیط هواپیما به اوشوآیا بستگی دارد به جایی که در آن هستید. قطعا وقتی به آرژانتین برسید اولین توقفگاهتان بوینس آیرس خواهد بود که اکثر مسیرهای پروازی آرژانتین آنجا توقف دارند. فقط دو هواپیمایی به اوشوآیا پرواز دارند؛ هواپیمایی LAN و Aerolineas Argentinas. تا وقتی تحقیقم درباره Aerolineas Argentinas تمام نشده، به شدت توصیه می‌کنم کار را پیچیده نکنید و با LAN پرواز کنید؛ چون آرژانتینی ها همه کارشان برعکس است! محل شرکت LAN در شیلی است؛ که کارآمدترین کشور دنیا نیز است. من هم در شیلی زندگی کرده ام و هم در آرژانتین؛ پس حرفم را قبول کنید. هزینه بلیط هواپیما در های ‌سیزن (که مشابه قطب جنوب از نوامبر تا فوریه است)  حدودا ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار است. پروازهای مستقیم حدودا ۳٫۵ ساعت طول می‌کشند و اگر توقف داشته باشید (بعضی اوقات دو بار) دیگر فقط خدا به دادتان برسد. با وسایلتان هم احتمالا کمی قایم باشک بازی خواهید داشت. مگر اینکه هواپیمایی ‌تان امکان پی گیری وسایل را داشته باشد. در ضمن پروازهای Aerolineas Argentinas معمولا با تاخیر همراه است.

رفتن به اوشوآیا با اتوبوس

برای کسانی که سفر اقتصادی برایشان مهم است، این مهم ترین قسمت است که می ‌خواهم توضیح بدهم: اتوبوس. البته دیگر خبری از آن اتوبوس های بنز نیست که ده ساعت مجبور باشید تحملش کنید. اتوبوس‌ها از آن اتوبوس ‌های دوطبقه صندلی چرم و مخمل تخت‌ شو هستند، با سرویس صبحانه و شام، انواع نوشیدنی و وای فای. باز هم بگویم یا بس است؟! از بوینوس آیرس تا اوشوآیا اتوبوس مستقیم وجود ندارد. شما باید در شهری به نام ریوکالخوس ماشین عوض کنید. به کسانی که وقت دارند، توصیه می کنم دیدن هیچ شهری را در پاتاگونیا، این سرزمین شگفت‌انگیز، از دست ندهند. سعی کنید از چند روز قبل بلیط ایستگاه اتوبوس retiro  را خریداری کنید. من خودم همیشه همان روز بلیط را خریده‌ام و هیچ وقت مشکلی نداشته ام.

کشتی ‌ها

از آنجا که همزمان تا صد نفر اجازه قدم گذاشتن روی سطح قطب جنوب را دارند، بهتر است دنبال کوچک ترین کشتی ممکن باشید. اگر بلیط لحظه آخری کروزی به قطب جنوب با ۵۰۰ نفر ظرفیت را خریدید، بدانید که بختتان برای قدم گذاشتن بر این قاره محدودتر خواهد شد. دنبال کشتی هایی با ۹۰-۱۳۰ نفر ظرفیت باشید؛ که ارزان ترین کشتی ها هستند و معمولا ۱۰-۱۱ روز سفرشان طول می‌کشد. از  آنجا که اکثر ما جهانگردان مقتصدی هستیم، احتمالا گزینه مطلوب همه ‌مان همین کشتی‌  ها خواهد بود. البته فهرست شرکت ‌ها را با اطلاعات تماسشان می‌گذارم تا بتوانید از خودشان قیمت کروزهای قطب جنوب را بگیرید. این روزها که مسلما فرصت نخواهم کرد؛ چون در راه سفر به صحرای آتاکامای شیلی هستم.

برنامه سفر کروزها

زمان ‌بندی ‌های زیر تخمینی هستند. ممکن است به خاطر شرایط جوی کمی منتظر بمانید تا بندرگاه باز شود. شرایط آب ‌و هوایی در گذرگاه دریک (Drake مسیر قطب جنوب) به شدت غیرقابل پیش ‌بینی است.

اوشوآیا به شبه ‌قاره آنتارکتیکا (قطب جنوب)

۱۱-۱۰ روز روی کروز به سوی قطب جنوب

۵-۴ روز روی آب

۶-۴ روز روی شبه ‌قاره

۱۳-۱۰ روز روی کروز به قطب جنوب

۶-۴ روز روی آب

۹-۷ روز داخل و حوالی قطب جنوب

اوشوآیا – فالکند – جزیره ساوت جورجیا (۱۲-۱۵ هزار دلار)

۲۲ روز روی کروز به قطب جنوب

۱۰-۸ روز روی دریا

۲-۱ روز در جزایر فالکند

۳-۲ روز در جزایر جورجیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد